avoero ja yhteinen joustoluotto

Kertokaa miten toimia? Avoero tuli ja meillä on yhteinen joustoluotto. Nyt toinen osapuoli meinaa jättää osansa maksamatta. Lainaa lyhennetään yhdellä laskulla jonka olen itse maksanut ja toinen osapuoli laittaa puolet minulle tilille. Voiko hän jättää osuutensa tuosta noin vain maksamatta?
6257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ET voi koska menee luottotiedot koska laina on yhteinen. Menkää pankkiin ja kummallekkin oma laina. Jos ei onnistu niin otat osituksessa lainaa vastaavan määrän enmmän omaisuudesta.

Äänestä

Niin minä en ole luistamassa lainasta vaan toinen osapuoli. Ja tässä on kyseessä avoero joten ei mitään osituksia ole. Vain yhteinen laina.Toista osapuolta ei saa ottamaan omaa lainaa joten ei tässä oikein tiedä mitä tehdä

Äänestä
  • Jos ei onnistu omat lainat ja kun saat lainan maksettua niin sinun pitää laittaa perintään se avokkisi puoli lainasta niin saat omasi pois.

    Äänestä

Menet pankkiin ja selität asian juuri noin niinkuin viestissäsi sanoit. Kuvittelisin, en tietenkään tiedä, että voisit ottaa maksettavaksesi oman osuutesi ja mieheltäsi aletaan veloittaa loppuja. Mene pankkiin neuvottelemaan, eiköhän asia selviä.

Äänestä

Miksi se pankki neuvottelisi sen toisen osapuolen kanssa puolestasi ?

Jos luotto on molenpien nimissä otettu niin kumpikin samalla takaa toisensa .

Eli sinä maksat oman ja kumppanisi luotot jos toinen ei niitä syystä tai toisesta huolehdi , ja yrität itse periä niitä kumppaniltasi .

Joustoluotot on yleensä pieniä alle 10k€ summia joten ei noihin kukaan

kaadu . Maksat pois ja jatkat elämää .

Äänestä

Miksi ette ole alkujaa ottaneet kahta ei lainaan eli kummallekkin omat niin ei olisi tuollaisia huolia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hukassatäysin kirjoitti:

Kertokaa miten toimia? Avoero tuli ja meillä on yhteinen joustoluotto. Nyt toinen osapuoli meinaa jättää osansa maksamatta. Lainaa lyhennetään yhdellä laskulla jonka olen itse maksanut ja toinen osapuoli laittaa puolet minulle tilille. Voiko hän jättää osuutensa tuosta noin vain maksamatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu