Elikkä siis olen 13 vuotias tyttö jolla aivan jäätäviä ja isohkoja sekä "kovia" näppylöitä otsassa. Ei ihan tuossa hiusrajassa vaan alempana myös nenässä ja silmien tuolla reunoilla tai sivuilla. Epäilisin lievää aknea koska finnit ovat sitkeikä eivät tahdo lähteä pois tököteillä ja konsteilla joitan olen äitini kanssa kokeillut. Jos finni sattuu hajoamaan sieltä suorastaan tursuaa mätää vai mitä onkaan ja myös verta. Finnit saattavat usein olla kipeitä ja niitä voi tulla kulmakarvoihinkin. Alan olla todella epätoivoinen nöiden kanssa. Seuraavaksi kokeilen varmaan sitä virtsaa finneille juttua. Hammastahnaa olen myös kokeillut,ei auta. Olen kokeillut Clearasilin tuotteita,Marykayn tuotteita ja haikka mitä muita finnin kuivastustöhniä. Suklaan syönnin olen looettanut paitsi nyt söin suklaamunia ja ihi suorastaan räjähti. Täytyykin aloittaa karkkilakko. Huomenna aikoisin ostaa jonkin meikkivoiteen. Sen pitöisi sopia finniselle sekaihoselle jolla näppylöt ovat suuria ja tarvitsevat kunnon peiton että kaikki punaisuus peittyy. Finnit ovat siis usein punaisia. Joten kertokaa jokin hyvä meikkivoide joka peittäisi hyvin,pysyisi pitkään koska minulta meikkivoiteet on tähän asti lähteneet kulumaan pois päivän aikana,meikkivoide olisi hyvä olla alle 20 euroa ja sitä pitäisi saada esim. Anttilasta tai Cittarista. Kertokaa siis hyviä tällaisia meikkivoiteita jotka käyvät iso finniselle iholle joka myös osittain kuiva ja peittäisi hyvin punaiset finnit.
APUA MEIKKIVOIDE VALINTAAN
8
217
Vastaukset
- kosteuttapaljon
Ensinnäkin älä kuivata ihon pintaa millään kuivattavilla tököteillä, sillä se vasta lisääkin finnejä. Kosteuta siis ihoa hyvin, niin tali pääsee normaalisti ulos. Itse pidän Rimmelin Stay Matte-meikkivoiteesta. Sitä saa ihan tavarataloista.
- EpätoivoinenFinninaama
Joo siis oon käyttäny ihan perusrasvaa kosteutukseen. Mietin kyllä vielä tuota Rimmeliä kun monet on sanonu että se on huono. Menee paakkuseks,levittyy huonosti ja tulee vaa pahempi iho :o :/
- EpätoivoinenFinninaama
Ja mulla on Rimmelistä muutenkin vähä huono kokemus. Ostin kerran sieltä sellasen hieman pigmenttisen huulirasvan. Käytin jonku aikaa kunnes huulet oli ihan hirveän näköiset.. Siis ihan rohtuneet ja kuivat sekä halkeili
- kosteuttapaljon
EpätoivoinenFinninaama kirjoitti:
Joo siis oon käyttäny ihan perusrasvaa kosteutukseen. Mietin kyllä vielä tuota Rimmeliä kun monet on sanonu että se on huono. Menee paakkuseks,levittyy huonosti ja tulee vaa pahempi iho :o :/
No ei todellakaan paakkunnu ja levittyy ihan normaalisti. Itsekkin olen kärsinyt finneistä ja minusta tämä meikkivoide on ollut kaikista parhain. Jos sitä meikkivoidetta laittaa liikaa, niin silloin voi tulla suttuinen. Tää meikkivoide on juuri sellainen, että sitä ei tarvi paljon laittaa. Kokeile ainakin. :)
- Kosmetologi_
2-3 kertaa päivässä 2-4 sentin kerros Tummelia naamaan.
- annuliinir
Et saa kestävää meikkivoidetta marketista :( Olen kokeillut jokaikisen ja ei kestä tuntia kauempaa hyvännäköisenä rasvoittuvalla iholla.Jos halut kunnon meikkivoiteen sinun täytyy satsata siihen n.55e,tarjouksessa joskus edullisempaa.Itse käytänLancomen Teint Miracle meikkivoidetta,peittää näpyt mutta tekee ihanan luonnollisen valoisan pinnan kasvoille.Ja kestää erittäin hyvin olematta pakkeloidun näköinen.
- Elekääuskokko
No kyllä marketeistakin vaikka Cittarista saa ihan hyviä. Tyttärellänikin oli joskus jokin Maybellinen tökötti joka peitti hyvin.
- Kosmis96
Tämä ei ole meikkivoide vaan syväpuhdistava hoitovoide. Ella Bache-sarjasta Creme Intex no 2 -voide . Noin 38 e. Sitä levitetään yöksi finnialueille säännöllisesti kunnes tuloksia syntyy. Ja yleensä syntyy..Itse olen nuorena käyttänyt tätä ja moni muu silloinen ystävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218456Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4227687Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95285Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824939Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294719Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2133105- 1252974
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os352856Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732810Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242476