Kaikki irtautuvat ansiotuloista. Loppuu se verorahojen mielivaltainen käyttö.
Jos olen maalla, viljelen ruokaa omaan käyttöön. En tarvitse rahaa.
Jos en ole maalla, yritän ostaa palveluilla (maataloustyö, metsätyö, atk, toimisto, lähetti, tms) sen ruoan maanviljelijältä suoraan. En tarvitse rahaa. Tämä on tietenkin vaikeampi tilanne, koska ei maanviljelijöitä ole niin paljoa ... elleivät isot tilalliset ala vuokrata pieniä palstoja.
Kaikki vain omavaraistalouteen.
Oppivat matutkin tekemään töitä leipänsä eteen:-)
Sitten nähdään kuka haluaa Suomeen jäädä, kun ei se raha tulekaan sossun luukusta.
Toinen ratkaisu maahanmuuttoon
8
<50
Vastaukset
- pois-mutavyöryn-alta
Tuossa on järkeä. Itsekkin miettinyt samaa. Kohta vyöryy turkkilaisetkin viisumivapauden turvin suomeen,että kiirettä alkaa pitämään,että jostain saisi maatilkun vuokralle/ostettua.
- 3334
Maksan veroja vain 5% pienistä tuloistani. Reilusti alle tonni vuodessa. Eli vähemmän kuin mitä saan asumistukea. Ei siitä paljoa revitä matuille.
- malli1942
Maksan aika paljon veroja ja olen tähän saakka hyväksynyt sen, koska olen kannattanut pohjoismaista yhteiskuntaa.
Mutta nyt tilanne muuttuu, kun verorahoilla on alettu ylläpitämään Suomessa irakilaisia sotilaita. Kun niitä lappaa yhä lisää Suomeen täyshoitoon ilman minkäänlaista vastiketta, on pakko tarkistaa asenteet. Ehkä maailmankatsomus siirtyy poliittisesti oikealle.- kestäneekö
Tuli telkusta ohjelma missä Norjassa nuoripari elää metsässä omavaraistaloudessa,
ovat siellä asneet jo kaksi vuotta,
lähistöstöllä oli jokin hoivakoti jossa kävivät pesuilla ja hakivat vettä, aika ankealta näytti.
Haluavat kuitenkin elää lunnonkeskellä mutta toivoivat sinne samanhenkisiä ihmisiä seuraksi,
rahaa ei kuulemma paljon tarvita nutta sen vähän he hankkivat myymällä tekemiään töitä,
rakensivat nyt saunankin ja paljon oli suunnitelmia tulevaisuutta varten. - vapaudenkaiho
Alaskassa elää paljon porukkaa keskellä ei mitään. Ei niillä ole kaiken maailman hilavitkuttimia helpottamassa elämää ja silti ovat onnellisia.
- inthecommuun
Olisiko aloitteleville "maalaisille" jotain kommuuneja tms?
Aluksi voisi tehdä etätöitä vaikka aikaisempaan työpaikkaan, mutta selvästi vähemmän. Vain sen verran että saa juuri sen verran rahaa kuin on pakko käyttää. Kaikkea kun ei saa vaihtokaupalla tai luonnosta.
Luonnosta saa
sienet, marjat ruokapöytään ja säilöttäväksi
käpyjen kerääminen?
kalastus, verkot, katiskat. metsästys ei tuota suhteessa käytettyyn aikaan muuta kuin ansoilla. - Katkeruutta_ilmassa
Järkevintä olisi varmaankin vain pienentää maksettavia tukia. Eikö olisi ihan paikallaan, että maahanmuuttaja tai kantasuomalainenkin työtön saisi vähemmän rahaa kuin työssä käyvä henkilö? Nythän asia ei ole niin, vaan esim. omaa opettajan palkkaani vastaavan summan voi maahanmuuttajan/työttömän perhe saada ihan noin vain, tekemättä mitään. Lisäksi heille maksetaan esim. lasten päivähoitomaksut, lääkkeet yms.
Täältähän lähdetään toimeentulotuella lomamatkoillekin. Siinä voi piipahtaa vaikkapa Somaliassa katsomassa sukua, kun "ilmainen raha" rapsahtaa tilille, eikä ole mitään velvollisuuksia, vaan koko ajan on ikuinen loma. Kouluunkaan ei välttämättä viitsitä ilmoittaa, että lapsi on poissa kolme viikkoa, vaan läksyt jätetään tekemättä ja sitten ollaan vihaisia opettajalle, kun hän kehtasi mennä matematiikassa eteenpäin perheen loman aikana.
Köyhää ihmistä täytyy tukea, mutta voi häneltä vaatia jotain myös. - Aboriginaali
Politikot mukana pakolaisbisneksessä.
Yksityisen vastaanottokeskuksen Luona Oy:n hallituksessa istuu entinen ja nykuinen kansanedustaja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015092020382471_uu.shtml
------------------------------------------------------------------------
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801263EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27699- 30676