Auto Saksasta - missä mallissa paras hinta/hyöty ?

Taisoninmaikki

Arvoisat autoharrastajat,

olen menossa käymään Saksassa tänä keväänä. Mieleeni tuli että jos ei lentäiskään takaisin vaan ostais auton ja ajaisi sen Suomeen. Minkä mallinen auto kannattaisi ostaa, jos ajatuksena olisi myydä auto Suomessa ensi syksynä? Ajatuksena siis että hommasta vois jäädä voitolle rahallisesti. Missä automallissa voisi olla paras hyöty hinnallisesti? Matkailuauto, minibussi, henkilöauto? Merkki- ja malliehdotuksiakin saa antaa. Mitä muuta tulis ottaa huomioon?

Budjetti voisi olla 5000 - 10 000 €

Kiitos vastauksista.

19

4349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä_olet

      keksinyt kyllä kuningasidean. Jatka samaan malliin niin menestyt.

    • Turisti2016

      Helppoa, selaat vain mobile/nettiauto ja tullin autoverosivuja....

    • olenKateellinen

      Aloittajalla on meitä muita suurempi äly ja me emme pysty yhtä älykkääseen ajatteluun, joten joudut itse tekemään päätökset.

    • Pienetverot

      Hybridi, esim, Prius. Ovat haluttuja käytettynä ja vähän tarjolla.

    • caravannn

      Retkeilyauto siinä on Suomessa älytön vero.

      • asdfads

        "Retkeilyauto siinä on Suomessa älytön vero. "

        Retkeilyauto on Suomessa autoveroton, joten "älytön vero" jollain ajattelutavalla on fakta. Mutta retkeilyautoissa (eli matkailuautoissa) on Suomessa kovat katteet, joten kyllä niitä kannattaa tuoda. Ei kai niitä Suomesta enää kukaan ostakaan?


      • kjhgfda

        Vain autoverottomuuden edellytykset täyttävä retkeilyauto on Suomessa autoveroton. asdfdsa tms on taaskin pihalla kuin lumiukko.
        Älytön vero on esim kaikissa retkeilyautoissa joiden sisäkorkeus on alle 190 senttiä. Sellaisia malleja on paljon mm Viton ja Transporterin koppaan tehtynä. Jopa Mersulla ja VWllä omissa valikoimissaan. Ja monella muulla valmistajalla.


    • Siinäpäs

      Kyllä on idiootteja taas sattunu tänne vastaileen kysymykseen. Kantsis tuulihousujen pitää pää kiinni jos ei ole mitään järkevää kirjoittaa.

      Ja nyt itse kysymykseen: 5000-10000 ei oikeen kovin uutta autoa saksasta saa, siis nyt puhutaan autoista, Audi, MB, Bmw. Mitä uudempi, voitto vähän parempi. Mut kaikkineen kuluineen kyseisten automerkkien kohdalla realistinen voiton osuus 2000-4000e. Tietty tuokin voittona hyvä, jos myyt sen alle kuukauteen. Joissain malleissa voitto parempikin, mutta sillon puhutaan autoista joiden hinta suomessa 40000-50000e ja sillon ymmärrettävästi myyntiaika pitempi

    • Turisti2016

      Katsoppa esim
      audi A vm 2012 (facelilft) farkku diesel
      Passat farkku vm 2012- diesel

      Suomessa pyynnit n 25 000 euroa . Saksanmaalta merkkiliikkeestä ostettunakin n 15 000 euroa ja vero n 3500 euroa.

      Eihän se tuonti enää kannata ....

      • kljkljklj

        "audi A vm 2012" tuosta puuttuu joku numero.


    • GUTEpkw

      Toyoo saa 5000 12000 e vm 2013 14 auris avesis vähilä kilometreil jos sattuu kiinnostaa,ei ole tosin mikään turvallinen TÄÄ TOY MUUILLAKIN MERKEILLÄ LÖYTYY
      KUNNON ALE MYYNNIT TOISIN KUIN VERO SUOMESA

    • vaikiat.on.ajat

      Vuosien takaa muistan tapauksen, kun naapuri oli töissä Saksassa, toi 1000e katsastetun kohtuukuntoisen Ford Mondeon ilmastoinnilla ajamalla Suomeen.

      Tiliä teki siitä 1000E, ja mikä siinä oli oleellista, muutamassa päivässä.

      En kyllä näinä aikoina mitään 5000-10000e BMW, MB, VW......autoja toisi, voi nimittäin myyntiaika olla melko pitkä, suosittelen tutkimaan Nettiauton tax-sivuja.

    • bytbil.edes.vertaa

      Nimimerkki vaikiat.on.ajat.
      Jos esimerkiksi nettiauton sivuille ajautuu, merkeistä riippumatta 15 000 - 40 000e käytettyjä autoja, on myynnissä rohkenenko todeta melko suuri määrä.

      Jos kuitenkin jätetään Saksan moottoriteillä ajetut autot pois ja verrataan ajokilometrejä, varusteita ja hintoja Ruotsissa autoliikkeissä oleviin käytettyjen autojen hintoihin............niin herää monenlaisia kysymyksiä.

      Mitä saa Ruotsista 3000-30000E merkistä riippumatta kun kyseessä käytetty auto?

    • Önnönööö

      Katso vain tavallisia eli yleisiä autoja. Joku wolkkari scirocco vs. Golf. Arvaappas kummassa on enemmän potentiaalisia ostajia.

      • ihanaaKunEitajuaEikö

        Riippuu katsooko asiaa teinin vai aikuisen silmin.

        Olet muuten kovin myöhässä järkiajatuksesi kanssa.


    • HalpaMuttaHyvä

      Halvan auton tuonti Saksasta Suomeen bisnesmielessä ei ole kannattavaa. Vasta 20 000€ ylöspäin alkaa päästä voitolle kaikkien kulujen jälkeen. Ja kulujahan piisaa!

      Jos noiden halpojen kulkupelien tuonti olisi kannattavaa, rahdattaisiin niitä Suomeen tuhansittain. Toisaalta Itä-Eurooppalaiset on tyhjentäneet Saksan automarkkinat hyvistä halvoista ja toimivista menopeleistä aika tarkkaan, kun niissä maissa ei ole Suomen kaltaista autoverokäytäntöä hillitsemässä käytettyjen autojen tuontia. No, Saksassa on miljoonia autoja ja koko ajan tulee uusia myyntiin joten aina löytyy menopeli alle sinullekin.

      Kannattaa ottaa selvää auton tuonnin kulut, paitsi että autoveron suuruutta voi vain veikkailla. Sitten kannattaa miettiä miten pian sinun pitää päästä eroon autosta. Voi olla, että joudut pitkäänkin myymään autoa, jotta pääsisit voitolle hommasta.

      Itse en lähtisi hommaan ollenkaan. Ei ole kaiken vaivan väärtti, jos ei lähde ihan harrastuspohjalta. No eipä tuossa omaisuuksia menetäkään ja on ainakin yhtä kokemusta rikkaampi. Seppo Rädyn sanoin "Saksa on paska maa!" Ihan positiivisessa mielessä ajateltuna.

    • HankiVälittäjä

      Halvankin auton tuonti kannattaa kun se osataan ostaa Saksasta. Ei kannata itse hakea vaan ottaa yhteyttä johonkin tuojaan, esim. prense.eu

    • Tzqqsx1

      En ole lainkaan perehtynyt Suomen tullikuvioihin kun vaikutan toisaalla, mutta ihan mielenkiinnosta.

      Meneekö uudesta tuontiautosta Suomessa uuden auton verot, eli sellainen olisi täysin hyödytön plus-miinus-nolla optio auton hausta kiinnostuneille?

    • tässä.vastaus

      Paras hinta / hyöty eli paras hinta suhteessa hyötyyn on jossain sellaisessa mikä maksaa paljon ja jolla et tee mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6524
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3900
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3315
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      381
      1792
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1053
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe