......eli Suuren isänmaallisen sodan Saksan kanssa 1939?
Miksi NLiitto aloitti II maailmansodan....
RauhanRakentaja
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No turvatakseen omat rajansa juntti! Sillä verukkeella ne kaikki sodat aloittaa.
Voisitko tarkentaa ....mikä sota olisi kyseessä?
Voi hel...ti tuota Tiltujen osaamistasoa. Kyllähän sinun Pietarilaisena pitäisi tietää, että Neukkula aloitti suuren isänmaallisen sodan valloittamalla Puolan Itäiset osat vuonna 1939 ja jatkamalla melkien heti perään hyökkäyksellä Suomeen. Onneksi hyökkäys pysäytettiin, ettei ole tarvinnut olla diktatuurin vallassa.
Natokiimainen tarkoitti Molotov-Ribbentrop sopimuksen seurauksia. Miksi kyselet tyhmiä, kysymyksessä oli Puolan jakaminen Hitlerin Saksan kanssa. Puolahan oli tunnettu änkyrä vuosien saatossa vähän joka suuntaan.
Saksa aloitti hyökkäämällä Puolaan 1. syyskuuta 1939.NL:n toiminta oli puolustuksellista.Molotov-Ribbentrop sopimuksella NLsai kaksi vuotta lisäaikaa varustautua.NL tiesi Saksan hyökkäävän jo vuonna 1933, Hitlerin noustessa valtaan.
Jos haluatte kuulla Venäjän virallisen "totuuden" niin lukekaa Bäckmanin edellinen kommentti! Hehehheee....! Hauska juttu.