Osaako miehet oikeasti rakastaa?

vaivainnaistenhömppää

Jotenkin olen saanut sellaisen kuvan että miehen tunnemaailma on kovin yksinkertaista ja eläimellistä.

Vakituiseksi otetaan sellainen nainen, josta on eniten hyötyä. Ei tarvitse olla minkäännäköinen, kunhan ruoka on valmiina ja muutenkin omistaa koko elämänsä miehen palvelukseen.

Hyvännäköisten naisten kanssa sitten flirttaillaan ja pidetään hauskaa niin paljon kuin se vain herralta onnistuu. Olenko oikeassa?

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärässä.olet

      nyt olet aivan hakoteillä omaksi naiseksi otetaan maailman kaunein ja parhain nainen niin sen kanssa pidetään hauskaa ja muita naisia ei sitten enään tarvitse ja kaipaakkaan ja vain ja ainoastaan oma nainen on rakkain onhan se vienyt miehen sydämmen

    • FDsfdsjflkdslkjfds

      Mies on ainoa olento maailmassa joka osaa oikeasti rakastaa. Miehen rakkaus on sisäsyntyistä, se ei ole kulttuurin opettamaa tai trendikästä - vaan se on itseä velvoittavaa tunnetta puhtaimmillaan, tahtoa toiseen ihmiseen.

      Sääli että rakkauden kohde on niin vajavainen että se ei ikinä pysty antamaan vastinetta ja siksi miehen aito rakkaus jää aina vastineetta tai joutuu kuihtumaan pois lopulta tosiasioiden edessä ja siksi se korvautuu pragmaattisella hyödykejärjestelmällä johon nämä "Puoli-inhimilliset" teoreettisen rakkauden kohteet soveltuvat paljon paremmin.

    • Eräkettu

      Huh huh mitä tekstiä...

      Eiköhän se nainen ole se joka on kykenemätön rakastamaan ketään..

      Varsinkin nykypäivänä kun tuo narsismin kukkanen oikein kukkii eukkojen piireissä.

    • Lienet oikeassa. Ruokaa ja juomaa saa kantaa eteen, kiitos vaan, kyllä maistuu, ja hauskaa ja ikävääkin pidetään jos kaikelta mässäilyltä jaksetaan. Röyh! Mitä se rakastaminen on?

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Rakkaus

    • eräsmieskin

      Rakkaus on niin kovin laaja käsite... Jos ei sitä näytä, niin onko se olemassa? Se miten kukin sen osoittaa, vaihtelee suuresti. Lähinnä se on hyvin subjektiivinen omien korvien välissä oleva tunne/ajatus. Lähtökohtana Rakastamiselle on varmaan kyky osata rakastaa itseään, hyväksyä itsensä vajaavaisena olentona - silloin on helpompi rakastaa myös toista ihmistä.

    • Kyllä osaavat. Sekä miehissä että naisissa on rakastamaan kykenemiä ja sekä miehissä että naisissa on rakastamaan kykenemättömiä.

    • 1.narsisti

      kyllä ne osaa, kun ne ottaa 100 000euron velan, että vaimo voi alkaa remontoida ja sisustaa. kyllä miehet osaa rakastaa

      • Aika usein siinä ei paljon vaimon sana paina, kun mies päättää hankkia jotain.


    • 1.narsisti

      kyllä miehet osaa rakastaa 100000euron remontti-ja sisustuslainalla

    • parisuhdemies

      Jaa, en ole koskaan pyytänyt naiselta että se tekis ruokaa minulle kun tulen töistä. osaan tehdä ruokaa ihan itse ja aina olen sitä itse tehnyt.

    • natureis.cruel

      Kyllä se on toisipäin.

      "Men love women. Women do not love men. Women love what men can do for them.

      Women fall in love with the idea of being in love, despite all the bullshit they spout about wanting to fall in love with a man. They are not after a man for who he is, but rather, they after him as a cash cow or an ATM. They are after a man who constantly provides everything for them and makes their vagina tingle constantly. The minute you stop providing the "ginatingles" she will move on."

      Ei naiset ole alun alkaenkaan "rakastuneet" mieheen tämän itsensä takia/persoonallisuuden ym vaan resurssien ja selviytymisen takia, nykyiset elämäntavat pyrkii ehkä vähän peittoamaan näitä kivikautisia aisteja mutta muutos tapahtuu hyvin hitaasti..

    • Mitä rakkaus on? Ehkä olet tavannut miehiä, jotka rakastavat eri tavalla kuin sä.

      Mulle rakkaus on mm. välittämistä, ymmärrystä, läsnä olemista, luottamusta, tukea ja turvaa. Jos rakastaa toista haluaa oikeasti kuunnella ja ymmärtää toisen mielipiteitä. Ongelmat ratkaistaan yhdessä. Ollaan arjessa läsnä, huomioidaan toinen, tyydytetään toisen tarpeita, annetaan itsemme toiselle. Kun luottaa toiseen voi olla oma itsensä ja miettiä yhteistä tulevaisuutta. Tietäen, että toinen pysyy rinnalla. Elämä ois helppoa ilman vastoinkäymisiä. Niitä tulee ja niistä selviäminen on paljon helpompaa silloin kun on joku jolle puhua ja joku joka koskettaa hädän hetkellä.

      Rakkautta voi osoittaa puheella, teoilla ja koskettamalla. Ja kyllä seksuaalisuus ainakin mulla kuuluu tähän tärkeänä osa-alueena.

      Mistä tietää, että rakastaa. Kun toista sattuu oikeasti niin molempia sattuu. Erossa oleminen tuntuu vaikealta (alkuvaiheessa varsinkin). Toisen seurassa on helppo ja luonteva olla. Haluaa toiselle hyvää ja halu tyydyttää toisen tarpeet. Rakkaan kanssa haluaa lisääntyä eli saada lapsia.
      -----
      Jotain tommosta mun rakkaus kai on. Varmaan jotain lisättäviä olis. En tiedä onko tuo oikea vai väärä tapa, mut se on mun näkemys asiasta.

      • päivänparass

        Kuulostat ihanalta mieheltä. Mistä tuollaisia löytyy? Toivottavasti löydät elämäsi sulostuttajan, jos sinulla ei sitä vielä ole.


      • Kiitos :)

        Niinpä, toivottavasti löydän elämäni sulostuttajan (kun sitä ei vielä minulle ole).


    • Osaa mun mielestä. Jokaisella tietysti on omanlaisensa tapa elää niitä läpi ja näyttää toisille. Kai se on vähän kotoakin opittu kuinka ne tunteet esiin tuo. Kuinka paljon kotona on opittu tunteista vaikkapa puhumaan tai teoilla näyttämään.

      Tietysti on sitten kaikenlaisia tunnepuolen ongelmiakin olemassa. Sosiaalis-emotionaalisia juttuja, mitkä jo lapsena voi ilmetä ja oireilla aika voimakkaasti. Lapsuudestahan monet asiat juontuu.

      Noin muuten multa ei olla muistaakseni koskaan pyydetty ruokaa valmiiksi pöytään eikä huushollin hoitamista. Ne on asioita joita olen itse halunnut tehdä, varsinkin silloin kun kotona olen kaiket päivät. Mun mielestä se on ihan reilua tehdä kotihommat sen, joka kotona kekkuloi sillä välin kun toinen käy töissä. Molemmat kun käy töissä, niin sitten voi jakaa enemmän niitä kotihommiakin.

      Mulla on kyllä taipumusta viedä kaikki hommat toisen nenän edestä vanhasta tottumuksesta.

    • Älävalehtele
    • Rumien ei anneta rakastaa. Naiset on tehneet rumien seurustelusta mahdotonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe