kasvohoidon jälkeen finnejä

Kävin yli 2viikkoo sit kasvohoidossa. Nyt leukaperiin ja poskiin tulee uutta TULEHTUNUTTA finniä/paisetta, joka päivä 1-2 uutta. Mitä ihmettä??

Tiedän et parin päivän ajan iho ns.kukkii hoidon jälkeem.. mutta että viikkoja?!

Tuo alue on kyllä hormoniperäistä, mutta elämäni ei ole muuttunut tässä ajassa mitenkään, mikä nämä selittäis. Osaako kukaan sanoa mistä johtuu?

Aikanaan sain hormoniehkäisystä aknen, joka loppui heti kun lääke loppui. Sen jälkeen en ole hormoneja käyttänyt, ei siis selitä tätä
2185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Saattaa johtua myös siitä miten olet hoitanut ihoasi sen hoidon jälkeen. Tai jos ongelman aiheuttaja on oman kehon hormonien heittely, sillepä ei ole paljon tehtävissä.
Itselläni huomasin myös ruokavalion vaikuttavan osaan oman ihoni ongelmista, joten hoidoista ei ollut pidempikestoista apua niin kauan kuin söin "väärin".

Äänestä
  • No ap:lla tuskin ne hormonit alkoi heti sen kosmarin jälkeen heittelehtimään, ja tuskin vaihtoi ruokavaliotaan sillä silmän räpäyksellä. Sori jyrkkä vastaukseni "monettekijät" :lle mutta ärsyttää kun kysymystä ei lueta kunnolla.

    En tiedä. Itselläni ollut joskus samaa ongelmaa. Kosmarin hygieniataso? Nyt en sano mitään ettei leimata rasistiksi mutta ehkä kaikissa kulttuureissa se hygienia ei ole niin tarkkaa kuin Suomessa. Eli kävitkö Suomessa?

    Itse en syö mitään hormoneita, välillä on finnejä, välillä ei ja ikää on jo yli 40.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exakk kirjoitti:

Kävin yli 2viikkoo sit kasvohoidossa. Nyt leukaperiin ja poskiin tulee uutta TULEHTUNUTTA finniä/paisetta, joka päivä 1-2 uutta. Mitä ihmettä??

Tiedän et parin päivän ajan iho ns.kukkii hoidon jälkeem.. mutta että viikkoja?!

Tuo alue on kyllä hormoniperäistä, mutta elämäni ei ole muuttunut tässä ajassa mitenkään, mikä nämä selittäis. Osaako kukaan sanoa mistä johtuu?

Aikanaan sain hormoniehkäisystä aknen, joka loppui heti kun lääke loppui. Sen jälkeen en ole hormoneja käyttänyt, ei siis selitä tätä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu