Se kuluttaa makeaa vettä jopa enemmän kuin Pyhäjoen kunta.
http://yle.fi/uutiset/pyhajoen_ydinvoimala_jaahtyy_valtaisalla_maaralla_merivetta/8611212?origin=rss
Pyhäjoen ydinvoimala on vesirosvokin
25
<50
Vastaukset
- ViherValheTaas
Itse ymmärsin uutisesta että vedenottamo saa uuden maksavan asiakkaan, jolloin vedenottamon kannattavuus vain paranee. Voiko aloittaja perustella rosvousväitettään? Ja poliisillehan voi ilmoittaa jos on laiton teko. Vai onko kyseessä vihreä valhe?
- pashaa.tarjolla
Vai, että merivesikin on makeaa kun vihreitä valheita viljellään. Ei vesi tiettävästi kulu kun se kiertää jäähdytyskierron läpi. Sama jos vesi virtaa sillan alta, ei kulu siinä. Näkee, että trollit ei tiedä asiasta yhtään mitään. Olisi parempi työntää pää multaan tai edes oppikirjojen väliin kuin valehdella ihmisille.
Linkkiä en edes viitsinyt lukea, koska tuossa oli jo tarpeeksi naurua ja termit sekaisin. - järkeäjahavetille
Taas osoitus ydinvoimalan tuomista hyödyistä. Makeaa vettä syntyy alueella enemmän kuin vedelle on käyttäjiä. Ydinvoimala lisää merkittävästi veden käyttöä, joka tuo lisätuloja kunnan vesiyhtiölle eli taloudellista hyötyä kuntalaisille.
Jäähdytysvesi ei ydinvoimalan läpi mennessään kulu. Eikä vesi kuku silloinkaan, kun siinä uidaan, ymmärretty?- Kunnalle.lottovoitto
Kunta ja kuntalaiset saavat ydinvoimalasta monenlaista hyötyä. Siksihän uinuva kunta halusi voimalan sinne ja voitti kilpailun. Varmaan paikallinen Arikin on tästä ylpeä.
- v.esimies
Haitanneeko tuo mittään, jos maksavat vedestä asiallisen hinnan. Mihin siellä sitä vettä niin isot määrät latrataan?
- mattikarjala
SUPO siis ei vaan t i e d ä ? Miksi sitten ESTÄTTE kaikin tavoin, ettei rosvoilujenne tietoja leviä kansalle? Ydinalan Jussilla palkittu ammattiosaaja siis vastaa:
- Maailmalla 1 000MW perusreaktori TUHOAA 1 800L/s maailman harvinaisinta päähyödykettä . Eli MILJOONAN ihmisen talousvedet SEKUNNISSA!
- Suomessa taas tuo sisään imetty merivesi. TVO:lla on mitattu sen TAPPAVAN muassaan mm. 10 000 000 kalaa! Joten Perämeren kalat, planktonit, simpukat ja vastaavat tuhotaan muutamassa vuodessa sukupuuttoon. Tuho on 100% täydellinen . Selkämeressäkin kalakannat kaikki punaisella!
- Ydinvoimaloista vuotaa kolmatta TONNIA reaktorin sisältöä tauotta. Sen takia TVO tuhosi Selkämeren vedet kaikki 360- kerttaistuneet TRITIUM isotoopit bioaktiivisina tappaa kaiken , myös meren elämän!
Tässä nyt MALLIKSI ammattiosaajalta. Kysykää toki lisää aiheesta. Arto kun sisäpiiristä nää KAIKKI taitaa ja tietää. - EiKovinPaljon
Kun on satoja ihmisiä töissä, kyllä siinä muutama sata kuutiota talousvettä kuluu päivässä. Peseytymiseen, puhtaanapitoon, ruokahuoltoon ja myös prosesseihin vaikka jälkilämmön poisto tehdään merivedellä.
TVO, makea vesi
Olkluodon reaktori ei ehkä vedenkäytön suhteen ole vertailukelpoinen Pyhäjoen tuklevan reaktorin kanssa, mutta katsotaan kuitenkin sitä:
"Ydinvoimalaitoksella käytetään makeaa vettä talous- ja prosessivetenä.
Reaktorissa kiehuvassa prosessivedessä ei saa olla suoloja, epäpuhtauksia tai hiukkasia, jotka voisivat vahingoittaa reaktorin sisäosia.
Makea vesi käsitellään Olkiluodon vesilaitoksella. Voimalaitosprosessissa käytettävä vesi puhdistetaan myös ioninvaihto- ja käänteisosmoositekniikoilla. Prosessivettä kierrätetään ja puhdistetaan jatkuvasti. Polttoainealtaiden vesi säilötään vuosihuoltojen aikana varastoaltaisiin, joista se otetaan uudelleen käyttöön. Veden kierrätys vähentää puhtaan prosessiveden tarvetta ja voimalaitokselta poistuvan prosessijäteveden määrää vuosittain noin 30 000 m3." http://www.tvo.fi/page-377
Siis pelkästään prosessi tarvitsee suuruusluokkaa 30000m3 makeaa vettä vettä, puhdistus ja kierrätys mukaan lukien.
Makean veden määrä talousvetenä käytettäessä voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana esim. siten, että tuhat työntekijää juo sitä 3L päivässä, yhteensä 3000L/vrk ja 365*3000 = noin 200 000 litraa vuodessa
Muistaakseni TVO:n reaktorimallissa prosessivedet päätyy puhdistettuna mereen, mutta se vesi on radioaktiivista, mikä näkyy laitoksen radioaktiivisina päästöinä mereen. Noita juttuja voi tsekata osoitteen http://vuosikertomus2015.tvo.fi/uploads/Verkkovuosikertomus_2015/TVO_ymparistoraportti_2015.pdf dokkarista. Sieltä löytyi aika triviaali tieto:
Vuonna 2015 OL3 on tuottanut CO2-päästöjä 7 tonnia (sähköä se ei ole vielä tuottanut yhtään).jahas, tarkempi lukeminen tästä muuttaa lukujen merkityksiä:
"Veden kierrätys vähentää puhtaan prosessiveden tarvetta ja voimalaitokselta poistuvan prosessijäteveden määrää vuosittain noin 30 000 m3." http://www.tvo.fi/page-377
30 000m3 on siis vähennys jostakin suuremmasta vuosittaisesta vesimäärästä. Noin se on sanatarkasti tekstiä tulkiten.
- VoihanYksinkertaisuus
stuxnet, "Makean veden määrä talousvetenä käytettäessä voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana esim. siten, että tuhat työntekijää juo sitä 3L päivässä, yhteensä 3000L/vrk ja 365*3000 = noin 200 000 litraa vuodessa"
Tuon kirjoittajan täytyy olla todella vaatimaton ja yksinkertainen ihminen. Hän ehkä selviää jotenkin 3 litralla talousvettä päivässä, mutta muut suomalaiset käyttävät talousvettä keskimäärin noin 150 litraa päivässä.
Lisätietona sinulle yksinkertainen; 365*3000 = 1095 000 (ei 200 000)Hyvä että oivalsit tämän merkityksen: "voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana". Sinulla on siitä toinen arvio - lähdettäsi et et kerro, mutta tuo 150L päivässä on sama luku kuin näkemäni keskimäärainen talouksien kuluttama vesimäärä vuorokaudessa. Olet myös lyllättävän hyvin ymmärtänyt karkean suuruusarvioni lopputuloksenkin:
"Makean veden määrä talousvetenä käytettäessä voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana esim. siten, että tuhat työntekijää juo sitä 3L päivässä, yhteensä 3000L/vrk ja 365*3000 = noin 200 000 litraa vuodessa", siis virheen yksinkertaisessa kertolaskussani. Siitä kiitos. http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83938189
Kuitenkin: ehdin jo korjata yhden virheen, joka sinultakin jäi huomioimatta:
"stuxnet
28.3.2016 18:00
jahas, tarkempi lukeminen tästä muuttaa lukujen merkityksiä:
"Veden kierrätys vähentää puhtaan prosessiveden tarvetta ja voimalaitokselta poistuvan prosessijäteveden määrää vuosittain noin 30 000 m3." http://www.tvo.fi/page-377
30 000m3 on siis vähennys jostakin suuremmasta vuosittaisesta vesimäärästä. Noin se on sanatarkasti tekstiä tulkiten"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83938648
Eli kulutus on vähennys. Tähän vuoropuheluun sillä ei ole merkitystä.
- - -
Viite:
"VoihanYksinkertaisuus
28.3.2016 17:57
stuxnet, "Makean veden määrä talousvetenä käytettäessä voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana esim. siten, että tuhat työntekijää juo sitä 3L päivässä, yhteensä 3000L/vrk ja 365*3000 = noin 200 000 litraa vuodessa"
Tuon kirjoittajan täytyy olla todella vaatimaton ja yksinkertainen ihminen. Hän ehkä selviää jotenkin 3 litralla talousvettä päivässä, mutta muut suomalaiset käyttävät talousvettä keskimäärin noin 150 litraa päivässä.
Lisätietona sinulle yksinkertainen; 365*3000 = 1095 000 (ei 200 000)"
- kova.jano
Saa olla melkoinen kameli jos työpäivän 7,5 - 8 h aikana juo 3 litraa vettä muulloin kuin helteellä.
Olkiluodossa tehdään töitä kolmessa vuorossa, eikä ne kaikki suinkaan juotavaksi mene, enkä edes ajatellut vesimäärää muuten kuin tavallisena talousvetenä esimerkissäni. ja kuten sanottu: laskelma on vain karkea suuruusluokka-arvio.
Kun kerran asia herätti noin paljon kiinnostusta, niin esittäkää omia arviotanne :D
- mattikarjala
Joo kyllä ME siellä TVO:ssa tuosta vedestä myös peseydyimme Pu-239 paskoista!
Tuo 30 000 000 L kadonnutta ja säteilyssä erosoitunitta vettä TRITIUMINA minua erityisesti hirvittää?Ei kai siellä nyt sentään plutoniumia leiju ilmassa :D
Jos nyt vähän säteileekin, niin eihän se nyt edellytä radioaktiivisten aineiden pöllyämistä ympäri laitosta :) Toki niissä puhdistustouhuissa väistämättä jonkin verran .... suojapuvut kontaminoituu, niitä te pesitte.
"mattikarjala
28.3.2016 18:24
Joo kyllä ME siellä TVO:ssa tuosta vedestä myös peseydyimme Pu-239 paskoista!
Tuo 30 000 000 L kadonnutta ja säteilyssä erosoitunitta vettä TRITIUMINA minua erityisesti hirvittää?"
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83939063
- K.Late
Khehe, joitakin satoja kuutiota päivässä makeaa vettä. Se on joidenkin kymmenien tuhansien talouksien veden kulutus. Mutta eiköhän tuo vesimäärä sinne järjesty, eikä Suomesta onneksi makea vesi heti lopu. Toista on esm USA:ssa, jossa ydinvoimaloilla on luonnollinen etuoikeus makeaan veteen kuivillakin alueilla.
Enemmän tässä huolestutti se, että vesilaitos on ihan ydinvoimalan tuntumassa.- laskutaitoinen
K.Late, Khehe, joitakin satoja kuutiota päivässä makeaa vettä. Se on joidenkin kymmenien tuhansien talouksien veden kulutus."
Latehan on vesiasiassa yhtä kaivossa kuin stuxnet.
Suomessa vedenkulutus on keskimäärin noin 150 litraa/henkilö vuorokaudessa.
Siis luokkaa 0,5 m3/talous/vrk. Osaatko Late jatkaa tuosta itse, mikä on " joidenkin kymmenien tuhansien talouksien veden kulutus vuorokaudessa?
Vihje; " joitakin satoja kuutiota päivässä makeaa vettä." on väärä vastaus. Avausviestin lähdetiedon mukaan tosiaankin Pyhäjoen ydinvoimalassa "Makeaa vettä kuluu satoja kuutioita vuorokaudessa". Se on tqarkempi luku kuin tässä epähuomiossa laskesketu Olkiluodon makean veden vähennys puhdistuksen ja kierrätyksen ansiosta, mutta tulipahan sitäkin sohaistua .)
Mutta saahan Pyhäjoeltakin vastaavanlaisia tietoja:
"Hanhikiven niemelle nousevan voimalaitoksen toiminnoissa käytetään sekä makeaa vettä että merestä otettua vettä.
Vesijohtoverkosta otettavaa makeaa vettä laitos tarvitsee moniin eri tarkoituksiin: prosessiveden valmistamiseen, talousvedeksi ja turvallisuusjärjestelmien ylläpitoon. Makean veden tarve vaihtelee laitoksen käynnistyksen, vuosihuollon ja varsinaisen käytön aikana.
Prosessivesi valmistetaan vesijohtovedestä puhdistamalla ionit ja muut epäpuhtaudet mahdollisimman tarkasti.
Kaikkea höyryn sisältämää lämpöä ei voida hyödyntää sähköntuotannossa. Turbiinissa jäähtynyt ja paisunut höyry muutetaan takaisin vedeksi. Samalla osa höyryn lämmöstä on siirrettävä pois voimalaitoksesta. Suomessa lämpö siirretään jäähdytysveden mukana mereen.
Merivesilauhduttimissa höyry saadaan viileän meriveden avulla tiivistettyä takaisin vedeksi. Jäähdytysvesi pumpataan merestä ja pumpataan sinne noin kymmenen astetta lämpimämpänä. Jäähdytysvesi ei ole kosketuksissa reaktorissa kuumentuneen veden kanssa, vaan kulkee omissa putkissaan. Se ei ole missään vaiheessa kosketuksissa mihinkään radioaktiiviseen.
Ydinvoimalaitos tarvitsee päivittäin merivettä noin 40-45 kuutiota sekunnissa. Makean veden päivittäinen tarve on satoja kuutioita, eli vain prosentin murto-osa laitoksen kokonaisvedenkulutuksesta.
Kaikkiaan ydinvoimalaitos käyttää vettä vähemmän kuin paperi- tai terästehdas."
http://www.fennovoima.fi/pyhajoki/teemaillat/miten-vetta-kaytetaan-ydinvoimalaitoksella-20-1-2016
Siis: makeaa vettä vain "satoja kuutioita" päivässä.
- Netstux
Jo on taas sekoilua vähäisestä asiasta. Ensinnäkin ydinvoimalaitoksella kaikki valvotulla alueella työskentelevät pukeutuvat haalareihin ja pois lähtiessään käyvät suihkussa joten ei tuota pidä juomaveden kulutuksen perusteella laskea. Ydinvoimalaitoksessa on myös pesula työvaatteille. Ja tilojakin pitää pestä vedellä. Alueella on myös muonitushuoltoa. Ja kesällä varmaan kastellaan nurmikoita. Ja prosessitkin kuluttavat vettä.
ja taas silkkaa mutinaa.
"Netstux
28.3.2016 18:48
Jo on taas sekoilua vähäisestä asiasta. Ensinnäkin ydinvoimalaitoksella kaikki valvotulla alueella työskentelevät pukeutuvat haalareihin ja pois lähtiessään käyvät suihkussa joten ei tuota pidä juomaveden kulutuksen perusteella laskea. Ydinvoimalaitoksessa on myös pesula työvaatteille. Ja tilojakin pitää pestä vedellä. Alueella on myös muonitushuoltoa. Ja kesällä varmaan kastellaan nurmikoita. Ja prosessitkin kuluttavat vettä."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83939472
kuka on laskenut sitä juomaveden kulutuksen perusteella?, Linkki siihen viestiin, jonka olet niin ymmärtänyt, kiitos.
Miksi hitossa aina vaan mutiset jotain käsittämätöntä? laittaisit linkit niin joku vois ymmärtääki mutinaasi. Tämäkö ikimutinaasi on syynä: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14172390/valehtelua- Ymmärretty
Kysymys ja vastaus;
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83940155
"kuka on laskenut sitä juomaveden kulutuksen perusteella?, Linkki siihen viestiin, jonka olet niin ymmärtänyt, kiitos."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14205168/pyhajoen-ydinvoimala-on-vesirosvokin#comment-83938189
"Makean veden määrä talousvetenä käytettäessä voidaan arvioida karkeana suuruusluokkana esim. siten, että tuhat työntekijää juo sitä 3L päivässä, yhteensä 3000L/vrk ja 365*3000 = noin 200 000 litraa vuodessa"
- vesipyörä
Olkiluodon ydinvoimalaitosten ympäristötase 2006
Talous- ja prosessivesi 280 798 m3
Jäähdytysvesi 1 810 milj.m3
Lähteenä TVO julkaisu- 200000
Päivityksenä;
TVO; Makeaa vettä otettiin Eurajoesta raportointivuonna 201 229 (203 341) m3.
Raportointivuosi 2015, suluissa vuoden 2014 arvo.
- K.Late
" Ensinnäkin ydinvoimalaitoksella kaikki valvotulla alueella työskentelevät pukeutuvat haalareihin ja pois lähtiessään käyvät suihkussa joten ei tuota pidä juomaveden kulutuksen perusteella laskea. "
Onko tuo suihku pakollinen? Käsittääkseni te olette puhuneet työympäristöstä, jossa reaktorinöyhtä ei tartu iholle?
Joo, mutta tämähän sen sitten selitti, hienoa. Itse laskin nopeasti väärin tuon vedenkulutuksen sillä hyvällä seurauksella, että pilkunnussija sai valtavan orgasmin.
Eihän tuo vedenkulutuksena ole juuri mitään ja niin kuin totesin, ei se vesi Suomesta ihan heti lopu. - Nusss
"Itse laskin nopeasti väärin tuon vedenkulutuksen sillä hyvällä seurauksella, että pilkunnussija sai valtavan orgasmin."
Late, sinäpä olet hyväntahtoinen henkilö. Lasket väärin, jotta joku pilkunnussija saisi orgasmin. Teetkö aina niin eli voiko laskelmiisi/sanomisiisi lainkaan luottaa vai johtaako ne vain pilkunnussimiseksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406