Toiko EU Suomelle vaurautta ja turvallisuutta?

kerrataan.vähän

39

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulihan.sitä

      Työpaikat lähti mutta soturit tuli.

    • huiputusta

      valehtelemalla vietiin eun jäseneksi.

    • mitäs.tuohon

      Tyhmä kansa ja sen tyhmät johtajat ovat kohtalonsa ansainneet.

    • el_kyllä

      kun Suomi liittyi EU:n meidän BKT kasvoi 10 vuotta putkeen!
      Rahan hinta, korot ovat ennätys edullisia, raha on suorastaan ilmaista
      Kun Suomi liittyi EU:n ei täällä ole ollut sotaa

      eli kyllä

      • dhdthdt

        ”Tyhmä kansa ja sen tyhmät johtajat ovat kohtalonsa ansainneet.”

        Tulee mieleen onkohan tässä jotain hämärää kun tuossa Brysselin pommi iskuissa en ole vielä ainakaan kuulut että yhtään meppiä olisi saanut siipeensä vaikka heitähän siellä pitäisi siihen aikaan liikkua pilvin pimein?


    • tutua

      liika yksinkertaista sanoma ollakseen totta.

    • Tekoja_rasismi_kitkemise
      • Kovat_pakkaset

        Proffa kirjoitti. Poliitikoilla on mielenkiintoisempaa puuhaa rasismin ja EU-terrorismin, pakolaisten, omien työpaikkojen pohtimisesta. Filosofointi rasismista tuo varmasti leipää pöytään.

        Tieto lamasta ei ole mennyt perille
        Lukijoilta | Turun Sanomat | 18.3.2016 3:32 | 77

        http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/855285/Tieto lamasta ei ole mennyt perille

        Onko Suomi toivoton tapaus ?
        http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=252418&tstart=0

        http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=247549&start=1515&tstart=0


    • kannessa

      täys tuhon valokuva alpuumi.

      • YYEEEUUUWW

        Ipun kokoamat lausahdukset olivat masentavaa lukea. Noin tarkkaan tiedettiin, enkä torvi tajunnut lukea niitä silloin.


      • lljhkhkjk
        YYEEEUUUWW kirjoitti:

        Ipun kokoamat lausahdukset olivat masentavaa lukea. Noin tarkkaan tiedettiin, enkä torvi tajunnut lukea niitä silloin.

        Niin, jos ei mitään siis tiennyt, luuli, että nuo poliitikotkaan eivät tienneet muuta kuin otsikkotasolla, mitä tuleman pitää. Ihan toivoton valinta.

        Ehkä tuossa Ipun lainaaman tekstin perusteella olisi aikoinaan voitu tehdä sellainen taulukointi, että mitkä asiata vaikuttavat valtion itsenäisyyteen, voivatko muuttua. Yleensä kaikesta olisi ehkä saanut jopa Excelin toiminnoilla valikoitua heikkoja kohtia esiin. Joku systeemi, jolla poimisi asiat kuin google-haulla niin erottuisi vahvasti puutteet, joiden vuoksi valinta on huono.

        Pankeilla on ehkä riskinhallintaan ohjelmia, niitä riskikartoituksia olisi pitänyt käyttää. Koska poliikkojen koulutus ei ole matemaatikko, tilastotieteilijä tms. homma meni mutu-tuntumalla, puolueellisuudella ja puolueet ottivat yhteisen kannan.

        Poistuminen eurosta ja eu:sta pitäisi tehdä analyysien tuella, kansanäänestykseen niistä riskitiedot. Itsenäisyys olisi saatava, alamäki taloudessa ei lähde, kansa ei ole halukas kilpailemaan ja matkustamaan juurettomuuteen, Saksaan kuten ulkomaalaiset.

        Poliitikoilla on nytkin muuten oma lehmä ojassa, monet ovat pääseet johtopaikoille, jos sitä työtä yritetään niiltä viedä EU-erolla, voi tulla valehtelua, teatteria, epäluotettavuus jatkuu. Luottamuspula ei kasvata taloutta.


    • jkoo897754

      "Mentiin EU:hun kuin tyhmät, sokeat kanat"
      Aivan, niin juuri. Mitenkähän siitä pois päästäisiin?

      • pölkkypölkkypölkky

        Samalla tavalla päästään eu:sta pois kuin sokeat munimattomat kanat, päät maassa lahtipölkyn vieressä ja raato tunkiolla.


    • alas

      lasku suhdanne jäi olemaan.

