Ollaan seurusteltu yli kymmenen vuotta. Nyt jostain syystä mieheni haluaa erota ja en tiedä siihen edes kunnon syytä.Jotain sanoi, että on pitkän aikaa jo ollut semmosta, että oltas vaan kavereita, eikä puhuta mistään. No, onhan se tavallaan totta, mutta miksi heti haluaa luovuttaa, eikä edes antaa mahdollisuutta, koska itse ainakin uskon, että meistä voisi tulla vielä jotain..
Meillä on oma talo, jossa ollaan asuttu nyt parisen vuotta.. yhdessä ollaan asuttu melkein koko seurusteluaika. Asutaan siis edelleen enkä tiedä mitä tässä tulee tapahtumaan, jos mieheni todella haluaa eron. En tiedä mitä mun pitäis tehdä, ei olla ees keskusteltu asiasta selvinpäin.. Itse olen monesti yrittänyt asiaa avata, mutta en ole pystynyt.
Tiedän, että mieheni on ollut ihastunut toiseen ja varmaan on edelleen ja musta tuntuu, että se on lopullinen syy tähän, että se haluaa erota. Oon miettiny, et eikö se tajua, et ihastuminen parisuhteen aikana on ihan normaalia? Ei sen pitäisi antaa vaikuttaa. Itsekin olen ollut ihastunut toiseen.
Oon niin hajalla, kun en tiedä mitä mun pitäis tehdä. En todellakaan haluais erota ja oon valmis tekemään kaikkeni, ettei tarvis. Mutta mitä? Onko kenelläkään samanlaista tilannetta? Niin ja mieheni kyllä sanoi, että rakastaa mua, ymmärsin kuitenkin, ettei enää samalla tavalla. Mutta ollaan niin pitkään oltu yhdessä ja ostettu talo ja kaikki niin ei kai tätä kaikkea voi tosta vaan "heittää hukkaan". En käsitä.
Kaipaan neuvoja..
mies haluaa erota..
6
222
Vastaukset
- Oletkohaaska
Täällä sama juttu. Olen se mies joka haluaa erota. Alkuun nainen oli ihan siisti ja pukeutui nätisti. Nyt nainen on muuttunut hirveäksi haaskaksi, mutta ei hyvällä tavalla. Olen ehdottanut että pukeutuisi gootisti, jotta ylipaino ja haaskamaisuus tulisi oikealla tavalla käyttöön, mutta ei. Tämä ei edes meikkaa, ja alkaa näyttää runsaan alkoholin käyttönsä takia nykyään lähinnä mieheltä. Koska en ole ollenkaan homo, en ole enää ollut vuosiin kiinnostunut minkäänlaisesta läheisyydestäkään tämän haaskan kanssa.
Katso siis peiliin, oletko radikaalisti muuttunut siitä, mikä olit 10 vuotta sitten. - kuunteleva_kirkko
Hei nimimerkki, brokenheart1
Olen pahoillani tilanteesta, johon olet joutunut. Kovin kurjaa on myös se, ettet edes oikein tiedä syytä siihen miksi miehesi tahtoo erota. Kysy vielä, sano että sinua helpottaisi tietää mistä on kyse. Jos hän ei suostu puhumaan, et saa häntä puhumaan, ikävä kyllä. Itse voit mennä juttelemaan jonkun ammattilaisen kanssa ellei sinulla ole ystäviä, joiden kanssa voit jakaa tätä elämänvaihetta. Voit mennä terveyskeskukseen tai perheneuvontaan tai seurakunnan perhetyöntekijälle. Sanot, että tahtoisit yrittää vielä. Voit toki ehdottaa miehelle, että menisitte yhdessä ulkopuolisen luokse puhumaan asioistanne, sanoisit että sinun mielestäsi kannattaa. Huolehdi itsestäsi jokatapauksessa.
Voimia,
Pirkko-pappi - Vieläsepäiväpaistaasulle
Itsehän kerroit jo syyn eli toinen ihminen on tullut hänen elämäänsä tunteiden tasolla. Niin monikin luulee, että se ruoho on vihreämpää siellä aidan takana, mutta aina se ei ole niin ja sen ymmärtää vasta sitten, kun on jotain hyvääkin menettänyt. On paljon parempi, että miehesi on siis kertonut sinulle kuin olisi tehnyt sitten sen pettämällä sinut. Jos miehesi on vakaasti sitä mieltä, että haluaa erota ja ei tee suhteenne eteen enää mitään tai lähde vaikka parisuhdeterapiaan, niin miksi itse myöskään kärvistellä onnettomana, anna hänen mennä. Asumusero päälle ja omaisuus myyntiin tai toinen ottaa velat ja jää asumaan taloon.
- Ouuuujeeeee
Oijoijoij kun on ihanaa olla sinkku :)
- elämäparastanäin
Joo, eikä ikinä taloa kenenkään kansa kimppaan :)
- surullistaon
Joo niin on parisuhteet on niin vaikeita. Ne vaatii panostusta ja monet antaa mennä vaan.
Sitten, kun miehen tielle tulee sopiva nainen, melkein ihan sama millainen ihminen varsinaisesti on ja onko ees mitenkään sopiva suhteeseen, niin silti miestä viedään. Koska se herätetään epäseksuaalisesta horrostilasta, jossa kukaan mies ei halua olla, mut siihen on niin helppo vaipua.
Tasaset tulot, turvallinen mukava kumppani, joka vielä sattuu olemaan hyvä ruuanlaittaja, seksiä ehkä silloin tällöin tai ei ollenkaan, niin ettei tarvi yhtään yrittää olla viehättävä, vaan kelpaa ihan sellasena kun on, paitulissa ja parta ajamatta.. ja niin eespäin.
Jos oot rehellinen, et voi syyttää miestäsi, sen enempää, kuin itseäsikään.
Ite oon siis sinkku ja vetävän näköinen, vaikka ikää on jo 40 , kyytiä tarjoo alle kolmekymppisetkin hyvännäköiset kundit ja varatuilla silmät kiiltelee.
Ite oon lojaali omalle sukupuolelleni, enkä kotia riko, vaikka tilanne olisi mikä, ihmisellä pitää olla periaatteita.
Oon tosi pahoillani sun tilanteesta, kevät on vaikeeta aikaa tällaisissa jutuissa, mitä, jos koittaisit pelata aikaa ja sinnitellä vähän pidemmällä ja siinä sivulla tsempata omaakin ulkonäköäsi, kun jos kerran ootte eroamassa, niin onhan sitten sullakin täysi oikeus etsiä uusi kaveri ja hyvä ulkonäkö piristää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406