Esko Aho kampeaa boikotoituun venäläispankkiin

taaltapesee

Esko Aho on ehdolla venäläispankin johtokuntaan, mutta pankki on EU-tasolla pantu boikottiin. Esko Aho on omasta mielestään boikotin ylä- ja ulkopuolella, koska ei ole omasta mielestään poliitikko.

Suomalaisilla on kuitenkin sellainen miesmuisti, että Esko Aho -niminen mies oli 1990-luvulla peräti Suomen pääministeri, joka pani maan talousasiat niin sekaisin erään kokoomuskykypoliitikko Iiro Viinasen kanssa, että siitä lamasta ei olla vieläkään selvitty.

6

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sovietbank

      Tervemenoo!

    • kauttarantain

      Suomessa on outo ajattelutapa. Pidetään hyvänä asiana oman maan myynti. Myydään varsinkin tai on myyty suurelle itänaapurille maata. Nyt tämä Esko Ahon juttu on tyrmistyttävä. Raha on valtaa. Venäjä osaa oikein hyvin liiketoiminnan ja suomalainen sen kun menee yhä uudelleen samaan lankaan.

      Venäjän keskuspankki on Kremlin alaisuudessa ja sinne kun nyt saadaan tai on saatu suomalainen entinen pääministeri vielä, niin olemme siis osittain Kremlin hallinnassa. Se on sitä politikkaa ja hyvä pesti Venäjällä niin suomipoika innostuu ja mene naruun.

      • Poikotti

        En nyt aivan ymmärtänyt, mutta boikotoikaa kaikkea mahdollista venäläistä. Bensaa, maakaasua, sähköä, turisteja, puuta, urheilijoita ja mitä ikinä sieltäpäin tulee.


      • 44545666667

        Niin et ymmärtänyt nimimerkkiä "kauttarantain". Minä ymmärrän kyllä. Samoin kun tuo kirjoittaja, on Ville Niinistö kertonut asian. Ville Niinistön mukaan suomalainen Venäjän keskuspankin hallituksessa ja huom Kremlin alaisuudessa ei ole lainkaan noin vaan kuitattava asia, sillä kyse on valtapolitiikasta. Mieti nyt vähän.


      • 5873813654236145

        Kenen vallasta on kyse? Lisääntyykö se valta vai väheneekö se valta?


    • Bror-Erik2412

      Mukavaa jos Aho valitaan venäläispankin hallitukseen,se tulee satamaan maittemme välisessä kaupassa kassaa kilisyttävästi Suomen laariin.
      Ja kokemusta ja kompetenssia Esko Aholta löytyy :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe