Kaikki rahat joilla ostat Virosta nostaa Viron taloutta ja jos ostat LIDL:istä niin ainakin osa niistä ohjautuu saksalaisen omistajan taskuihin. Jos tarvitsen remonttimiehiä, etsin firman jossa on virolaisia töissä.
Pääasia ett rahani eivät päädy Suomeen, ei ainakaan kaikki.
Miksi antaisin vielä vapaaehtoisesti rahaa Suomeen kun täällä jo kupataan muutenkin kansalaisilta ihan tolkuttomasti verojen ja erilaisten maksujen muodossa. Sitten niitä veromarkkoja kuskataaan rekkalasteittain Kreikkaan tai ainakin lahjoitetaan Suomessa loisiville ulkomaaneläville, jotka eivät ole koskaan maksaneet lanttiakaan veroja Suomeen. Kuulemma lähettävät vielä sossusta saamia rahojaan ISIS-taistelijoillekin tai muuten vaan kotimaahansa.
Nykyään minä kaihdan kaikkea suomalaisuutta ostaessani tavaroita, valitsen mielummin sen ulkomaalaisen vaihtoehdon ja Virossa aion käydä ahkeraan, halvimmillaan sinne pääsee Varsinais-Suomesta 29 eurolla.
Ja aikanani aion viettää talvet Välimeren rannoilla tai kenties vuodet ympäriinsä.
Osta mielummin Virosta tai ainakin LIDL:istä
7
<50
Vastaukset
- huumeet
kunhan ei tuo liikaa tupakkia rajan yli ei muulla väliä
- orgmummeli
Kelpaako aloittajalle suomalainen sos. turva?
Ilmainen koulutus, sairaudenhoito, kirjastot yms. hei niitä palveluja vielä on. Ei ole kauaa, jos sinä ja kokoomus olette ajatuksinesi/tekojenisi kanssa vallassa.- mikään_
noista ei ole ilmaista,vaan todella kallista. kelpaako tieto?
- noinkin
voi ajatella,mutta ei täällä silti asioita tajuta. ruuan hintoja on pitkään jo "halpuutettu" ylöspäin,joten sekin kusetus toimii hyvin.
mamutus vituttaa aina aamusta asti,täysin järjetöntä ja omaa väkeä täysillä kusetetaan. yle oksentaa mamutusta jatkuvasti ja verovaroin ilman esim. minun lupaa.
eu kuppaa maan lähes helvettiin,on sairain tämän ajan saatanallinen pakko,joka on jo pilannut euroopan kansojen elämisen kierouksillaan ja ääliömäisyydellään.. - EiPerpanssi
"Kelpaako aloittajalle suomalainen sos. turva? Ilmainen koulutus, sairaudenhoito, kirjastot yms. hei niitä palveluja vielä on. Ei ole kauaa, jos sinä ja kokoomus olette ajatuksinesi/tekojenisi kanssa vallassa."
Mikään noista mainituista asioista EI ole ilmaisia!! Tässä maassa on todella paljon ihmisiä, jotka valheellisesti näin luulevat. Eipä ole kauaa kun ministeritasoltakin mentiin väittämään, että Suomessa on muka ilmainen koulutus. Se EI pidä paikkaansa!
Kaikki tämä maksaa verojen muodossa. Hyvää siinä on se, että kaikki veronmaksajat osallistuvat kuluihin. Huonoa ihan selvästi se, ettei näiden asioiden merkitystä ymmärretä, jolloin niiden kustannuksista halutaan myös laistaa. Kaikki nykyiset ministerit ja kansanedustajat ovat taustastaan huolimatta nauttineet näistä veroilla tuotetuista eduista, ja ovat nyt purkamassa niitä muilta pois. Köyhät edellä on nykyajan meininki.
Suomi on maa, joka on ajautumassa tilanteeseen, jossa nämä veroilla tuotetut palvelut ovat vaarassa purkaantua kokonaan. Mitään hyvää sellaisesta ei tule tietenkään seuraamaan, mutta kerro se nyt paviaaneille, joilla on oma maha täysi. Meillä ei oikeasti ole varaa tähän elintasoon, joka meillä nyt on. Globaali talous ei sitä tule meille kustantamaan, ja tämän tosiasian ymmärtäminen menee hyvin monelta, ellei jopa kaikilta yli hilseen. - vergi_80
"Miksi antaisin vielä vapaaehtoisesti rahaa Suomeen kun täällä jo kupataan muutenkin kansalaisilta ihan tolkuttomasti verojen ja erilaisten maksujen muodossa."
Juuri tämän takia tuon 80 prosenttista Vergi "Vodkaa" ja 96 prosenttista teollisuus-spriitä yli rajan Virosta tolkuttomia määriä. Varmasti etanolirahat eivät mene Suomen valtiolle.
Vergi https://www.google.fi/search?q=Vergi vodka&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj38IeghdvLAhXCNJoKHT1tBuoQsAQIKw&biw=1426&bih=912 - puhdasta
moni ostaa tuota 80 viru valkeaa kun ei tule krapulaa suomesta kun sitä ei saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,32798Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101733