kertokaas palstan suvaitsevaiset ihan omin sanoin. ei taida osata kukaan vastata.
Mitä hyötyä on afrikkalaisten ottamisesta suomeen?
pena.lahesta
17158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nykyisin kadulla ei enää erota duunaria johtajista mutta
kun värilliset tekevät paskahommat niin kadullakin
sosiaalisen aseman erottaminen on helppoa.
Somput ei tee paskahommia.
Aloittajan mielestä suomalaiset pitäisi lähettää afrikkaan vaihdossa
Saadaan rasisminvastaisena päivänä ihan konkretiakokemuksia täällä ja suvakit saa mollata luvalla persuja.
Mitä hyötyä on=?
No tjaa, empä tiedä :) Ehkä ei niitä materiaalisia hyötyjä? Olisiko henkisiä sitten? :))
Pitäis ottaa vain niitä pakolaisia jotka ovat oikeesti uhattuna uskontonsa eli kristinuskon takia uhattuna. Mitä me tänne halutaan mitään kiihkomuslimeita, kun hetkenpäästä me ollaan heidän tappolistoillaan joko käännyt muslimiksi tai olet päätäs lyhyempi?Sitten ei kannata ottaa sellaisia nahkatakkivelkkuja jotka notkuu vaan päivät pitkät ostoskeskuksissa kyttäämässä naisia, eivätkä aijokkaan tehdä töitä. Töihin pitää suostua meneen ja pois se typerä virne naamalta kun näkee naisen. Mulle ei ainakaan tarvi yhdenkään yönmustan timon vislailla. Tosi inohottavaa.
Valkoisen miehen unelma on muutama musta työläinen
ja pari mustaa sisäkköä kuin ennen Usan etelävaltioissa.
No itteppähän tänne tunkevat, niin kai siinä jotain rankkaamista meidänkin taholta saa sitten olla? Emme ole heitä tänne orjiksi hakeneet, siinä on ero. Ei voi kaikille sanoa, että tervetuloa tänne vaan, saatte ilmaiset ylöspidot ja emme rasita teitä millään lailla. Meidänkö pitäis orjatyöllä maksaa heidän elämisensä täällä, kun ei työ kiinnosta eikä asunnoksikaan kelpaa ihan mikä tahansa?Maassa maan tavalla tai maasta pois. Ei herra laiskoja elätä.
Mitäs afrikkalaisia nyt on otettu?
Niitä tulee näköjään ominnokkineen. Tällä viikolla taas uus satsi , ehkä sukulaisia, kaikki todella "mustaihoisia".
Se on outoa, että joinaikin aikoina stadissa voi joutua ihmismassaan, jossa on joka 2-10 afrikkalainen, siis pieni otanta, mutta kyllä niitä täytyy siellä olla rutkasti, kun kadullakin on.
ei runkkari niitä ole otettu, ne on tullut, kun ovat liikkuvaa porukkaa ja Suomikansa maksaa hölmöyttään kaiken lystin. ne sikiää kuin heinäsirkat joka puolella palloa eivätkä katso onko arpi musta tai valkoinen, patongin pala, riisikuppi, tai maissijauho riittää niille niin kulli seisoo koko päivän. ja kun on savimajoissa tottunut kiertämään niin onhan tää herkkua ja luxusta kun pääsee niken, adidaksen ja lewiksien makuun....
Afrikan naiset tervetuloa,tverkkaamaan iloa elämäämme.
Yhtä iloahan se on maksella "yh äitien" tverkkailu tukia.
Minua kiinnoistas tietää 1990 luvun alussa lapsena Suomeen tulleiden somalilasten työllisyysaste tänään. Luulisi mediaakin kiinnostavan, kun aina kotouttanisen epäonnistumisesta puhuvat.
Nämä ovat lapset ovat käyneet läpi saman systeemin minkä suomalaislapset käyvät. Jos silti eivät ole työllistyneet niin, se paljastaisi heidän haluttomuutensa työntekoon ja se on ehkä se syy, miksi media ei halua tuoda sitä julkisuuteen.
mitä "hyötyä"?
Kysehän on sotaa pakenevia pakolaisia, kyse ei ole meidän hyödystä vaan
toisten hädästä
Missä Afrikassa sotaa on ja onko siellä rauhallisia maita?
Ehkäpä säilytään terveempinä, kun ei enää suomalaisilla rahat riitä ostaa ruokaa lihoakseen. Sen sijaan muslimirouvat patviutuvat ystävällisiksi kaapujen suojassa.