Minkalaiset olisivat viimeiset tehtävät? Tarkoitan siis peruunkirjeet, hyvästelemiset? Onko kuka ajatellut sellaisia asioita?
Kun olen päättänyt lopettaa elämän.
2
53
Vastaukset
- Keissa
En ole kyllä päättänyt lopettaa elämääni, mutta se on taivahan tosi, että tämä ajallinen päättyy joskus ja meikäläisellä ei on enää hyvinkin onnistuessa enää kolmannes jäljellä. Kun täyttää 60 vuotta ja on saattanut sukulaisia ja ystäviä haudanlepoon, niin usein huomaa miettivänsä noita edellä mainitsemiasi asioita.
Se olisikin viisasta järjestellä asioita kuntoon, kun on vielä voimia ja järjen valo päässä ja eipä sitä tiedä - lähtö saattaa tulla yllättäenkin. Kun ei ole perillisiä, niin olen miettinyt testamenttiasiaa, jonka teen tehokkaille lähetys- ja kehitysapujärjestölle. Myös vanha huonokuntoinen asunto on päänvaivana, miten menetellä jotta ei olisi harmina, kun minua ei enää ole. Ihmisten kanssa yritän pitää välit kunnossa ja elää sovussa. Kukaan ei tiedä, milloin erotaan viimeisen kerran.
Nuorena ei yleensä ajattele tällaisia. Elämä on edessä ja kuolema tuntuu kaukaiselta. Sitä lienee sitten vanha - muistelee menneitä ja tekee valmisteluja mahdollista "majanmuuttoa" varten.
On hyvä muistaa elämän rajallisuus ja sen realiteetit, mutta pitää voida myös elää ja välttää liiallista takertumista lähtövalmisteluihin. Saattaa käydä niinkin, että ne matkalaukut antavat odottaa jopa pölyttymiseen saakka lähtijäänsä. - toks
Perunkirjoitus on jälkeesi jääneiden murheita, ei sitä vainaja voi itse tehdä, mutta testamentti olisi hyvä ajoissa laatia, jos sinulla ei ole perillisiä, joille haluat omaisuutesi menevän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181