Faktaa;
- työntekijä tienaa 1000e puhtaana käteen kuukaudessa
- työantaja joutuu maksamaa yli 3000e jotta tuosta potista riittää 1000e työntekijälle. Loput rahat menevät mielisairaalan henkilöstölle jotka eivät tee mitään.
- työntekijä tienaa 1000e puhtaana käteen kuukaudessa
- työantaja joutuu maksamaa yli 3000e jotta tuosta potista riittää 1000e työntekijälle. Loput rahat menevät mielisairaalan henkilöstölle jotka eivät tee mitään.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä kuitenkin on liikaa palstan pikkuisille paskaluusereille, ei ne ymmärrä noin korkeaa matematiikkaa...
Tienaan käteen pari tonnia kuukaudessa. Asiakkaani maksaa minulle pari tonnia kuukaudessa. Ei välikäsiä, kaikki pärjäävät paremmin.
Onko se sama kuin TYP, Työelämä-ketjut?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14180898/pois-karenssista
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14153137/varokaa-typ-palvelua!oikeesti!
Niin, tuossa on siis kyse työnantajan kokemuksesta, vai? Tottahan se on, siksi yrittäjät siirtyvät ulkomaille. Byrokraatit ei ota varoituksia miksikään, vaan nytkin hulluna laajentavat maahanmuuttovirastoa. Kyllähän se niin pitäisi olla, että jollakin rahan peräänkatsojalla pitäisi valtiossa olla lupa torpata poliitikkojen laajennushankkeet, varsinkin moiseen paskaan. Siitä saavat maksaa hyvin pienet ihmiset, joita vielä kytätään.
Toinen keskeinen säännöillä ja säätelyllä kuristettu kuvio on työllisyys. Ongelma ei ole, toisin kuin kotimaassa vähemmistön työllistävä vientiteollisuus väittää muiden Etelärannan paskanpuhujien kuorossa, palkkataso. Palkoissa ongelma ovat sivukulut, joista useimmat tulivat voimaan väliaikaisesti 90-luvun laman aikana. Silloin tämän onnen arkkitehteina häärivät kepuli Esko Aho, kokkare Iiro Viinanen, demari Lipponen, sekä kokoomusjumala Sauli Niinistö. Tuli tätä ja tuota maksua verojen ja eläkemaksujen päälle. Osan maksoi työntekijä ja osan työnantaja. Vuosien varrella päälle on tullut sitä ja tätä maksua ja kulunkia, aina sen mukaan mitä joku kepulainen, kokkare tai demari on keksinyt.
Palkat, jopa siellä vientisektorilla, ovat tässä maassa EU:n keskitasoa ja sekin vain tilastollisesti. Suurin osa suomalaista tienaa alle 2500/kk ja lähes puolet alle 2000e/kk brutto. Meikäläinen alle 1000e/kk. Ei siis palkka, vaan palkkaan lätkityt sivukulut ovat se ongelma. Eläkemaksun ymmärrän,
http://rayhablogi.blogspot.fi/2016/03/suomi-kuntoon-hetkessa.html
Tuo naurattaa vaikka niin totta onkin.
Miksi yritys joutuu maksamaan esim, kirkollisveroa?
..vielä järjettömämpää on se, että maksamme joka vuosi 6 miljardia maatalouteen verorahaa.
NYT kepu ministeri aikoo vielä vaatia kauppoja nostamaan hintoja, koska maatalous ei salli halpoja hintoja...
Katso nyt sosialisti, ettei tuo sama soopalevy jää päälle loppuelämäksesi , vai onko jo jäänyt?
Yhden (keksityn) asian hokijoita Suomessa piisaa, siksi olemme tässä .....
PS. maataloustuet ovat n. 2 mrd...eikä nekään mene kaikki maanviljelijöille..
http://www.suomi24.fi/profiili/demarienviholl.no1
Eero Paloheimon kirja Afrikasta, jonnekin 2000-luvulle, kauan sitten.
Kaikki valehtelevat Afrikasta
http://www.kaleva.fi/uutiset/kulttuuri/kaikki-valehtelevat-afrikasta/299593/
"Eero Paloheimo: Tämä on Afrikka. WSOY
"Kehitysavusta leijonanosa kuluu Paloheimon mukaan hallinnolliseen tyhjäkäyntiin, vain vähäinen osa menee kohteeseen. Suomalaiset eivät saa koskaan tilitystä lähes tuhannen miljoonan veroeuron vastikkeettomasta siirrosta muiden maiden kansalaisille joka vuosi, saati sen hyödystä.
Tilastoista kyllä näkyy kehitysavun tulos: väkimäärä ja köyhyys ovat tuhatkertaistuneet muutamassa vuosikymmenessä. Afrikassa syödään apurahat ja lisäännytään iloisesti, kirja kertoo, vaikka "rasismin armottomimmat valkoiset kytät" haluavat siitä vaieta. Afrikkalaiset pitää nähdä avuttomina uhreina, valkoiset pahoina. Muunlainen puhe on "rasismia"."
Olet tosi tyhmä. Suomi ei ole koskaan ollut kommunistinen maa, tosin sitä on kyllä yritetty sellaiseksi saada vuosina 1918 ja 1939-48. Sodan jälkeisiä vuosia on sanottu "vaaran vuosiksi".
Suomi on nyt uusliberalistinen maa. Tämä rakennemuutos alkoi jo Holkerin hallituksen kaudella ja tätä samaa linjaa on sen jälkeen kaikki hallitukset seuranneet.
Nyt olennaisin muutos kohdistuu työmarkkinoihin joihin halutaan rakennemuutos pakkolaeilal tai sisällöltään pakotetulla yhteiskuntasopimuksella.
Tämä uusi rakennemalli seuraa saksalaista työrintaman (DAF) mallia v. 1933-45.
Tätä sanotaan myös "isäntämalliksi" jossa duunareilta viedään vaikutusmahdollisuudet työehtoihin pois. Tämä korporaatiomalli sitoo EU:n, valtion, työnantajat ja palkansaajat yksiin pakkoehtoihin perinteisen Vientirauha Oy:n malliin.
Olet sitä ikäpolvea joka ei edes tiedä mikä tuo Vientirauha Oy oli Suomessa. Sehän oli SS-oikeiston ja Pohjanmaan S-isäntien työreformistinen tapa nujertaa ay-toiminta Suomessa.
Uuslibertalistinen työreformi muutta kaiken Suomessa. Tätähän jo Ahokin ehti esitellä mutta silloin se ei vielä kelvannut. Nyt kelpaa ainakin pakkotoimin.
Tyydy osaasi ja yritä tulla palkallasi toimeen. Älä edes ajattele parempia työehtoja milloinkaan (älä edesnäe tästä unta).
..maatalouden tuet ovat noin 6 miljardia vuodessa kustannuksiltaan. Nythän annettiin satamiljoonaa lisää.
Keskusta suunnittelee, että kaupat pakolla pitävät hintoja elintarvikkeissa "riittävinä"!eli niitä ei saa laskea!
Siis kaikki rahat maatalouteen. Kuka saatanan hullu tätä pitää järkevänä........
maa on kapitalistisessa helvetissä ja sisäisessä mielisairaalassa. kommari ei nyt toimi,mutta kapitaali ei kuulemma saa roinaa kaupan väärin toimitun menneen ajan takia.
on kuin "ihme".muutkin ovat oppineet tekemään-toimimaan kuin täällä ennen.
kukaan ei halua uskoa,maailma on muuttunut,eikä ns. kouluopit enää toteudu,mutta edelleen kaikki puheet-toimet ovat kuin suoraan 10v taaksepäin.
nyt toteutuu täystyhmyys asiantuntijoiden avulla,ääliömäisyys politiikan avulla sekä valtava lähes maailman lopun ahneus kaikessa kaikkialla.
lisänä kaikessa em. sopassa on omituinen luulo,kuvitelmat,ehkä ja/tai joku tietämättä mikä...ehkä ilmoja pitelee tai persettä kutittaa.
.
valtavin syy on EU,tuo hirviöpommi euroopassa,joka on levinnyt persläpeen kuin "jokisen eväät". maan johto vain kuolaa EU:ta,tuota todellista tuhokonetta.
aikaisemmat yritys lopetukset ja ulkoistukset ovat myös suuri syy nykyjärjettömyyteen ja suoraan osoittaa em. vääryystoiminnot maan kannalta.
kapitaali on siis toiminut ja "toimii" edelleen väärin,eikä tätä kertomaani fantastista totuutta kukaan pysty kumoamaan.