Edistysaskel Norjasta

5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Että ei mitään psykiatrien lausuntoja tai muuta? Ihminen kai itsensä parhaiten tunteekin.

Äänestä
  • Niimpä, ja mitä muiden mielipiteet ylipäätään kuuluvat tähän(kään) asiaa?

    Äänestä

Kun leikkauksia ja hormonihoitoja ei tarvitse tehdä ennen sukupuolen vaihdosta, ei synny peruuttamattomia vaurioita. Ne voi tehdä sitten kun on jo elänyt aikqnsa toisen sukupuolen mukaisesti.

Äänestä

”…transsukupuoliset henkilöt voisivat juridisesti korjata sukupuoltaan ilman leikkaus- tai hormonihoitoa…”

”Nykyisin terveysviranomaiset päättävät, milloin henkilö on korjannut sukupuolensa, ei henkilö itse, terveysministeri jatkaa.”

Niin, olisihan tuossa se hyvä puoli, ettei olisi pakko fyysisesti leikkauttaa itseään ja käydä rankkoja hormonihoitoja läpi.

”Myös Suomessa sukupuoltaan korjaavan on käytävä läpi hoito, joka sisältää muun muassa psykologisia testejä, hormonihoitoja ja pakkosteriloinnin.”
http://m.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/norja-mahdollistamassa-sukupuolen-korjaamisen-pelkalla-ilmoituksella-laki-olisi-historiallinen/5797406

Mutta sitä jäin miettimään että jotain kriteerejä kai tuolle pitäisi olla?

Äänestä

Tulipas hiljaista tällä saralla :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edistystä kirjoitti:

Hyvä uutinen!

http://m.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/norja-mahdollistamassa-sukupuolen-korjaamisen-pelkalla-ilmoituksella-laki-olisi-historiallinen/5797406

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu