vaimoni alkoi nähdä minussa kaikki mahdolliset viat ja vääristelee tekemisiäni ja sanomisiani..muuttunu erittäin vihaavaksi minua kohtaan vaikka mitään syytä siihen ei pitäisi olla..onko tässä syynä kenties se että hän on löytänyt uuden miehen?
asioiden vääristely..
ihmetellyt
8394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No jos asetelma on jo tuollainen, niin kysy suoraan. Kieltäkööt tai myöntäkööt, niin joka tapauksessa sanot, että tää pelleily loppuu NYT.
Minulla on mies joka syyttää siitä mitä hän on itse, kääntämällä toisen syylliseksi. Muutenkin hän usein puhuu pahaa toisista ihmisistä. Hän on neuroottinen joissakin asioissa ja ei näe omaa osuutta tapahtumiin vaan alkaa rähjätä pienistäkin asioista. Jos hänelle sanoo tai huutaa takaisin hän kääntää senkin syykseni. Luonnevikaa näen hänessä itsessään.
Entinen vaimoni oli pitkään täsmälleen samanlainen. Lisäksi hän lopetti kotitöiden tekemisen. Parisuhdeterapiassa hän yritti kääntää terapeutin minua vastaan, eikä suostunut toteuttamaan mitään harjoituksia tai noudattamaan ohjeita.
vaimon. ei ole nurkissa nalkuttamassa.
Samaa täälläkin, tosin mies vääristelee kaiken eikä ota vastuuta omista sanomisistaan. Olen ihan loppu kaikesta siitä mitä kuulen olevani. Jos teen niin tai näin, on se aina väärinpäin. Sitten kun itken pahaa mieltäni, on kuulema vain vitsaillut ja olen liian tosikko. Haluaisin eron.
Kukaan mies ei ole sen arvoinen että sen vuoksi pitäisi itkeä. Muuta kuin onnesta. Ja sama pätee myös toiseen sukupuoleen. Eroa jos ei parempaa ole odotettavissa.
Kirjoitit "vaikka mitään syytä siihen ei pitäisi olla" Tämä on sinun näkemyksesi tilanteesta ja varmasti näkemyksesi omasta näkökannastasi on aivan totta. Se, miten puolisosi näkee ja kokee tilanteen, voikin olla jo ihan toinen tarina ja usein onkin. Kuuntele tämä n. tunnin mittainen ohjelma jossa käsitellään eri tyyppisiä asiota jotka voi olla ko. kaltaisten tilanteiden taustalla.
http://areena.yle.fi/1-2140884?autoplay=true
kyllähän sillä uusimies tuntuu olevan .kovasti on peitelly ja valehdellu tätä työkaveri suhdetta.