Onko joku muu joutunut tuossa kaupunginosassa asuvan keski-ikäisen aviossa olevan miehen huijaamaksi?
Kruununhaka
kaasuliesijahästens
16513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaalea, pitkä
.....
Lähellä rantaa.
Olohuone, makuuhuone, keittiö, eteinen, kylpyhuone, wc, vaatekomero
Puhut omiasi. On tosi harvinaista, että Krunikassa olisi kaksiossa erillinen kph & wc. Jos huoneisto olisi mallia 4-6h k, niin erillinen kph ja wc saattaisi olla.
Onpa hyvinkin. Et tunne Krunikkaa tarpeeksi. Tai jospa tämä kaksio todellakin on harvinaisuus. Asunto lohkaistu suuremmasta asunnosta joskus muinoin, mikäli tiedän oikein.
Hahahaaa. Sä se vetelet vain omiasi. Et itse tunne Krunikaa tarpeeksi.
Vai lohkaistiin "joskus muinoin" suuremmasta asunnosta pois keittiö oh mh kph wc. Toiseen jäikin sitten muutama huone ilman mitään. Just joo.
Kyllä näitä asuntojen lohkomisia tehdään. Tiedän useita tapauksia. Vanhoissa taloissa saattaa olla aivan valtavan suuria asuntoja. En ole LVI-alan asiantuntija, mutta kylpyhuoneita ja wc-tiloja voidaan rakentaa uusiin kohtiin asuntoja, samoin keittiötiloja.
Googlaapas asiaa, niin ei tarvitse täällä päivitellä.
En tosiaan väitä olevani Kruununhaan asiantuntija, mutta tässä tapauksessa tietysti parempi asiantuntija kuin sinä, koska olen nähnyt ko. asunnon.
Kyllä sen tiedän, että vanhoissa taloissa on isoja asuntoja. Olenhan koko lapsuuteni asunut Krunikassa sellaisessa isossa 373 neliön huoneistossa. Nyt vanhempani ovat sen jo myyneet ja muuttaneet muualle.
Kyllä keittiötiloja voidaan hieman muuttaa riippuen missä on talon vesijohdot ja viemäröintilinjat. Wc- ja kph-tilojen muutokset ovat sidottuna talon viemäriputkilinjoihin, ei niitä tavallisiin huoneisiin voi sijoittaa (jos kerran se sun kuvaama asunto on kerran erotettu isommasta huoneistosta). Eikä kosteustiloja saa aina sijoittaa ihan kaikkialle. Googlaa vaikka itse.
Mutta joo, missäspäin tämä herranen päivystää? Ajattelin vain, että kun käyn aina silloin Krunikasssa ja tapailen ihmisiä, niin että osaisin varoa. Vaikka mun huono puoli on varmaan siinä, että mä en aina osaa tehdä niitä vaikeita kysymyksiä. Ajattelin vain, etten minä vain päätyisi lämmittämään sen herrasen sänkyä.
Tapasin tämän miehen nettitreffeillä. Siellähän niitä varattuja miehiä pilvin pimein lymyää. Ei luultavasti käy paljon ravintoloissa, koska viettää tavallisesti viikonloput muualla perheensä kanssa. Ei siis varsinaisesti asu Helsingissä. Mutta tätä hän ei kyllä aivan helpolla kerro treffikumppanilleen. Tästä omasta tapaamisestani ko. miehen kanssa on jo useita vuosia, mutta asia on jäänyt vaivaamaan, koska oli kyllä röyhkein tuntemani tapaus treffien maailmasta.
Kiitos että kerroit. Voin siis edelleenkin käydä vkl:na muutamalla valkkarilasillisella, ilman pelkoa, että ainakaan sinun tapaamasi setänen sattuisi paikalle ja alkaisi ylipuhumaan minua sänkyynsä. Vaikka kyllä niitä ehdottelijoita on aina muutenkin tuntunut piisaavan. Välillä minusta on alkanut tuntua siltä, että minussa on joku magneetti heidänlaisilleen. Vaikka en mielestäni edes pukeudu yliseksikkäästi. Tai ehkä se johtuu vain siitä, että istun yleensä yksi pöydän ääressä. Kun en ole niin kiinnostunut istumaan isossa ryhmässä, missä kaikki yrittävät samaan aikaan puhua toisilleen. Tykkään vain istuskella omassa rauhassa. Harvemmin se on kuitenkaan ollut mahdollista.
Varattuja vonkaajia on varmaan kaikkialla, netissä, baareissa jne. En tiedä, osaavatko he mitenkään lukea ihmisiä. Toisaalta oma teoriani on, että pettäjissä on keskivertoväestöä enemmän narsisteja ja jopa psykopaatteja. He ovat monesti aika fiksuja lukemaan toista ihmistä. He pyrkivät tekemään vaikutuksen toiseen ihmiseen, ovat mukavia ja hurmaavia. Siten he luikertelevat toisen sydämeen. Jos olet useasti yksinäsi baareissa, voit vaikuttaa otolliselta kohteelta. Yksinolevaa on helpompi lähestyä kuin ryhmiä.
Itse olin nuorempana aika hienotunteinen, en helposti tehnyt miehille ns. vaikeita kysymyksiä. Se oli totaalinen virhe. Maailma on niin täynnä näitä huonojen miesten miinoja, että pitää kehittää kunnon väistämistekniikat.
Olet oikeassa, että näitä varattuja vonjkaajia on kaikkialla ja samoinkuin narskuja ja psykojakin. Varmaankin he ovat oppineet kokemustensa kautta, että mikä naista viehättää ja miten he saavat naisen helpoimmin kiinnostumaan. Harmi vain kun sitä ei tajua heistä yleensä päällepäin, vaan sitä on jo kovasti heidänlaisensa otteessa, kun se tosiasia alkaa vasta itsellenikin selviämään. Ja sen jälkeen se on yhtä painimista päästä siitä suhteesta eroon ilman isompia hankaluuksia.
Mutta yksikseen on paljon mukavampi istuskella, kun saa olla rauhassa omine ajatuksineen. Mutta varmaan olet oikeassa, että minä varmaan samalla näytän sopivalta kohteelta uutta leikkikalua itselleen etsivälle miehelle. Mutta sitä kyllä karsastan, kun mies änkee istumaan saman pöydän ääreen, vaikka muuallakin olisi hyvin tilaa. Ja koettaa puhua minut pyörryksiin, samalla, kun hänen katseensa harhailee kasvojeni ja rintojeni välillä. Yleensä, tuntui se mies muuten kuinka kivalta tahansa, sanon yleensä lähteväni käymään vessassa ja kävelen sitten samantien ulos koko paikasta. Sen verran kuitenkin olen miehistä oppinut, että ihan kenen tahansa seuraan ei kannata jäädä.
Ehkä joo, Krunassa tuntui asuvan eräs keski-ikäinen häntäheikki, mutta suorapuheisena ihmisenä laitoin äijän heti seinää vasten. Tällaiset häntäheikit ottavat uhreikseen naisia, jotka eivät uskalla kysyä vaikeita kysymyksiä.
Missähän paikoissa (rav. tms.) kys. henkilö liikkuu, että osaan varoa?
liisanpuistikon laidalla?