Minkäkokoisella pärjää liikenteessä?

mikäonmotoristi

Puhutaan että alla tonniset on mopoja, mutta peet mä siitä. Lähinnä autojen mukana pysyminen... Tästäkin joku sanoi että 80cc riittää liikenteeseen, mutta.mutta

17

197

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvallistamatkaa

      Taajamassa pärjää vaikka moposkootterilla. Pyörällä kuin pyörällä pärjää liikenteessä. Kaikki riippuu kuskista. Pyörä ei tee ajamisesta turvallista tai turvatonta vaan sen tekee kuski. Kuutiot eivät ratkaise vaan se mitä on ohjaustangon ja satulan välissä, siitä lähtee ajaminen ja sen turvallisuus.

      • äänicustomille

        Onhan noissa pyörätyypeissä eroja turvallisuuttakin ajatellen.

        Sporttiluoti houkuttaa agressiiviseen ajotapaan. Lisäksi täyskatettu pyörä aiheuttaa vauhtisokeutta.

        Cruiseri ohjaa letkeään ajotapaan. Ajoviiman paineen nousu nopeuden mukana toimii nakupyörissä ja customeissa luonnollisena nopeudenrajoittimena.

        Semmoiset 50 hv riittävät hyvin autojen mukana pysymiseen tilanteessa kuin tilanteessa.


    • mjhgkj

      Homo? Osta Jopo. Et sä pärjää elämässä muutenkaan. Olet hippihintti.

      • HomotteltKehiinTaas

        Jes. Homokortti lyöty pöytään tässäkin keskustelussa. On se vaan hauskaa seurata keskustelua kun huomaa että palstalla on kirjoittajia joilla ei itse aiheeseen ole mitään kommentoitavaa mutta osallistuttava on joten homottelut ja muut kakka-ja pissakirjoituksilla on yritettävä. Itseään tietty moinen alapääkirjoittelu hauskuuttaa mutta siihen se sitten jääkin.


      • HousuTouko

        Mutta tuohan on lapsi. Turha se on niitä täällä yrittää oikoa. Kotona menee jo vikaan alusta saakka.


    • 6vuottaajanut

      Moposkootteri ei mielestäni riitä, omasta mielestä vauhtia sais vähintään ottaa se 90km/h että voi ajaa 60-80 alueilla... Mopolla ajetaan tai pärjää 30-40 alueilla...
      Satasen ja motarit ei houkuta mua pitäis olla kate vehkeitä

    • Joirma

      kyllä siinä se 50 hevosvoimaa pitää vähintää irrota että sujuvasti pysyy liikenteen mukana.

      • olihannuo

        Juu, No sillä pääsee ja autot ei ohittele...
        Tuollainen on 500cc tai pikku customi


      • tonninentarvitaan
        olihannuo kirjoitti:

        Juu, No sillä pääsee ja autot ei ohittele...
        Tuollainen on 500cc tai pikku customi

        No on se melkoista vinguttamista viissatasella autojen vauhdissa.


      • Höpö höpö puhetta kawasaki LTD440 vm.1983 ja hyvin kerkiää liikenteessä mukana, ajotaito on kuskista kiinni, ei kuutioista tai hevosvoimista...ajotaidottomuus löytyy myös tangon ja satulan välistä, sitä ei kuutiot eikä hevosvoimat korjaa...


      • moponies
        tonninentarvitaan kirjoitti:

        No on se melkoista vinguttamista viissatasella autojen vauhdissa.

        Saa hakea autoa joka kiihtyy yhtähyvin ja kierroskoneitahan ne on...


    • Perttttti

      125cc

    • kaikkikokenut

      Suora kiljuttaminen moottoritiellä vaatii Busan, mutta mutkateillä se on ajajasta kiinni mikä on tarpeeksi. Vanhalla rallipätkällä Kirkkotiellä eräs heppu jätti silloisella 750 Hondan Tuutilla autotkin. Hyppi ja veti linkussa. Ajoi tosin ralliakin SM-tasolla. Toinen kahju jätti mutkatiellä Hondan 600 CBR:llä kaikki laitteet. Ajoi tosin mp:llä kisaa tuokin. Joku 600-750 kakspyttyinen vääntävä laite antaa paljon iloa erilaisilla teillä. Jos haluat taas ajaa vain moottoritietä niin sitten Busa.

      • triplesetä

        Siis itse pidän Speed Tripleä maailman monipuolisimpana ja parhaana laitteena. Iloa ei voi mitata rahassa, mutta Triple antaa tunnelmia ja iloa enemmän kuin mikään muu tietämäni mp.


    • Motonomi

      Nyt oli käsittääkseni kyse millä pärjää liikenteessä. Itse ajelen mieluummin pojan täystehoisella (yli 30 hv) 125:lla kehä III:n sisäpuolella kuin omalla tonnisella matkapyörällä. Ei ole custom. Piikki kiihtyy ja kulkee riittävästi sekä on mukavan ketterä.

      70-luvun alkupuolella ajoin old school chopperiksi rakennetulla vm. 1952 AJS 500:lla. Vakiona tehoa n. 30 hv. Konetta oli vähän piristetty eli ehkä n. 5 hv enemmän. Hyvin pärjäsi liikenteessä ja sillä tuli kierrettyä Suomea ja Pohjoismaita ja välillä kaksi päällä. Matkanopeutena pystyi pitämään sen verran kuin nykyisillä customeilla eli n. 90 km/h lähinnä korkeasta ohjaustangosta johtuen. Vääntöä oli niin paljon ettei koskaan tarvinnut maantiellä vaihtaa pienemmälle edes ohituksissa. Koskaan ei tullut sitä tehon puutetta liikenteessä eli kiihtyi kuitenkin paremmin kuin normaali perheauto.

      Kyllä ne on mopopoikasten tarinoita, ettei alle tonnisella ja vähintään 200 hv että voi ajaa matka-ajoa tai että yleensä pärjää liikenteessä.

      Hanki semmoinen peli kuin itsestä tuntuu kivalta. Joku 250:n voisi olla hyvä tarkoitukseesi. Vääntää paremmin kuin pienemmät eli helpompi ja mukavampi ajaa.

    • rivarittt

      Tämä oli aikoinaan kun oli 500cc niitä haukuttiin pieniksi, mutta mielestäni alkaa olemaan sellainen millä pystyy ajaa jo 2päällä.... Mutta tässäkin on hyppy 600cc kun ne tuppaa olemaan rivinelosia, kun taas viissataset oli rivikakkosia 50hp:sta hyppää 100hp:seen .

    • Jogep3

      Kyllä se pitää olla yli tonninen, muut ovat mopoja ja jäävät jälkeen ja tukkivat vaan tiet.

      itellä on Kawasaki ZZR1400 muunnelte liikenne käyttöön ja lisätty teho putki piristämään vähän ääntä enimmäkeen ja antaa muutaman hevosvoiman lisää kivasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1441
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1058
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      879
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      69
      789
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      768
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      73
      708
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      666
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      641
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      68
      616
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      40
      576
    12. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      54
      543
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      507
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      504
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      499
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    18. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      468
    20. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      463
    Aihe