Tämä on ihan seko juttu. Pesin hampaat, jäin ihmettelemään jotain kummallista harjassani ja järkytyksekseni huomasin siellä harjaksien tyvessä "kasvavan" jotain tummaa. Pelottavaa ja tosi ällöttävää! Koskaan ennen ei ole ollut, joten en ole edes tajunnut seurata että "kasvaako" siellä jotain. En sen erilaisemmin ole syönyt tai pessyt, mutta muutin ja tässä kodissani hammasharja lojuu vain siinä peilin alla olevalla pikkulevyllä. Ennen lojui wc-kaapin sisällä (metallisella) hyllyllä. Oli huono tapa tai ei, niin ei ennenkään siellä ole mitään ruvennut kasvaa. Olisiko pölyä vain ilmasta jotenkin jumittunut sinne? Harja meni tietenkin roskiin, mutta käyköhän seuraavalla harjalla sama homma? Vaihdan noin 2-3 kk välein.
mustaa hammasharjassa
5
2955
Vastaukset
- Vaihda_harjaa
Todennäköisesti kyse oli homeesta. Hammasharja jää kosteaksi ja ellei sitä pese perusteellisesti, harjasten tyveen jää suusta hammstahnaa, plakkia ym. joka sitten homehtuu.
- hiljalleenmuuttanut
Uskottava vastaus. En vain tajua miten nyt, kun ei ole ennenkään. Muutto todellakin sotkenut elämääni, niin ei ole ollut aikaa keskittyä moisiin asioihin kuin hammasharjaan. Ehkä olen ollut likaisempi ja ehkä on jäänyt pidempi aika harjanvaihtoon, kun en nyt edes muistanutkaan koska olen tätä harjaa alkanut käyttää. Hometta itsekin ensin epäilin, mutten halunnut hyväksyä että olisin homeisella harjalla pessyt tässä viimeajat. Hyi että!!
- Anonyymi
No ei kai se homeeseen ehdi tulemaan kun käytetään joka päivä ja jokainen varmaan viruttelee hanan alla pesun jälkeen . Luulisin että jokin hampaiden välissä oleva ruuan jäte jäänyt siihen. Sen voi katsoa suurennus lasilla että näkee kunnolla mitä se on.
- hammas-peikko
Se saattaa johtua myös siitä että olet pessyt huonosti hampaat. Esm.
- onko sinulla mustaa hampaissa?
-tai se on hometta.
- ehkä pölyä? - Anonyymi
mulla ollut ihan sama juttu, ei ehdi kauaakaan käyttää, kuukauden välein ehkä pitäisi vaihtaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012180Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021980Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1111950Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441781Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 341415
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291225Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701130- 511077