ISIStiltujen turha haave, Suomi ei kohde

TiltunHarmi

Suomi alahaalla kohdelistalla

Iskukohteiden valinnassa kaksi kriteeriä
Terroristien iskukohteet valikoituvat Patokallion mukaan kahden yleisen kriteerin perusteella Euroopassa.

– Yksi kriteeri on se, mikä on kohteen symbolinen arvo. Tässä näillä viidellä kaupungilla on aika iso symbolinen arvo.

Jos Isis saisi iskun aikaiseksi Lontoossa ja muissa isoissa kaupungeissa, se olisi Patokallion mukaan propagandavoitto järjestölle. Kaupungit ovat ottaneet ison roolin Isisin vastaisessa taistelussa.

Lontoon on väitetty olevan Isisin kohdelistalla. Asiantuntija kehottaa suhtautumaan varauksella siihen, onko järjestöllä ylipäänsä mahdollisuus iskeä sinne.
Lontoon on väitetty olevan Isisin kohdelistalla. Asiantuntija kehottaa suhtautumaan varauksella siihen, onko järjestöllä ylipäänsä mahdollisuus iskeä sinne. (KUVA: LUKE MACGREGOR)

– Toinen kriteeri on se, missä Isis oikeasti pysyy tekemään iskuja. Isisillä ei ole kykeneviä verkostoja kaikissa näissä paikoissa. Voi olla kannattajia, mutta ei välttämättä kykyä toteuttaa laajoja iskuja.

Suomi ei ole Patokallion mielestä korkealla Isisin kohdelistalla. Iskuista ei olisi suurta symbolista arvoa eikä järjestöllä ole maassa tehokasta verkostoakaan. Sitä vastoin Belgiassa oleva verkosto on ollut tehokas.

Ylipäätään Patokallio pitää keskustelua itsemurhaiskijöistä ja heidän määrästään epäolennaisena.

– Onko isku tehty pommilla vai onko kyseessä itsemurhaiskijä, se on enimmäkseen tekniikkaa.

Euroopassa tehdyissä iskuissa Isisin tavoitteena on Patokallion mukaan osoittaa, että järjestö on voiton polulla. Isis marssii eteenpäin ja pystyy iskemään vastustajiaan vastaan.

– Iskut ovat tapa korostaa sen vahvuutta. Kun se tekee iskuja Euroopan kaupungeissa siviilejä kohtaan, sillä on iso pelkovaikutus.

Isis haluaa osoittaa vahvuuttaan iskemällä kohteisiin Euroopassa.

Iskut sopivat Isisin propagandaan siitä, että se on voimakas ja kykenevä.

– Tosiasiassa Isisillä menee aika huonosti tällä hetkellä Irakissa ja Syyriassa. Tässä tilanteessa on edullista kannustaa iskuja Euroopassa. Se vetää huomion toisaalle ja antaa omassa propagandassa näyttöä siitä, että jatkamme eteenpäin onnistuneesti ympäri maailmaa.

Patokallio muistuttaa samalla, että Brysselin iskusta tiedetään toistaiseksi äärimmäisen vähän. Tarjolla on yksittäistä sirpaletietoa.

– Faktoja ei ole saatavissa sellaisiin tärkeisiin kysymyksiin, kuten mikä tämä toteuttajasolu oikein on, mitä yhteyksiä heillä on muihin soluihin, mikä linkki on keskusjohtoon Syyriassa ja Irakissa.



Heidi Vaalisto

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jatkaisin tohon sen verran, että suomessa värkkien saanti iskua varten on varmuudella hankalaa, kun ei ole tarjontaa. Jihadisti tuskin menee edes yrittämään "työkalun" ostoa esim. "liivijengiltä". Lisäksi täällä on toistaiseksi ja onnexi niin vähän potentiaalista radikalisoitunutta ainesta, että isoveljen "silmälläpito" ei vaatine kohtuuttomasti resursseja. Ainakin toivon niin ... aika näyttää. imho.

    • Tiltut-haaveilevat

      sekä Venäjän hyökkäyksestä että terrori-iskuista.
      Kumpaankaan ei ole syytä.

    • Venäjä-voi-joutua

      iskun kohteeksi. Siellä on miljoonia muslimeja ja Vneäjä o ainakin jossain määrin taistellut terrorismia vastaan.

    • Venäjä-on-julistanut

      olevansa mukana terrorismin vastaisessa rintamassa.
      Se pelkää ISIKSEN leviämistä muslimialueilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe