Pidän n.s. jenkkiautoja erittäin hienoina ja onnistuneina kapistuksina, muotoilultaan suorastaan, no sanonpa vaikka että uskomattoman upeina. Varsinkin 1950 luvun lopun Chevyt, Cadillakit ja monet, monet muut. Siellä osattiin autonmuotoilu ja vielä se tänäpäivänäkin on aika hyvin hallinnassa. Sitäpaitsi n.s. "kyyti" on niissä omaa luokkaansa. Ilman tärinää, hiljaista, matkustajalle ihanteellista, kuin vene joka tyynellä järvellä lipuu.
Niin, se yksi asia: Minkä vuoksi jenkkiläisestä lapiosta puuttuu ponsi? Siis se n.s. kahva varren päästä. Eikö amerikoissa koskaan ole tarvinnut kaivaa ojaa urakalla miesvoimin? Eihän tuommosella suoralla kepillä kertakaikkiaan voi tehä työtä. Luulis suomalaisten siirtolaisten vieneen sinne siitä asiasta tietoo. Olihan hän suomalainen puuseppä joka Mustangin nokkaan sen hevosen kuvan veisti.
Yhtä asiaa ihmettelen.
10
161
Vastaukset
- Kiva-Auto
Kyllä suomalaiset vei sinne mennessään paljonkin osaamista. Suomalaiset vain asettuivat asumaan USA:n pohjoisempiin osavaltioihin ja Kanadaan, mistä löytyvät meikäläistä luonnonkiertoa vastaavat olosuhteett. Eli maantieeteellisesti melko suppealle alueelle.
Myös suomalaissiirtolaisten määrä oli häviävän pieni suuressa kokonaisuudessa, jossa valtaosa siirtolaismassasta oli lähtöisin Euroopan muilta alueilta.
Suomalaiset veivät Amerikkoihin mm. salvoshirsirakentamisen taidon, se on yksi meidän laajimmalle levinneistä kulttuurivaikutuksista. - jenkitkieltoon
Amerikkalaiset autot tulisi kieltää kokonaan ja lailla määrätä Lada jokaiselle autoilijalle. Venäjää tulee meidän kunnioittaa ja kieltäytyä länsimaalaisesta hapatuksesta.
- Jenkki94
Kommunismi on sairaus, mikä on jo hyvä syy laitoshoitoon.
- buhbbubu
Eipä sillä lapion kahvalla oikeastaan suurta merkitystä ole, jos minkäänlaista. Hyvin hoituu homma ilmankin, kokeile vaikka.
- Savikylä
Kyllä se kahva vaikkapa jäykkään saveen iskiessä on hyvä, ei tarvitse puristaa varresta niin kovaa.
- LooginenAjatelma
Syy siihen on Yhdysvaltojen ym Kaukomaiden ajatusmaailmassa ja siinä että jo varhaisessa vaiheessa koneet korvasivat isoimmat lapiotyöt ainakin Pohjois Amerikassa,toisin kuin Suomessa jossa vielä 70-luvulla oli "ojankaivajia" siis vertauskuvallisesti.
Suoravarstisen lapion kaivuutekniikka on toisenlainen ja homman juju on siinä että maaperäkin on erilaista,enempi pehmeää hiekkaa tuolla muualla maailmassa ja menetpä tänäkin päivänä Etelä Eurooppaan,Afrikkaan,Etelä Amerikkaan tai Kauko-Itään,Ausseihin jne niin niissä lapioissa ei ole vieläkään kahvoja ja jos kerta vuosisatoja malli toiminut niin kait se korvattu kahvallisella olisi jos olisi paljon parempi,eikö vain?
Sitä en tiedä miten tämä aihe jenkkiautoihin liittyi.... - liittyyaiheeseen
Pidättekö kustessa mulkusta kiinni myötä- vai vastaotteella?
- gwsksk
Hankala nojailla ponnettomaa lapioon ?
- jurpourpo
Milloin amerikkalainen on käyttänyt lapiota?
Aina on löytynyt joku alempiarvoinen kaivamaan! Oli se sitten orja tai laiton maahanmuuttaja.
Ainoastaan elokuvissä näkee, että joku Italianamerikkalainen on joutunut tarttumaan lapioon, mutta se onkin Hollywoodia... - lapioton
Toista asiaa ihmettelen. Onko reilua, ettei minulla ole lapiota?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410