      • DGFDT

        Nousu saattoi muuten olla Darghin "määrällistä elvytystä". Luin jotain tästä, mutta ei siitä paljon tietoa ole. Alussa on uutuuden viehätys, sisämarkkinat veti. Miten se kansallinen tuonti tuo veroa, jos vero jää siihen maahan, mistä myytiin?


      • Kunnes_lysähti

        Nousu oli myös Nokian vaikutusta, sillä oli ehkä noin 120 tehdasta tai jotain. Yksi maailman suurimpia yrityksiä.


      • 80980
        Kunnes_lysähti kirjoitti:

        Nousu oli myös Nokian vaikutusta, sillä oli ehkä noin 120 tehdasta tai jotain. Yksi maailman suurimpia yrityksiä.

        Financial Times taisi tuosta kirjoittaa joskus. Nosuun liittyy entisen teollisuuden siinä vaiheessa kasaantunt hyvä tulos. Tästäkään ei ole mitään proffan tekemää yhteenvetoa. Analyysia EU:sta ei tehdä, sen voisi taas tehdä, kun 61 % velkaa. Muistakin vaatimuksista, joita EU asettaa voisi tehdä vertailevaa analyysia ei-EU-maihin verrattuna.


    • we_the_people

      Te siis yhä luulette, että käytiin rehellinen kansanäänestys?
      Vaatikaa uutta äänestystä.

      • Keplottelu_jatkuu

        Sitä on vaadittu, järjestäytynyt ay on pihalla ja pomot liian rikkaita, mitään ei tehdä. Ne käyvät vaatimassa Brysselissä itse jatkoa. Ne ovat "hulluja", niistä ei meille ole hyötyä.

        Mm. työväen puolue sdp vaatii pakkoruotsia, pelaa sijoituspelia asunto-osakekeinottelussa, pitää prostituutiota ym. yllä Vok:ssä. Sairainta on näiden ihmisten henkilökohtainen sijoitus ja sitten eduskunnassa tai kunnassa päättäminen edustajana. Järjestelmä on kuin kolhoosi ja kolhoosin johtajat.

        Neuvostoliiton talous
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Neuvostoliiton_talous

        http://marialahteenmakiblogi.blogspot.fi/2012/09/raiskaavat-sotasankarit-beevorin.html

        "Kiinnostavasti Beevor mainitsee kiinnostavan seikan, nimittäin toisen maailmansodan aikana eri maissa nousseen sisällissodan uhan: Kiina, Ranska, Puola… Suomessakin siitä puhuttiin ja sillä peloteltiin, jotteivät rauhanaktivistit olisi saaneet enemmän jalansijaa kuin mitä saivat. Erään asian Beevorkin unohtaa, kuten muutkin sotakirjailijat, nimittäin kriisiajan talouselämän hyötyjät. Uuden teknologian keksijät, sotateollisuus, asekauppiaat, mustan pörssin miehet.. he rikastuivat ja paisuivat samaa tahtia kun siviilit ja sotilaat kuihtuivat ja kärsivät. "


      • IYFRCCII

        "Te siis yhä luulette, että käytiin rehellinen kansanäänestys?"

        Laitapas kehiin tieto, mistä epäilet, että näin ei ollut. En osannut itse ollenkaan 1994 paikkeilla ajatella, miten suurta sopupeliä, tilastojen väärentämistä jne. kansanäänestys Suomessa. Luotin täysin, eikä suoraan ollut ymmärrettävissä, että ollaan päätymässä muslimivaltioon, hienostokerman työpaikkojen luontiin, sosialisimiin ja mm. siihen, että polittiset puolueet hyödyntävät asuntokeinottelua EU:n lähettämällä invaasiolla, josta itse eduskunnassa tekevät päätöksiä.

        Mikään oikeusjuristi ei estä mitään, mitään oikeutta tunnu löytyvän, 700 000 euroa irtoaa helposti,jos niikseen menee. Niin irtoaa varmaan myös politikkojen oleskelut jatkossa edelleen Brysselissä, kun rahvaalta lähti työpaikat alta. Suomesta tuli poliittisten ja muiden pohattojen uusi PIETARI.


    • vaalia

      saako sitä.

    • voi.saaaatana

      Toi se vaurautta eliitille. Ei kai KUKAAN ollut niin tyhmä silloin äänestystilanteessa että olisi kuvitellut jotain muuta?
      Tai taisipa olla kun äänet jakaantuiva noin fity-fifty, koska rikkaita ja eliittiä ei ole kuin 10% kansasta. Ja duunarit äänestivät heidän hyväkseen.

    • keinot

      venäjän sirinouski uhkasi hyökätä suomeen joukkoineen. eu jäsenyys varmistui niiin miehestä ei ole sen koomin kuulut mitään.

      • jajatkuuuu

        Duunareista suurin osa kuuluu AY-liikkeisiin ja siellä kerrottiin miten paljon paremmaksi työläisten elämä muuttuu EU-liitoksen myötä,
        eikä eroon haluta, kysyin mahdollisia eroaikeita SAK,lta mutta mitään erosuunnitelmaa ei ole olemassa,
        Jäsenistön pitäsi vaatia sitä ja ainakin äänestää itsenäisyyttä vaativia puolueita.

        Ellemme eroa niin alamäki jatkuu


    • pottin

      työ paikkojakin piti tulla ovista ja ikkunoista sisään viennin tullin maksujen ja vapaan liikkuvuuden seurauksena.

    • 52uo634
    • kylmää_faktaa

      kun Suomi liittyi EU:n meidän BKT kasvoi 10 vuotta putkeen!
      Suomi on rikastunut vuodesta 1999 aina 2008 asti JOKA VUOSI,
      ennen kuin iski finanssikriisi USA.sta.

      Rahan hinta, korot ovat ennätys edullisia, raha on suorastaan ilmaista
      Viimeiset yli 10 vuotta ollaan oltu käytännössä NOLLA koroissa,
      niin yritys kuin yksityislainojen suhteen

      • terveisetPerseestä

        Aatteleppa ihan ite. Nyt kasvava sukupolvi on todennäköisesti ensimmäinen Suomen itsenäisyyden aikana joka tulee olemaan köyhempi kuin vanhempansa.

        Mitä hyötyä on puoli-ilmaisesta rahasta lainamarkkinoilla kun kukaan ei investoi Suomeen? Se että ollaan menty nolla koroissa johtuu ainoastaan Euroopan Unionin tehottomuudesta toimia ja luoda talouskasvua.

        Tavallinen asuntovellallinen ei hyödy mitenkään edullisista koroista. Koska korot ovat lähellä nollaa, on asuntojen hinnat tolkuttomalla tasolla, jota vielä pönkitetään poliitikkojen toimesta jarruttamalla asuntotuotantoa pääkaupunkiseudulla. Lisäksi pankkien marginaalit on koko ajan kasvussa asuntolainojen kohdalla, asunto-osakeyhtiöiden remonttilainoista puhumattakaan. Lisäksi vuokrat on ryöstöhintaisia johtuen teennäisestä vuokra-asuntopulasta, jonka kunnallispoliitikot ovat tahallaan luoneet. Oma lehmä ojassa tässäkin tapauksessa.

        Suomi on maailman korruptoitunein maa kun puhutaan asuntorakentamisesta. Muutamat harvat toimijat hinnoittelevat urakat keskenään, ja tekevät sutta ja sekundaa. Tavallisten suomalaisten rahat ovatkin kiinni ryöstöhintaisten asuntojensa homeisissa seinissä.


      • haloo_herätys
        terveisetPerseestä kirjoitti:

        Aatteleppa ihan ite. Nyt kasvava sukupolvi on todennäköisesti ensimmäinen Suomen itsenäisyyden aikana joka tulee olemaan köyhempi kuin vanhempansa.

        Mitä hyötyä on puoli-ilmaisesta rahasta lainamarkkinoilla kun kukaan ei investoi Suomeen? Se että ollaan menty nolla koroissa johtuu ainoastaan Euroopan Unionin tehottomuudesta toimia ja luoda talouskasvua.

        Tavallinen asuntovellallinen ei hyödy mitenkään edullisista koroista. Koska korot ovat lähellä nollaa, on asuntojen hinnat tolkuttomalla tasolla, jota vielä pönkitetään poliitikkojen toimesta jarruttamalla asuntotuotantoa pääkaupunkiseudulla. Lisäksi pankkien marginaalit on koko ajan kasvussa asuntolainojen kohdalla, asunto-osakeyhtiöiden remonttilainoista puhumattakaan. Lisäksi vuokrat on ryöstöhintaisia johtuen teennäisestä vuokra-asuntopulasta, jonka kunnallispoliitikot ovat tahallaan luoneet. Oma lehmä ojassa tässäkin tapauksessa.

        Suomi on maailman korruptoitunein maa kun puhutaan asuntorakentamisesta. Muutamat harvat toimijat hinnoittelevat urakat keskenään, ja tekevät sutta ja sekundaa. Tavallisten suomalaisten rahat ovatkin kiinni ryöstöhintaisten asuntojensa homeisissa seinissä.

