Lehtien parisuhde yms. jutut

Väsynyt75

Mieheni lukee paljon netistä parisuhteeseen ja ihmisen käyttäytymiseen liittyviä juttuja. Näiden juttujen myötä hän riidellessä on leimannut minut narsistiksi, kontrollifriikiksi ja välillä olin jopa psykopaatti mutta sellaiseksi en ole kuulemma tarpeeksi älykäs. Uusin jankutus on että vähättälen kaikki hänen tekemisensä ja sanomiset. Sitä ennen kaikki puheeni oli nalkutusta ja manipulointia, jotta saisin hänet tekemään asiat minun toivomalla tavalla. Kaikista mieluisin kuitenkin näistä hänen netistä lukemistaanjutuista on se että olen narsisti. Olen jo alkanut ajattelemaan että niin sitten taidan olla kun hän kerran niin sanoo. Olen jo väsynyt näihin nimittelyihin enkä jaksa enää juurikan reagoida hänen puheisiinsa.
Onko muiden parisuhteessa olevien pariskuntien miehillä tapana lukea näitä juttuja ja riidellessä sitten analysoida omaa parisuhdetta ja puolisoa niiden perusteella?

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nokkeluutta-avuttomuutta

      Miehen logiikka ohjaa hakemaan selityksiä kumppanin käytökseen netistä.... Mielenkiintoista.
      Ilmeisesti hän ei koe muuten pärjäävänsä riitatilanteessa, eikä ymmärrä sinun asennettasi, joten kipasee lukemassa muiden kuvailuja vastaavanlaisista tilanteista ja vetää siitä sitten johtopäätökset ja antaa sinulle diagnoosin. Ihan loogista, mutta kuulostaisi olevan kysysymys myös jonkinlaisesta valtataistelusta.
      Hullu olet jos uskot sen miksi hän sinut kiukuspäissään diagnosoi. Sen sijaan voisit tarkastella hieman syvällisemmällä asenteella niitä kyseisiä tilanteita, joista riitaa syntyy ja joissa mies provosoituu niin, että alkaa nimittellä sinua.
      Mistä ne riidat yleensä alkaa/juontuu, miksi ne etenevät aina samaa rataa, mitä voisi tehdä toisin, ettei itsekin vain auttaisi riidan eskaloitumista, miten riidat päättyvät, jne. Niitä voi miettiä, sillä riitaan on aina kaksi syyllistä.

    • Mietin samaa kuin ensimmäinen kommentoija, eli mies ei todellakaan ole sisäistänyt lukemaansa vaan pyrkii pätemään hienoilla sanoilla. Toisaalta onhan se hienoa, että miehesi edes yrittää sivistää itseään ja hän käyttää muitakin kuin huora, lehmä ym riidellessänne... Ja kannattaa käydä tosiaan lukasemassa. Mikään nimittäin ei ole ärsyttävämpää riidellessä kuin: "voih niin kun mä olen narsisti niin aina satutan muita ja olen kauhea jne"

    • hohhoijaaaaaaaa

      Tuossa on kyllä nyt jotakin muuta takana tai sitten kontrollifriikkinarsisti.

    • Hei nimimerkki, Väsynyt75

      En yhtään ihmettele, että tuollainen tapa, joka miehelläsi on, väsyttää ja harmittaa. Ilmeisesti olet kertonut hänelle, kuinka väsyttävää tuo hänen erityinen tapansa on. Jotain asialle kannattaa yrittää tehdä, onhan tuo epämukavaa kuulla tuollaisia diagnooseja itsestään. Mietin samaa, jota joku toinenkin ehdotti; pohdi mistä riidat alkaa ja kuinka sinä voisit niiden aikana käyttäytyä, toimia uudella tavalla. Kun tilanteessa tapahtuu jonkinlainen muutos, se vaikuttaa, koko systeemi voi muuttua. Älä provosoidu, älä mene mukaan vanhaan kuvioon. Toinen mieleeni nouseva asia on, että jos menisitte yhdessä juttelemaan ulkopuolisen ihmisen kanssa; perheneuvojalle tai perhetyöntekijän luokse. Sano miehellesi, että sinä tarvitset sitä ja toivo vahvasti, että hän lähtee mukaan. Ellei lähde, voit mennä yksin ja sekin auttaa, ainakin sinua.

      Tsemppiä ja kevätiloakin,
      Pirkko-pappi

    • ruuvarivaan

      Kyllä, tiedän tällaisia tapauksia jotka lukevat netistä viisauksia ja kuvittelevat että tietävät sen jälkeen kaikesta kaiken parhaiten.

      Ensikerralla sanot hänelle että lähdetäänkö tapaamaan oikeaa ammattilaista, joka osaa diagnosoida nämä jutut. Sitten järkkäät sen parisuhdeterapeutin tai psykologin ajan. Mikäli miehesi ottaa haasteen vastaan, voi joutua myös ruotimaan omaa suhtautumistaan maailmaan joten tekee ihan hyvää hänellekkin.

    • oikea_syy_esiin

      minä taas miettisin
      a) miksi ja
      b) mistä te riitelette?
      c) riitelettekö te aina samasta asiasta?
      d) vai onko tosiaan asioita joita mies ei mielestäsi osaa tehdä koskaan oikein, vai keksiikö hän omasta päästään näitä riidan aiheita?

      Annan vinkin, itse olen absolutisti ja inhosin miehen saunaoluen juomista, koska hän joi aina 2-3 olutta peräjälkeen. 25 vuotta, siis oikeesti 25 vuotta!!! nalkutin joka viikko, että justhan sinä joit yhden keppanan, onko se pakko ottaa heti toinen!
      Sitten yksi päivä vaan päätin, että juokoon niin monta kuin haluaa. Ei ole tarvinnut nalkuttaa siitä asiasta, tehköön oman mielensä mukaan aikuinen ihminen.

      Toinen asia mistä nalkutin, oli se kun mies tyhjensi astianpesukoneen ja laittoi kaikki tavarat minun mielestä vääriin paikkoihin. Muutaman vuoden päästä tajusin, että sehän on loppujen lopuksi yks hailee missä mikin tavara on. Jos en löydä jotain, niin otan tilalle jonkun toisen, ei minun tarvitse joka kerta siitä miehelle huomauttaa, että TAAS olit laittanut paistinlastan väärään laatikkoon!!!

    • naurettavaa------

      Kertomasi perusteella mies ei vaikuta ihan penaalin terävimmältä kynältä.

    • Mustis.yms.pipipäät

      Taitaa olla miessukukunnan lempipuuhaa siitä huolimatta lukeeko mediaa tai ylipäätään yhtään mitään vai ei. 'Oma' nainen pidetään sillä lailla ruodussa ja herran nuhteessa ettei se vain luule liikoja itsestään ja kuvittele että joku muukin olisi kiinnostunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      203
      2790
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      165
      2496
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      904
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      107
      902
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      307
      874
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      453
      778
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe