Onko arkkipiispa oikeassa.

uskoontärkeää

Arkkipiispa Mäkinen on sanonut, että hän ei usko Raamattuun, mutta uskoo Jumalaan. Tämä on huonosti sanottu kirkon päältä, koska se antaa ihmiselle, luvan päättää itse, mikä raamatussa on totta, mikä valhetta. Totta kai ihmisellä on vapaus uskoa miten haluaa. Eikä meille ole edes mahdollista toimia uskon poliiseina, mutta jos ei edes pää usko, miten ruumis voisi uskoa.
Jos kristitty uskoo, että Jeesus on noussut kuolleista, minkä uskon Mäkisen uskovan, miksi ei kristitty uskoisi kaikkea muutakin, mitä Raamattuun on kirjoitettu. En ole kuullut Mäkisen sanoneen, että hänellä olisi joku erityinen Jumalan ilmoitus, siitä mikä Raamatussa on totta, mikä valhetta.
On pakko vähän opettaa. Jos pastori ei usko Raamattuun, hän ei saa kertoa sitä seurakunnalleen, vaan hänen on siirryttävä omaan hiljaisuuteensa, ja selvitettävä asia Jumalan tai uskovan veljensä kanssa. Hän ei saa pienentää Jumalaa heikompien silmissä. Jos tilanne on niin, että hän on vain liukunut väliaikaisesti uskosta, hän voi taas palata takaisin.
Uskova ei voi tehdä tieten tahtoen syntiä, ja pysyä Jumalan yhteydessä. Pastori ei saa kertoa epäuskostaan seurakuntalaisilleen. Sellaiset ongelmat voi kertoa uskovalle veljelleen. On myös epäilyttävää, jos pastorimme ilmoittaa, että on vielä etsivä ihminen. Seurakuntalaiset voivat olla etsiviä, mutta seurakunnan pään on oltava uskova, joka on löytänyt totuuden, eli Jeesuksen. Jos sokea opastaa sokeita, kaikki putoavat suden kuoppaan.

43

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No sikäli oikein, että itse menetin uskoni Jumalaan juuri Raamattua lukemalla. Jumalan pitää siis olla olemassa ilman ainuttakaan kirjallista teosta. Raamattu kirjana ja Jumala Jumalana.

    • onnistunutupeapiispa

      Yksityishenkilö voi puhua, mitä haluaa. Ev.lut.kirkon keulakuva ei saa puhua opin vastaisesti. Jos on menettänyt uskon luterilaisittain, erotkoon pois kirkosta.

      Mäkinen valittiin virkaan poliitikkojen toimesta toteuttamaan 3 hanketta. A). homoavioliitot ja B ) lestadiolaisten savustaminen pois kirkosta naispappeuden avulla ja muidenkin herätysliikkeiden saattaminen huonoon valoon C. islamisaatio: Jeesuksen Kristuksen kieltäminen Jumalan poikana ja suurmoskeijan rakentaminen Suomeen.

      Bahrain on jo luvannut 100 miljoonaan suurmoskeijan rakentamiseen. Se rakennetaan Helsingin keskustaan.

      • Eikö Jumalia voi olla ilman kirjallisia teoksia? Mieti sitä äläkä epäolennaisia asioita.

        Ja kun kristittyjen kirkkoja on siellä täällä maailmalla, niin mikä estää moskeijan pystyttämistä juuri Helsingin keskustaan. Ajatko uskontojen täyskieltoa?


      • Olet seonnut. Etkä varmaan ihan hiljattain.


      • siinä.ero

        Onko sitä uskoa arkkipiispalalla enempää kuin torellakaan koskaan ollutkaan ?
        Jos sanoo uskovansa Jumalaan, mutta EI RAAMATTUUN, niin mistä hän saa tietoa Jumalasta ?
        Raaamattu on ainoa kirja joka kertoo Jumalasta, toki Jumala puhui Vanhantestamentin aikaan PROFEETOILLEEN suoraan ja Pyhä Henki puhuu uskovalle tänäkin päivänä, kenelle enemmän kenelle vähemmän..

        Toki noita tyhjänpäiväisiä esitelmiä, mitä kirkoissa pidetään voi pitää ihan päivälehtiä lukemalla. Mutta Jumalasta ne eivät mitään kerro eivätkä kuulijat saa sitä evästä mitä Raamattu antaa.
        Hedelmistä puu tunnetaan.. Jos ei usko Jumalaan, miksi hakea kirkonvirkaan ?


      • torre12
        siinä.ero kirjoitti:

        Onko sitä uskoa arkkipiispalalla enempää kuin torellakaan koskaan ollutkaan ?
        Jos sanoo uskovansa Jumalaan, mutta EI RAAMATTUUN, niin mistä hän saa tietoa Jumalasta ?
        Raaamattu on ainoa kirja joka kertoo Jumalasta, toki Jumala puhui Vanhantestamentin aikaan PROFEETOILLEEN suoraan ja Pyhä Henki puhuu uskovalle tänäkin päivänä, kenelle enemmän kenelle vähemmän..

        Toki noita tyhjänpäiväisiä esitelmiä, mitä kirkoissa pidetään voi pitää ihan päivälehtiä lukemalla. Mutta Jumalasta ne eivät mitään kerro eivätkä kuulijat saa sitä evästä mitä Raamattu antaa.
        Hedelmistä puu tunnetaan.. Jos ei usko Jumalaan, miksi hakea kirkonvirkaan ?

        Eli ilman kirjoitustaidon kehittymistä emme olisi Jumalasta kuulleetkaan. Sinänsä aika hauskaa.

        Mäkinen sanoo uskovansa Jumalaan, joten mitä tarkoitat?


    • luterilainen

      Usko Raamattuun on epäjumalan pelvelemista ja yksinkertaista taikauskoa. Luther esitti että Raamattu on kristuksen kapalot, ei Kristus joka on kristityn uskon kohde. Epäileminen kuuluu ihmisyyteen ja aikuisuuteen myös kristityllä. Myös pastoreille se suotakoon.

      • mieti.sitä

        Niinpä. Raamattu on Jumalan erityinen ilmoitus aikalaisten ihmisten kirjoittamana. Luther itsekin teki oman raamatunkäännöksensä häthätää aiempien versioiden pohjalta. Eikö Lutherilla ollut nimenomaan ideana, että jokainen lukee Raamattua itse sen ydinsanoman valossa eikä tukeudu auktoriteetteihin?


    • järkikirjoitus

      Jos arkkipiispa on tätä mieltä, hän myöntää, ettei ole saanut Totuuden Henkeä! Sillä Herra lupasi lähettää Totuuden Hengen, se opettaa kaiken. Tosin koko kirkko on maailman luomuksia, eikä maailma sitä saa! Arkkipiispalle tiedoksi, että raamattussa on punainen lanka (exodus). Se kertoo vanhassa testamentissa Herran tulosta maailmaan valmistamaan tien, ja se tie on ylösnousemuksen tie. Kuten Jeesus sanoi: "Te tutkitte kirjoituksia, ja luulette löytävänne niistä iankikkisen elämän, ettekä ymmärrä, että kirjoitukset kertovat minusta". Se lähde jonka juutalaiset rabbit sotkivat, sen tuli Jeesus kirkastamaan ("Minä olen kirkastanut sinut, kirkasta sinä minut".). Se lähde on vertauskuvallisesti Smyrna Johanneksen Ilmestykirjassa, silmä. Ja jotta silmä näkisi, tulee ostaa silmävoidetta (Laodikea), tulessa puhdistettua kultaa (Viisautta, Filadelfia) joka on enempi kuin Salomonin viisaus, puhtaat vaatteet (armahdettu). Siis, kellä silmä on, se nähköön. Kellä korvat on, se kuulkoon. Lähteen silmä pulppuaa kirkasta elämän vettä (Joh. Ilm.22:17), ja ymmärrys avaa korvat kuulemaan Sanan, joka tekee vapaaksi. Rakastaa (Sardes) Herraa yli kaiken, kuten jo Mooses kuollessaan 120 vuotiaana (hänen silmänsä ei hämärtynyt) kehotti israelin kansaa. Herran rakkaus laskeutuu taivaista ja se on uusi Jerusalem (Helsinki- Isi Henki),Viisaus itse on temppeli, Pyhä ja Totinen (Filadelfia) ja Herran armo on sen valkeus. Piispa vaeltaa pimeydessä, mutta näin on kirjoitettukin (yhtä eksyksissä ovat paimenet kuin paimennettavat). Mihin te siis kirkkojanne tarvitsette, luuletteko te Herran niihin mahtuvan! Jeesus tiesi mitä ihmisessä on, ja rakensi uuden Temppelin kolmessa päivässä, käski hävittämään kiviset temppelit. Ja vielä niitä rakennetaan! Menkäåä itseene, ja tutkikaa mitä ihmisessä on. Eikö Herran paikka ole ihmisessä, mutta te tahdotte työntää Hänet kivisiin kirkkoihinne! Ympärileikatkaa itsenne Totuuden Hengessä, älkääkä silpoko lapsianne! Ja paimenia älköön teillä muita olko kuin Herra Jeesus. Nimi jonka Herra itse itselleen on ottanut, ristiäiset olivat pääsiäisenä! Näin Herra valmisti tien, itse Hän kaiken teki, ja kunnia on yksin Hänen. Ei se piispa ole hyvä paimen, eikä pappi (papi) ole Isä, eivätkä opettajat ole opettajia, vaan maailman (Pergamon) katoavia viisauksia lapsille tyrkyttäviä. Ainoa oikea opettaja, paimen ja Isä on Herra Jeesus! Jääköön siis piispa lausuntoineen omaan arvoonsa! Testamentti on jälkikirjoitus j.kr, vai Jeesus Kristus! Ja tämän Hän meille antoi, eikö raamattu siis olisi totta. Ja joka on uskollinen (Efesos) totuudelle (Herran Sana, Tyatira) on saava elämän puusta, joka on Jumalan puutarhassa. Ja se Sana leivottiin Betlehemissä ( = Jumalan leipähuone, Otavan suuri tietosanakirja). Tässä teille enempi kuin leipä, Sana!

      • eimuuta

        yläpuolella:

        Pulloposti fundikselta


      • niinALHAALLAeiKUKAANkulj

        Aamen " järkikijoitukselle"! Ehkei piispa ole koskaan uskossa ollutkaan, ei ole mistään sitten luopunutkaan? Rukoillaan hänenkin sielulleen pelastusta!

        Maailman nykyhetki on tosi paha, mutta pysykäämme siskot ja veljet rohkeina ja vahvoina, pian on Jeesus hakeva omansa pois. Ei anneta sydämemme kiintyä täällä mihinkään katoavaiseen. Rakastetaan lisää ihmisiä Kristukselle, että mahdollisimman monet pelastuisi, kuljetaan rukoillen.


      • niinALHAALLAeiKUKAANkulj kirjoitti:

        Aamen " järkikijoitukselle"! Ehkei piispa ole koskaan uskossa ollutkaan, ei ole mistään sitten luopunutkaan? Rukoillaan hänenkin sielulleen pelastusta!

        Maailman nykyhetki on tosi paha, mutta pysykäämme siskot ja veljet rohkeina ja vahvoina, pian on Jeesus hakeva omansa pois. Ei anneta sydämemme kiintyä täällä mihinkään katoavaiseen. Rakastetaan lisää ihmisiä Kristukselle, että mahdollisimman monet pelastuisi, kuljetaan rukoillen.

        Pahoittelen, mutta ei Jeesus sinuakaan hae vaan muiden ihmisten tapaan kuolet sitten kun kuolet, syy toistaiseksi tuntematon.


    • pro.mäkinen

      Arkkipiispa on sanonut, että ei Raamattu sentään mikään Jumala ole ja näinhän se on.
      Arkkipiispa on minun käsittääkseni myös Jeesuksen opetuksien kannalla ja pitää niitä yhtä tärkeänä kuin usko häneen.

      • Mäkisen.harhaa

        Käsityksesi ovat väärät. Raamattua ei kukaan muu kuin Mäkinen ole Jumalaksi luullutkaan.


      • disillusioned

        Fundis luulee. Tai ainakin väittää vaikkei luulisikaan. Niinkuin tiedätkin.


      • järkikirjoitus
        disillusioned kirjoitti:

        Fundis luulee. Tai ainakin väittää vaikkei luulisikaan. Niinkuin tiedätkin.

        Ei raamattu ole Jumala, vaan ilmoitettu Sana, Ja Sana tuli lihaksi maailmaan Jeesus Kristuksessa. Jos te siis olette Kristuksessa, tämä Sana on kirkastunut teille! jos ei ole,te kuljette pimeydessä! Kristus on Jumalan Poika, Hän on Isässä, ja ne jotka kirkastetaan ovat Pojassa, ja he ovat yhtä!


    • Joo-Joo-Mies

      Eli kannattaa omaan filosofiaan sopivia kohtia Jeesuksen opetuksesta.
      Vapaamuurareissa toimitaan samalla tavalla. Hyväksi koetut asiat tunnustetaan oikeiksi ja negatiivisia tuntemuksia herättävät asiat kiistetään.

      • Katsepeiliin

        Niinkuin itsekin näytät tekevän.


    • HuolimattomatKristityt

      Sama asia, kun tiedemies sanoisi ettei hän usko tieteeseen. Väärä mies kirkon johtavassa virassa. Sellainen mies, jonka tämä maailma tahtoo.

      Ongelma on kuitenkin tunnustavissa kristityissä, jotka ovat jättäneet kirkkonsa jumalattomien hallittavaksi. Äänimäärät ovat sellaisia, ettei kirkkoa olisi kyetty jumalattomille valtaamaan, jos tunnustavat kristityt olisivan kaikki käyneet uurnilla kun vaaleja on.

      • Mäkinen_on_hyvä

        Kirkko ei tarvitse laput silmillä kulkevia teologeja eikä Raamattu -maagikkoja. Järki käteen nyt hölmöläiset.


      • Toisaalta Jeesus halveksi niitä, jotka "uskoivat Raamattuun". Siis lainoppineisuus oli suuri pahe. On vain kaksi tärkeää asiaa; rakastaa Jumalaa ja lähimmäisiä; niin että rakkaus myös näkyy. Se on kaiken ydin. Mäkinen ei ole harhassa.


      • >Sama asia, kun tiedemies sanoisi ettei hän usko tieteeseen.
        Kuka tahansa tiedemies voi ihan hyvin noin sanoa, joten se siitä "nappivertauksesta". Tiede kun ei ole uskon asia, vaan järjen ja järkeen luottamisen juttu.


    • nää_on_näitä

      Ymmärrän niin että on katsottava mikä on sisältö. Kaikkien vertauskuvien ja sanamuotojen takana.
      Edellä käydystä hyvästä keskustelusta kannattaa poista kuka on sanonut jotta pystyisi ajattelemaan mitä on tarkoitettu. Silti jokainen antaa jokaiselle asialle sen merkityksen... minkä milloinkin?? Ei kellään ole mitään muuta vaihtoehtoa, ainoastaan omalla ajattelulla voi miettiä omia ajatuksia.
      Kukaan ei varmaan kuvittele että elämästä selviäisi lukemalla tekstejä ulkolukuna

      Jeesus sanoi: "Te tutkitte kirjoituksia, ja luulette löytävänne niistä iankaikkisen elämän, ettekä ymmärrä, että kirjoitukset kertovat minusta" minästä? siitä joka on jokaisella sisimmässään. Taivasten valtakunta

      • ihmisen.poika

        Jeesuskin oli ihminen ja erehtyi kun lupasi tulla hetimiten mutta ei tullutkaan.