        "Tavallinen asuntovellallinen ei hyödy mitenkään edullisista koroista"
        --- niinkö tosiaan? Kuinka pihalla sä oikein olet?
        Muistatko aikaa ennen euroa kun pankkilainan korko oli 12-13%


      • kylmää.kyytiä

        Minä muistan. Inflaatio söi asunto- ja muitakin lainoja tehokkaasti eikä Suomi ollut halvaantunut talouden suhdanteiden edessä kun oli oma raha ja siis oma rahapolitiikka. Nyt ollaan voimaton ja tahdoton vätys odottamassa suurta kurpitsaa. Sisäinen inflaatio on ainoa keino ja suurin saavutus on leipäjonot. Sellaisia ei osattu kuvitellakaan ennen EU-onnelaa.


    • valon-hetki

      eu on tähden lento siksi niitä on lipussakin.

    • nollaplusnolla

      Politiikoista yks toisensa jälkeen jättää pestin tai siirtyvät toisenlaisiin tehtäviin suomessa tai eu.ssa luotuihin virkoihin tai toimeen kun hävisivät Merkelille ja eu.lle.
      Kuin rotat.

      • 567gu.gdt

        Tuo on vallan erikoinen käänne. Katainen, Urpilainen, Haglund, Vapaavuori, aikoinaan Häkämies. Keitä muita?

        Hesarin haastattelu Haglundista, oli aika pikkutarkka, siinä painoi mm. ensi vuonna kuntavaalit, jonne hän ei halua, lasten ikä, on näet ollut jo 3 vuotta Brysselissä ilman perhettä. Haglund ei halunnut ministeriksi enää, niitä ei arvosteta, eikä asioita saa päätettyä. Ne (sixback) eivät pystyneet käytännössä tekemään päätöksiä, koska sdp, vas, kr, rkp, vikr, kok ovat europuolueita, joskin liian hajanainen poliittinen ryhmä yhden asia ja aatteen taakse. Tuo voi olla syynä nytkin, mutta myös myöhemmin. Jos kepu, kok, rkp, kr, vihr ovat hallituksessa, eduskunnan tuki on riittävä. Siihen ne ehkä tähtäävät.


    • ruokakin.halpeni

      Ne lupaukset oli että "Miljardikaupalla rahaa" tulvii Suomeen luomaan työpaikkoja heti seuraavana päivänä kun on äänestetty liittymisen puolesta. Ne "Miljardit" odottivat rajojen takana vain sitä että äänestetään "kyllä" ja tavaroiden, pääomien ja palvelujen liikuminen vapautuu.
      No, vapautuiko se? Onko nyt täysin vapaata tilata alkoholia, tupakkaa ja ostaa autoja muista eu-maista?
      Niin ja tuliko ne miljardit seuraavana päivänä?

      • Outo_sakki

        Kokoomuspoliitikoille ja tutkijoille hyvät työpaikat Brysseliin, palkka kaksinkertaistuu.


    • purku

      parhaat palat myyntiin ulos heti alkuunsa että täyttää hakemuksen riteerit eu jäsenyyteen.

    • tavanduunari

      Poliittinen ja virkamies eliitti voi hyvin ja pulskasti. Työpaikat män jo. Kerjäläiset ja muut pummit lähi-idästä ja afrikasta saatiin tilalle. No, onneksi niistä on muutama työllistynyt ja useita on myös poistunut maasta. Jyrki boy Katainen pisti menemään muutaman miljaardin, ja sai palkkio viran.

    • kusetus-menossa

      Irti vaan. Ennenkuin saadaan viellä muittenkin velat ja pakolaisvastuut niskoillemme. Ei tässä ole oikein muuta vaihtoehtoa kun lakki kouraan ja kysellä Putinilta, että kiinnostaisiko viellä maataloustuotteet ja muut kauppatavaramme.
      EU olisi vihainen jonkin aikaa, mutta Suomen välit Venäjään parantuisi. Pakolaisetkin pysyisi varmimmin siellä Itärajan takana.Mihin maahan anotaan seuraavaa tukipakettia. Veikkauksia? Kreikka vai Italia? Mutta Suomalaiset eivät osaa mitään tehdä itsenäisesti.Vätysmäiset pikkupoikapoliitikot haluavat Merkkel-mummulta kukkaleiman EU-virkavihkoonsa.Pitäähän meidän saada se liittovaltio aikaiseksi. Vai mitä, Stubb?

    • NatzimaRasistmayer

      EU:n suurin saavutus lienee Euroopan rajojen avaaminen suklaanappisilmäisten sieluttomien saatananpalvojien terrorismille.
      Jopa valuvikaisen euron ja konkkavaltioiden väkisin pystyssä pitäminen kalpenee tuon karvaperskultamuna-agendan rinnalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe