on pakko joko sairauden tai bankrotin takia.
Mikä on sen monipuolisempi harrastus kuin purjehdus!? Se on retkeilyä, navigointia, meteorologiaa, kilpailua ja "poikkitieteellistä" veneen kunnossapitoa jne.
Jos joku näkökulma purjehdukseen alkaa tympiä, niin muita kyllä piisaa. Ei kannata jättää hyvää harrastusta jos naapuriveneen miehistöllä on "huono" päivä jossain satamassa.
En lopeta purjehtimista ennenkuin
10
578
Vastaukset
- enminäkään
Älä ihmeessä kerro noita kaikkia hyviä puolia. Jos veroaivokääpiö Juhana Vartiainen lukee tuon, on kohta veneen omistajia odottamassa veneveron lisäksi monta oheisveroa.
- Tunari1
Aika tukalassa asemassa verottaja on, mikäli veneveron ajatellaan korjaavan valtion taloustilannetta. Nykyään tavallinenkin verovelvollinen palkansaaja tai eläkeläinen alkaa olla verottajan hyppysissä kuin märkä saippua, joka otteen kiristyessä lipsahtaa ulkomaille veneineen ja eläkkeiineen.
- Suvituulisoi
Tottahan tuo on, että kaikki veneilijät tuovat niin yrittäjien kuin valtionkin kassaan ison summan rahaa jo nyt.
Eli meitä pitää arvostaa eikä rangaista raippaverolla varsinkaan.
Sama periaate. Mulla tulee aina olemaan omistuksessani purjevene. Eiköhän bankrottiakin saa jollain 1000 euron Ponilla huijattua, jotta pääsee haistelemaan vapaita tuulia. Silloinhan sitä vasta kaipaa ja aikaa on ehkä enemmän.
- 1ooooooooooooooooooooooo
Joo myös Joe 17 voi huijata.
- MattiSnoopy
Sulla on oikea asenne. Don't give up. Kuulin yhdestä old salt -tyypistä, joka tunsi ajan täyttyvän. Eräänä kauniina iltana hän nosti purjeet ja lipui lahdesta kohti auringon laskua ja häipyi horisonttiin. Kukaan ei ole nähnyt häntä sen jälkeen. Rommilasin äärellä hän oli kerran todennut: "Hautuumaalle ei oteta purjeveneitä".
- MattiSnoopy
Sulla on oikea asenne. Do't give up. Kuulin eräästä old salt -tyypistä, joka tunsi aikansa lähestyvän. Eräänä kauniina iltana hän nosti purjeet ja lipui ulos lahdesta kohti auringon laskua ja hävisi horisonttiin. Kukaan ei ole nähnyt häntä sen jälkeen. Rommilasin ääressä hän oli kerran maininnut: "Hautuumaalle ei oteta purjeveneitä." Se on kirjoissa.
- MattiSnoopy
Sulla on oikea asenne.
- hirveetä
Se on tosipurjehtija
- Putpenseri
Teillä on oikea asenne. Olette te vain aika veijareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1956721SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1943456Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263219"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1672167Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401737SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?851687Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161424Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141056- 115924
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii16905