Työnantaja sählää ja vittuilee

Juhlissa

Työpaikalla siirrellään työaikoja monta kertaa, eikä ilmoiteta uusia aikoja minulle, vaikka luvataan ilmoittaa. Tulin työpaikalle tunnin myöhässä, koska työaika oli siirtynyt tunnin aikaisemmaksi. Työnantaja vittuili. Olisi pitänyt lukea paikallislehdestä muutokset. Ei minulla ole rahaa tilata paikallislehteä. Sähkölaskuakaan en pysty maksamaan ajallaan. Köyhä ei rikastu Suomessa työtä tekemällä.Työpaikan nettisivulla on väärä aika.

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takatukkainen

      Vittuile takaisin lukemalla ääneen alan työehtosopimuksen pykälät työvuoroluettelon tietoon saattamisesta ja muuttamisesta ja kysymällä mikä ennalta arvaamaton tapahtuma oli esteenä työpaikan tuotanto-, palvelu- tai muun toiminnan järjestelyille niin, että työpaikan toiminta pitää turvata muuttamalla yksipuolisesti ennalta ilmoitettua työvuoroluetteloa mutta kuitenkin jättää varmistamatta, että muutosilmoitus tavoittaa työntekijän. Jos työehtosopimuksessa ei ole työvuoroluetteloa koskevia pykäliä, niin lue työaikalain 35 §.

      https://www.pam.fi/uutiset/uutinen/2013/06/tyovuorolistan-muuttaminen-ja-laatiminen-kesalla.html pätee muulloinkin kuin kesällä.

    • hoit-su

      Työvuoromuutokset lehdessä???

    • Juhlissa

      hoit-su: Lehtijuttu on täyttä totta. Olen työharjoittelija. En ole oikeassa työsuhteessa oleva työntekijä. Hyvä on esimiehen vittuilla, kun työpaikan työntekijöillä on sähköinen kalenteri sisäisessä tietoverkossa. Siellä tieto on aina ajantasalla. Kalenteriin pääse miltä tahansa tietokoneelta tai älypuhelimelta. Kun oli luppoaikaa Esimies näytti millainen se sähköinen kalenteri on. Kun asiakkaalle pitää varata aikaa, niin sieltä näkee onko työntekijä(t) ehdotetulla ajalla jo varattu muihin töihin ja onko tarvittavat tilat vapaat. Harjoittelijoille ei anneta salasanoja. Tiedonkulku on joukkotiedotuksen varassa(työpaikan nettisivut/Facebook/paikallislehti/ilmoitustaulu).

    • iiiiii

      Kun ollaan töissä niin työnantaja odottaa että tehdään töitä. Ei muuta lisättävää.
      kukkaan ei koskaan vituillu että olisin vetkutellu jostain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      49
      3304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2772
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2281
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2004
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1154
    Aihe