Watsuppista on tullut työpaikallamme päivittäinen lokaradio, jossa valokuvin, videoin ja kommentein pieni ryhmä työntekijöitämme arvostelevat muiden tapaa työskennellä samalla ylistäen omaansa.
Ärsyttävää seurata kuinka watsupp ryhmään kuuluva esimiehemme sallii tämän jatkua vaikenemalla ja joskus pienesti panostettuna jopa tukee tätä toimintaa.
En tiedä mitä tekisin että toiminta ei jatkuisi. Ryhmästä eroaminen tekisi minusta vapaata riistaa näille kiusaajille. En myöskään voi puuttua keskustelujen tasoon ja tyyliin koska esimiehemme hyväksyy sen tavallaan vaikenemalla.
Eikö työntekijöiden sättiminen tulisi olla aina esimiehen tehtävä eikä jonkun itsensä jalustalle nostaneen sisäpiiriryhmän.
Minusta tällainen on kiusaamista jota työn johto näyttää tukevan.
Kertokaa onko kokemuksia kuinka tässä voisi edetä tai kuinka vastaavissa tilanteissa on käynyt aikaisemmin?
Watsupp työpaikoilla
Watsupp.FROM.Pori
1
<50
Vastaukset
- Stoppiakaikille
Watsupp ryhmä toimii työpaikoilla jos sitä käytetään työvuorojen sopimiseen mutta muuten se on hyvinkin kaksiteräinenmiekka.
Meillä on ollut vuosia ryhmä työpaikalla mutta siistinä on pysynyt aina. Jos ei pysyisi niin yhteyttä heti työsuojeluvaltuutettuun sekä esimieheen. Viestit kannattaa säilyttää koska muuten korvauksia työpaikkakiusaamisesta on hankala saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406