Missä arkipäiväsissä tilanteissa tarvitaan

arkipenkkaaja

yläkropan voimaa, ts. rintojen ja ojentajien lihaksia? Ei nyt tule oikein muuta mieleen kuin kepeillä kävely invalidilla. En ihmettelisi, vaikka evoluutio lopulta surkastuttaisi rinta- ja ojentajalihat kokonaan pois.

7

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • night-clubber

      tönimisessä baari tai grillijonossa

    • 54yt5tt54t

      Kaikenlaisessa nostelussa niitä tarvitset. Voithan toki käydä ne poistamassa jos ovat ylimääräiset sinulla.

    • NeandertalMies

      Mihin tarvitaan lihaksia kun enää ei tarvitse jaksaa raahata naista kotiluolaan?

    • työmiestarmo

      Varsin vähänhän niitä oikeissa töissä tarvitaan. Varsinkaan rintalihaksia. Jos olet nähnyt valokuvia esim. jostain 1900-luvun alkuvuosien työmiehistä, niin ei niillä mitkään kummaiset rintalihat ole. Habassa ja forkuissa on monesti paljon tavaraa, ja alaselässä kun raskaita esineitä ovat nostelleet.

      Hauska on myös vertailla esim. jotain 1950-luvulla kuvattua historia-aiheista elokuvaa ja siinä esiintyviä ruumiillisen työn tai vastaavan tekijöitä 2000-luvulla kuvattujen vastaaviin. 50-luvun pätkissä näyttelijät saattoivat ihka oikeasti olla tehneet leipätyönään raskaita fyysisiä töitä, ja heistä näkyi miten lihakset näissä hommissa oikeasti kehittyivät. 2000-luvun pätkissä on sitten heraprotskua ja kreaa vetäneitä kuntosalilla kehonsa trimmanneita kansikuvapoikia, jotka eivät taatusti ole killinkiäkään "oikeissa" töissä ansainneet. Kovin on erilaiset ruumiinrakenteet.

    • irjåqerihgqe

      Ryhdin ylläpidossa? Ja kaikissa liikkeissä, jossa työnnät tavaraa pääsi yläpuolelle. Tai nostat itseäsi ylös vaikka lattialta.

    • vm43

      Lihaskunto tuntuu omassa olemisessa ja näkyy olemuksessa.
      Oman hyvivoinnin kannalta tärkeintä on keskikropan lihasten kunto ja taspaino. Vatsa >
      Yläkroppa on osa kokonaisuutta ja hyvinvointia. Katsohan ympärillesi niin näet laahustavia raunioita joiden omat tuntemukset eivät voi olla hääppöisiä.

      Ikääntyessä lihaskunnon merkityksen ymmärrys kasvaa. Vielä 4-kymppisenä en olisi osannut ajatella miten saatanan vaikeaa on eläminen 6-kymppisenä treenaamattomana.

    • Sali_mies

      Rintalihaksia on tarvittu kun luolamiehet repivät risuja ylhäältä alaspäin ja alhaalta ylöspäin.

      Kaapelit on tehokkaat rintatreeniin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      116
      5571
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      120
      2092
    6. 108
      1817
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      223
      1143
    Aihe