      • taasko.tätä.samaa
        ihmisen.poika kirjoitti:

        Jeesuskin oli ihminen ja erehtyi kun lupasi tulla hetimiten mutta ei tullutkaan.

        Missä niin lupasi? Laita Raamatunkohta.


      • taasko.tätä.samaa kirjoitti:

        Missä niin lupasi? Laita Raamatunkohta.

        "Tulen pian". "Ette ehdi käydä kaikissa Israelin kaupungissa ennen kuin Ihmisen Poika tulee". "Tässä seisovien joukossa on heitä, jotka eivät kuole ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan",

        Mitä epäselvää? Paavalin oppilaatkin ihmettelivät: "Miksi Hän viipyy?" Viipymistä on ollut niistä ajoista lähtien.


      • taasko.tätä.samaa
        torre12 kirjoitti:

        "Tulen pian". "Ette ehdi käydä kaikissa Israelin kaupungissa ennen kuin Ihmisen Poika tulee". "Tässä seisovien joukossa on heitä, jotka eivät kuole ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan",

        Mitä epäselvää? Paavalin oppilaatkin ihmettelivät: "Miksi Hän viipyy?" Viipymistä on ollut niistä ajoista lähtien.

        Laita Raamatunkohta älä omia solkkauksiasi!


      • homojoukolle
        torre12 kirjoitti:

        "Tulen pian". "Ette ehdi käydä kaikissa Israelin kaupungissa ennen kuin Ihmisen Poika tulee". "Tässä seisovien joukossa on heitä, jotka eivät kuole ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan",

        Mitä epäselvää? Paavalin oppilaatkin ihmettelivät: "Miksi Hän viipyy?" Viipymistä on ollut niistä ajoista lähtien.

        Lue tuo lainaamasi Raamatun kohta loppuun niin huomaat, että Jeesus tuli kuuden päivän päästä kirkkaudessan kirkastusvuorella. Eihän ole vaikeaa?


      • homojoukolle kirjoitti:

        Lue tuo lainaamasi Raamatun kohta loppuun niin huomaat, että Jeesus tuli kuuden päivän päästä kirkkaudessan kirkastusvuorella. Eihän ole vaikeaa?

        Mistä Jeesus "tuli". Kertomuksen mukaan Jeesus kulki niiden opetuslasten kanssa vuorelle. Hän oli siis siinä koko ajan, ei tullut.

        "Laita Raamatunkohta!" Tunne Raamattusi, on neuvoni, ja Raamatunkohdat laitoin jo.


      • homojoukolle
        torre12 kirjoitti:

        Mistä Jeesus "tuli". Kertomuksen mukaan Jeesus kulki niiden opetuslasten kanssa vuorelle. Hän oli siis siinä koko ajan, ei tullut.

        "Laita Raamatunkohta!" Tunne Raamattusi, on neuvoni, ja Raamatunkohdat laitoin jo.

        Lue Raamatusta äläkä keksi omiasi!


      • homojoukolle kirjoitti:

        Lue Raamatusta äläkä keksi omiasi!

        Niinhän Raamattu asian esittää. Matteus 17: 1, 2 ja 3.

        "Ja kuuden päivän kuluttua Jeesus otti mukaansa Pietarin, Jaakobin, ja Johanneksen ja vei heidät korkealle vuorelle yksinäisyyteen. Ja hänen muotonsa muuttui heidän nähtensä. Heille ilmestyvät Mooses ja Elia, jotka puhuivat hänen kanssaan".

        Jeesus oli siis koko matkan heidän kanssaan, ei tullut mistään. Mooses ja Elia sen sijaan ilmestyivät. Älä sekoile.


    • kuunteleva_kirkko

      Heippa!

      Joskus minua ihmetyttää se, kuinka uskon kysymykset ovat niin vahvasti kysymyksiä siitä, onko joku oikeassa vai väärässä. Usko on jotain enemmän kuin oikeassa/väärässä olemista Usko Jumalaan on ennen muuta suhde Jumalaan.

      Minä ajattelen, että myös papilta vaaditaan ennen kaikkea rehellisyyttä ja aitoutta. Eikö ne ominaisuudet ole juuri ihmisyyden ytimessä?

      Luther korosti Raamatun lukemista, niin että jokainen voisi lukea sitä itse. Ajattelen, että Raamattu puhuu eri aikoina eri tavalla ja eri ihmisille eri tavalla – siksi on tärkeää, että jokainen itse pysähtyy Raamatun tekstien äärelle. Raamattua lukiessa on minun mielestäni paras kysyä, mitä tämä teksti puhuu minulle, tässä ja nyt. Se on olennaisinta. Raamatussa on monenlaisia tekstejä. Esimerkiksi runoa lukiessaan ei tarvitse kysyä, onko tämä runo totta – vaan miten runo puhuttelee minua ja elämääni.

      Tämä oli hienosti sanottu, että kukaan ei saa pienentää Jumalaa. Olen samaa mieltä. Jumala on jotain muuta, hän on toisenlainen ja hän on erilainen. Eikä hän mahdu mihinkään meidän ihmisten sanoihin tai kirjoihin.

      Tervehtien Päivi-pappi

      • Aika hyvin kirjoitettu. Jumalahan taitaa olla lopulta jokaiselle omanlaisensa, eikä siihen kirjoitukset ehkä niinkään vaikuta kuin siinä mielessä, että kukin kokee Raamatustakin Jumalan erilaisena kuten sen omaksuu.


      • hoi.hyvät.hyssyrät

        " Usko Jumalaan on ennen muuta suhde Jumalaan" Heti alkuun väärin. Ihmisellä on suhde Jeesukseen jos on uskova.
        Mitä sinulle merkitsee Jeesus?


      • turha.vaiva
        hoi.hyvät.hyssyrät kirjoitti:

        " Usko Jumalaan on ennen muuta suhde Jumalaan" Heti alkuun väärin. Ihmisellä on suhde Jeesukseen jos on uskova.
        Mitä sinulle merkitsee Jeesus?

        Ei liberaalit puhu mitään Jeesuksesta!


      • turha.vaiva kirjoitti:

        Ei liberaalit puhu mitään Jeesuksesta!

        Ja kunnon uskovat taas eivät tee mitä Jeesus sanoo; eli ei se siitä parane.


      • silmät.auki

        Naulan kantaan!


      • järkikirjoitus

        Tällaisia pappeja maailma on täynnä, tätejä jotka puhuvat teille miellyttäviä: Sana on niin kuin se on kirjoitettu, ei niin kuin te sitä tahdotte lukea. Jollei teille ole annettu Pyhää Henkeä, kuinka te voisitte ymmärtää Sanan! Kellä Pyhä Henki on, se tutkii kaiken! Nämä papit ovat niitä maan viisaita, joista Jeesus sanoi; Minä ylistän sinua Isä, taivaan ja maan Herra, siitä että olet salannut itsesi maan viisailta, ja ilmoittanut itsesi lapsenmielisille. Näin olet sinä, Pyhä Isä, hyväksi havainnut.
        Kuollessan Mooses asettaa Joosuan (=Jeesus; kts. Luuk.ev.3:29) Israelin kansan johtoon, siunaa Joosuan Viisauden Hengellä (5.Moos.34:9; Filadelfia). On olemassa toisenlainen Viisaus kuin maan viisaus, Ja tämä Viisaus on osoitettu oikeaksi (kts. Luuk.ev. 7:35). Se on hunajaa ja mannaa, Salomonin viisautta enempi, tulessa puhdistettua kultaa. Helpompi on kamelin mennä neulansilmän läpi, kuin rikkaan päästä taivasten valtakuntaan. Ja kuinka kiintyneitä he ovatkaan rahoisinsa. Onhan se toki mahdollista, kun menevät ja myyvät omaisuutensa ja lahjoittavat köyhille. Kyllä nämä maailman papit ja piispat ovat hyvä palkkaisia ja varakkaita, on kaiken maailman edut vielä päälle! Autuaita ovat köyhät, heille tie on helpompi, mutta kyllä se työtä vaatii ,tutkikaa Herran Sanaa!


    • järkikirjoitus

      Lukekaa Johanneksen Ilmestyskirjaa, vai ei ole tärkeää ymmärtää! Herra seisoo ovella ja kolkuttaa, se joka avaa on käyvä aterialle. Näin saadaan ymmärrystä! Viisauden todistavat oikeaksi Viisauden lapset, ja he ovat aterioineet Herransa kanssa. Ja se pulppuava lähde on elämän veden virrat (Joh.Ilm.22:1), joka kristallin kirkkaana kumpuaa Jumalan ja Karitsan valtaistuimesta. Tämä on se elämän vesi, jonka voittaja saa, eikä häneen toinen kuolema kajoa (Joh.Ilm.2:11). Eikö kirkko kersku olevansa Kristuksen morsian? Pikemmin se on myynyt itsensä maailmalle (markkinataloudelle!) ja on portto. Maan viisautta sen papit ovat saaneet, mutta muusta eivät tiedä. Usko tulee ymmärryksessä uskollisuudeksi ja luottamukseksi, kuuliaisuudeksi kuten Noa oli! Kukaan ei näitä tavoita; kuin Herra Jeesuksen kautta. Muut ovat varkaita, ja heitetään pois! Herran armosta kaikki annetaan, ei sitä kukaan omin voimin ota! Ja kuten on kirjoitettu; Herra Jeesuksen armo olkoon teidän kaikkien kanssa.

    • Rapanhapakko

      Löyhästi aiheeseen liittyen:
      Katsokaapa tämä, papitkin voisi, tämä Austinin ateistien Youtube. Jopa suomeksi tekstitetty ja oikeasta laidasta lisää sen porukan muitakin tekstitettyjä videoita.

      Ja ei, en ole vetänyt asenteitani noista, vaan jo vuosikymmeniä sitten itse tajunnut. Hyvä kun jotkut osaavat ilmaista sen minua selkeämmin.

      https://www.youtube.com/watch?v=7qqnAdIqPaY

    • röinkjdiou09å

      Arkkipiispa on Lusifer ja on eksyttänyt kristikansaa homohömpällään.Häpeäisi edes !

    • Jaakko2524

      Arkkipiispa Kari Mäkinen on paha paimen. Johtaa laumaansa tuhoon. Ei usko Jumalan Sanaan ja näin vesittää Jumalan ilmoituksen. Hän väittää uskovansa Jumalaan, mutta ei Raamattuun.
      Niin uskoo Perkelekin ja vapisee.
      Usko Jumalaan ei siis pelasta, vaan usko Jumalan Sanaan.
      Jeesus on Jumalan Sana.
      Raamattu on myös Jumalan Sanaa.
      Uudestisyntyminen ylhäältä tapahtuu, kun uskoo Jeesukseen niinkuin Raamattu Hänet ilmoittaa.
      Sitten täytyy tehdä parannus ja kääntyä pois syntielämästä.
      Mitään tämänkaltaista en ole kuullut Kari Mäkisen opettavan.
      Mitähän mahtaa Jeesus hänelle tuomiopäivänä sanoa?

    • fgdfgdfghsdf

      Arkkipiispan väitetään olevan vapaamuurari. Onkohan se totta? Jos on, hänhän palvoo paholaista ja asettaa hänet Jumalan yläpuolelle, ja itsensäkin. Jos hän taas ei ole vapaamuurari, hänen tulisi vahvasti kiistää nämä syytteet. Paholaisen palvelija ei saa olla kristityn kirkon pappi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9266
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8120
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      163
      5945
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2428
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2142
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1781
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1725
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1525
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1502
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1406
    Aihe