yläkropan voimaa, ts. rintojen ja ojentajien lihaksia? Ei nyt tule oikein muuta mieleen kuin kepeillä kävely invalidilla. En ihmettelisi, vaikka evoluutio lopulta surkastuttaisi rinta- ja ojentajalihat kokonaan pois.
Missä arkipäiväsissä tilanteissa tarvitaan
arkipenkkaaja
7145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tönimisessä baari tai grillijonossa
Kaikenlaisessa nostelussa niitä tarvitset. Voithan toki käydä ne poistamassa jos ovat ylimääräiset sinulla.
Mihin tarvitaan lihaksia kun enää ei tarvitse jaksaa raahata naista kotiluolaan?
Varsin vähänhän niitä oikeissa töissä tarvitaan. Varsinkaan rintalihaksia. Jos olet nähnyt valokuvia esim. jostain 1900-luvun alkuvuosien työmiehistä, niin ei niillä mitkään kummaiset rintalihat ole. Habassa ja forkuissa on monesti paljon tavaraa, ja alaselässä kun raskaita esineitä ovat nostelleet.
Hauska on myös vertailla esim. jotain 1950-luvulla kuvattua historia-aiheista elokuvaa ja siinä esiintyviä ruumiillisen työn tai vastaavan tekijöitä 2000-luvulla kuvattujen vastaaviin. 50-luvun pätkissä näyttelijät saattoivat ihka oikeasti olla tehneet leipätyönään raskaita fyysisiä töitä, ja heistä näkyi miten lihakset näissä hommissa oikeasti kehittyivät. 2000-luvun pätkissä on sitten heraprotskua ja kreaa vetäneitä kuntosalilla kehonsa trimmanneita kansikuvapoikia, jotka eivät taatusti ole killinkiäkään "oikeissa" töissä ansainneet. Kovin on erilaiset ruumiinrakenteet.
Ryhdin ylläpidossa? Ja kaikissa liikkeissä, jossa työnnät tavaraa pääsi yläpuolelle. Tai nostat itseäsi ylös vaikka lattialta.
Lihaskunto tuntuu omassa olemisessa ja näkyy olemuksessa.
Oman hyvivoinnin kannalta tärkeintä on keskikropan lihasten kunto ja taspaino. Vatsa >
Yläkroppa on osa kokonaisuutta ja hyvinvointia. Katsohan ympärillesi niin näet laahustavia raunioita joiden omat tuntemukset eivät voi olla hääppöisiä.
Ikääntyessä lihaskunnon merkityksen ymmärrys kasvaa. Vielä 4-kymppisenä en olisi osannut ajatella miten saatanan vaikeaa on eläminen 6-kymppisenä treenaamattomana.
Rintalihaksia on tarvittu kun luolamiehet repivät risuja ylhäältä alaspäin ja alhaalta ylöspäin.
Kaapelit on tehokkaat rintatreeniin.