Auto Saksasta - missä mallissa paras hinta/hyöty ?

Taisoninmaikki

Arvoisat autoharrastajat,

olen menossa käymään Saksassa tänä keväänä. Mieleeni tuli että jos ei lentäiskään takaisin vaan ostais auton ja ajaisi sen Suomeen. Minkä mallinen auto kannattaisi ostaa, jos ajatuksena olisi myydä auto Suomessa ensi syksynä? Ajatuksena siis että hommasta vois jäädä voitolle rahallisesti. Missä automallissa voisi olla paras hyöty hinnallisesti? Matkailuauto, minibussi, henkilöauto? Merkki- ja malliehdotuksiakin saa antaa. Mitä muuta tulis ottaa huomioon?

Budjetti voisi olla 5000 - 10 000 €

Kiitos vastauksista.

19

4785

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä_olet

      keksinyt kyllä kuningasidean. Jatka samaan malliin niin menestyt.

    • Turisti2016

      Helppoa, selaat vain mobile/nettiauto ja tullin autoverosivuja....

    • olenKateellinen

      Aloittajalla on meitä muita suurempi äly ja me emme pysty yhtä älykkääseen ajatteluun, joten joudut itse tekemään päätökset.

    • Pienetverot

      Hybridi, esim, Prius. Ovat haluttuja käytettynä ja vähän tarjolla.

    • caravannn

      Retkeilyauto siinä on Suomessa älytön vero.

      • asdfads

        "Retkeilyauto siinä on Suomessa älytön vero. "

        Retkeilyauto on Suomessa autoveroton, joten "älytön vero" jollain ajattelutavalla on fakta. Mutta retkeilyautoissa (eli matkailuautoissa) on Suomessa kovat katteet, joten kyllä niitä kannattaa tuoda. Ei kai niitä Suomesta enää kukaan ostakaan?


      • kjhgfda

        Vain autoverottomuuden edellytykset täyttävä retkeilyauto on Suomessa autoveroton. asdfdsa tms on taaskin pihalla kuin lumiukko.
        Älytön vero on esim kaikissa retkeilyautoissa joiden sisäkorkeus on alle 190 senttiä. Sellaisia malleja on paljon mm Viton ja Transporterin koppaan tehtynä. Jopa Mersulla ja VWllä omissa valikoimissaan. Ja monella muulla valmistajalla.


    • Siinäpäs

      Kyllä on idiootteja taas sattunu tänne vastaileen kysymykseen. Kantsis tuulihousujen pitää pää kiinni jos ei ole mitään järkevää kirjoittaa.

      Ja nyt itse kysymykseen: 5000-10000 ei oikeen kovin uutta autoa saksasta saa, siis nyt puhutaan autoista, Audi, MB, Bmw. Mitä uudempi, voitto vähän parempi. Mut kaikkineen kuluineen kyseisten automerkkien kohdalla realistinen voiton osuus 2000-4000e. Tietty tuokin voittona hyvä, jos myyt sen alle kuukauteen. Joissain malleissa voitto parempikin, mutta sillon puhutaan autoista joiden hinta suomessa 40000-50000e ja sillon ymmärrettävästi myyntiaika pitempi

    • Turisti2016

      Katsoppa esim
      audi A vm 2012 (facelilft) farkku diesel
      Passat farkku vm 2012- diesel

      Suomessa pyynnit n 25 000 euroa . Saksanmaalta merkkiliikkeestä ostettunakin n 15 000 euroa ja vero n 3500 euroa.

      Eihän se tuonti enää kannata ....

      • kljkljklj

        "audi A vm 2012" tuosta puuttuu joku numero.


    • GUTEpkw

      Toyoo saa 5000 12000 e vm 2013 14 auris avesis vähilä kilometreil jos sattuu kiinnostaa,ei ole tosin mikään turvallinen TÄÄ TOY MUUILLAKIN MERKEILLÄ LÖYTYY
      KUNNON ALE MYYNNIT TOISIN KUIN VERO SUOMESA

    • vaikiat.on.ajat

      Vuosien takaa muistan tapauksen, kun naapuri oli töissä Saksassa, toi 1000e katsastetun kohtuukuntoisen Ford Mondeon ilmastoinnilla ajamalla Suomeen.

      Tiliä teki siitä 1000E, ja mikä siinä oli oleellista, muutamassa päivässä.

      En kyllä näinä aikoina mitään 5000-10000e BMW, MB, VW......autoja toisi, voi nimittäin myyntiaika olla melko pitkä, suosittelen tutkimaan Nettiauton tax-sivuja.

    • bytbil.edes.vertaa

      Nimimerkki vaikiat.on.ajat.
      Jos esimerkiksi nettiauton sivuille ajautuu, merkeistä riippumatta 15 000 - 40 000e käytettyjä autoja, on myynnissä rohkenenko todeta melko suuri määrä.

      Jos kuitenkin jätetään Saksan moottoriteillä ajetut autot pois ja verrataan ajokilometrejä, varusteita ja hintoja Ruotsissa autoliikkeissä oleviin käytettyjen autojen hintoihin............niin herää monenlaisia kysymyksiä.

      Mitä saa Ruotsista 3000-30000E merkistä riippumatta kun kyseessä käytetty auto?

    • Önnönööö

      Katso vain tavallisia eli yleisiä autoja. Joku wolkkari scirocco vs. Golf. Arvaappas kummassa on enemmän potentiaalisia ostajia.

      • ihanaaKunEitajuaEikö

        Riippuu katsooko asiaa teinin vai aikuisen silmin.

        Olet muuten kovin myöhässä järkiajatuksesi kanssa.


    • HalpaMuttaHyvä

      Halvan auton tuonti Saksasta Suomeen bisnesmielessä ei ole kannattavaa. Vasta 20 000€ ylöspäin alkaa päästä voitolle kaikkien kulujen jälkeen. Ja kulujahan piisaa!

      Jos noiden halpojen kulkupelien tuonti olisi kannattavaa, rahdattaisiin niitä Suomeen tuhansittain. Toisaalta Itä-Eurooppalaiset on tyhjentäneet Saksan automarkkinat hyvistä halvoista ja toimivista menopeleistä aika tarkkaan, kun niissä maissa ei ole Suomen kaltaista autoverokäytäntöä hillitsemässä käytettyjen autojen tuontia. No, Saksassa on miljoonia autoja ja koko ajan tulee uusia myyntiin joten aina löytyy menopeli alle sinullekin.

      Kannattaa ottaa selvää auton tuonnin kulut, paitsi että autoveron suuruutta voi vain veikkailla. Sitten kannattaa miettiä miten pian sinun pitää päästä eroon autosta. Voi olla, että joudut pitkäänkin myymään autoa, jotta pääsisit voitolle hommasta.

      Itse en lähtisi hommaan ollenkaan. Ei ole kaiken vaivan väärtti, jos ei lähde ihan harrastuspohjalta. No eipä tuossa omaisuuksia menetäkään ja on ainakin yhtä kokemusta rikkaampi. Seppo Rädyn sanoin "Saksa on paska maa!" Ihan positiivisessa mielessä ajateltuna.

    • HankiVälittäjä

      Halvankin auton tuonti kannattaa kun se osataan ostaa Saksasta. Ei kannata itse hakea vaan ottaa yhteyttä johonkin tuojaan, esim. prense.eu

    • Tzqqsx1

      En ole lainkaan perehtynyt Suomen tullikuvioihin kun vaikutan toisaalla, mutta ihan mielenkiinnosta.

      Meneekö uudesta tuontiautosta Suomessa uuden auton verot, eli sellainen olisi täysin hyödytön plus-miinus-nolla optio auton hausta kiinnostuneille?

    • tässä.vastaus

      Paras hinta / hyöty eli paras hinta suhteessa hyötyyn on jossain sellaisessa mikä maksaa paljon ja jolla et tee mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe