Kotikikerö

Ei, en aio kirjoittaa vanhoista ihmisistä sinänsä, mutta ne vanhat ihmiset jotka eivät enää kykene luomaan uutta, on saatava ymmärtämään todellisuus. Kävin tänään eräässä tilaisuudessa ja se ikäjakauma oli sitä 70-80 v luokkaa, nuoria oli vaan esiintymässä, mutta olihan sekin jotakin kuitenkin.

Ei tilaisuus ollut vanhoille tarkoitettu se enempää, mutta näin tuon kaiken jo 20 vuotta sitten, samoissa merkeissä. Samat ihmiset esittämässä aivan samaa kuin silloin 20 vuotta sitten. Oli sentään juontaja joka oli 'uusi'. Hän oli kirjoittanut näytelmään käsikirjoituksen joka esitettiin siellä. Näytelmä kertoi eräästä kauan sitten täällä eläneestä ja vaikuttaneesta hyvin väirikkäästä persoonasta, (kauppias, nainen) joten olisi ollut hyvä kun olisi ollut vaihtelevaa yleisöä myös.

Tuon näytelmän persoonan myötä olisi myös näiden 'vanhojen' loputa luovuttava itsekkyydestä, ja alettava kunnioittamaan luovuutta. Onneksi tilaisuudessa oli eräs taiteilija joka kertoi tästä asiasta totuuden. Korvat punoittivat kyllä monella 'vanhalla', mutta se oli hvyä asia,ja oli melkosen 'näyttävää katseltavaa'... 8-)
Taiteilija uskalsi kertoa totuuksia joita jokaisen pitäisi kertoa toisilleen, nyt jo vihdoin. Taiteilija on paluumuttaja.

Mutta uskokaa tai älkää, niin on olemassa pelko joka on hirveää....

Ja kas vaan, se onkin nainen joka on uskaltanut olla värikäs persoona. Kuin myös taiteilija on. ;)

Kuka muuten jatkaa Kotikikerön tomintaa sitten jatkossa?

34

1193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi-tilanne

      Hän on kirjoittanut hyvin, mutta laajennan asiaa. Voimmeko kirjoittaa myös tästä hetkestä näytelmän, teatteri? Kemijärven tulevaiuus? Aiheet Suomi 24 palstalta? Kemijärvi bio tehdas, kaupunki tukee, valtuuston ainaiset riidat, Ufot, Suom un tulevaisuus? Sitten kylä tapahtuma aiheena "TONKOPUROSTA TOHMOON "

      • Outokaira

        Kotikiekerö on kotiseutu yhdistys


      • Kiitos. Ja yydän anteeksi, siis se on Kotikiekerö. (virheitä sattuu)

        Näytelmä tämän hetkisestä Kemijärvestä olisi hieno, ja kirjoittajjiahan Kemijärveltä löytyy, mutta onko innostusta, mene ja tiedä.

        Mutta tämä Kotiseutuyhdistys'kin kaipaisi lisää poweria. Jos vertaa Salla-seuraan (Sallan kotiseutuyhdistys), niin toiminta on ollut melko vaatimatonta, ja ehkä kommentiti luovuuden typistämisestä on aivan asiallista ja aiheellilsta. (ketään loukkaamatta)

        Tuossa Kotikiekerön tilaisuudesa sain tietää myös sen, että tuo Annaliisankatu-nimi tulee siitä, että aikoinaan oli eräs Anna-Liisa- niminen henkilö, joka piti kahvilaa tuolla 'Annaliisankadulla'. Kahvila oli ensimmäinen laatuaan Kemijärvellä. Eli 'meillä' ovat naiset kuitenkin olleet vaikutusvaltaisempia? Lyyli Perunka (joka loi kauneutta, ja haki tuotteensa aina Pariisista saakka), tämä Anna-liisa; kahvilanpitäjä, Yrittäjänaiset (junakapinan pioneerit), tällä hetkellä vaikuttaa suuresti kuvataitelija Pirkko Mäkelä-Haapalinna (kansainväistä julkisuutta kerännyt),ja onhan meillä ollut myös Kemijärven Hulda häntä unohtamatta.

        Miksi, ja mikseipä Kemijärvi nousisi edelleen naisten voimin. Mistä aloitetaan?

        Suomu-ideani on edelleen 'käytettävissä', mutta toki haluan olla itsekin mukana.


      • tonko.ja.suomu

        Suomun kehittäminen olisi hyvä asia, luontomatkailun ympärille. En tunne Harjulan aloitetta tarkemmin, mutta se on varmasti aivan kannatettava. On Nurmikumpukin kehunut sitä. Täällä on Ruka, Levi, Pyhä ja sen sellaisia, siis ei se pärjää, ei sitä voi Suomua samalla tavalla kehittää, vaan tarvitaan erilaista toimintaa sinne. Kilpailu uusille markkinoille. Toivottavasti Kemijärven yrittäjät ja kaupunki tekevät siinä Harjulan Suomun keskus aloitteessa yhteistyötä.

        Tonkopuron kyläkin on siinä lähellä. Sen matkailumahdollisuudet ovat hyödyntämättä, miksi?


    • elon.poluilta

      Mitä tarkoittaa sana Kotikiekerö? Liittyykö se kotiin, onko kiekerö rengas, piiri?

      Onko Kemijärvellä joku erikoinen kotiseutu piiri? Kemijärven tarina on erikoinen, ystävällinenkin, ihmisten tarina? Siellä on outoa väkeä.

      • olen.luokan.tuntija

        Tämä on TOSI OUTOJEN kaupunki ja olemme siitä ylpeitä.

        Muiden mielestä voimme olla kummallisia, sellaisia, joita voi katsoa tosi pahasti kieroon. Mutta sellaisia me vain olemme. Luokka-aapa esimerkiksi, siellä ei ole paljon mitään. Mutta siellä on kaikki. Katson sitä suota, lahonneita latoja, lopetettuja pientiloja. Muille se merkitsee surkeutta, kurjuutta, köyhyyttä. Meille se on kukoistusta, onnea ja rikkautta. Sodankylään jos ajelen, näen kyltin Luokka-aapa. Ajan ohi, mutta tunnen sydämessäni onnea.


    • kylätmukaan

      kotiseutu on aina kotiseutu, on myös kylä toimintaa, Kemijärvellä on eläviä kyliä ja sellaisia, jotka eivät enää toimi, mutta muistot elävät

      Tonkopuro, siellä oli legendaarinen asutusalue ja siellä on asunut myös Nurmikumpu

      Joutsijärvi, siellä vastustetaan tuulimyllyjä kovasti ja siellä oli suuri talvisodan taistelu

      Päiväjoki, sieltä on kotoisin nykyinen valtuustomme puheenjohtaja

      Javarus, siellä oli koiranäyttely ja on etäinen kylä luonnon keskellä

      jne.

    • kotiseutunivain

      PITÄÄ NOSTAA TÄMÄ postaus esille, ettei vain jäisi pinon alimmaksi. Se kotiseutujuhla Kulttuurikeskuksella on ainoita harvoja aitoja tilaisuuksia, joka on niin kotikutoinen ja tahattoman huumorin tyyssija, ettei sitä saa muuttaakaan.

      On jotakin, jonka muuttumattomuuteen voi aina luottaa. Samat ihmiset, lorut, hatiarinsoitot, runot ja laulut - osa nuotin vierestä kotikutoisesti.

      Antakaa meidän pitää tämä juhla. Perungan Lyylikin tykkäisi.

      • juhlajuhla

        Kaikin mokomin mutta Kemijärvellä ovat monet asiat päättyneet juuri noin, vaikka ei olisi ollut aivan tarkoitus. Kotiseutukin muuttuu kaiken aikaa, miksei siis myös Kotikiekerö?
        'Samat jutut' vaipuu unholaan ja kokonaan pois, se on se.


      • sama-ohjelma

        Mutta joskus luo turvaa ja perinteitä vie eteenpäin se, että kaikki on pysyvää eikä aina tehdä muutoksia. Onhan täällä esitetty Suomun terapiapolkukin esitetty sellaiseksi, että ohjelma on joka kerta ihan samanlainen. Alku "näytelmähallista" ja sitten se kävely Suomun rinteille, huuto osa, ylhäällä SUOMU=HALLI, jossa rentoudutaan pleksikaton alla ja paluu syömään yrtti, sieni ja hirviruokaa. Aina sama toistuu, luo turvaa, kun on tuttuja kaavoja ja rutiineja. Kotiseutu vaalii perinnettä.


      • juhlajuhla
        sama-ohjelma kirjoitti:

        Mutta joskus luo turvaa ja perinteitä vie eteenpäin se, että kaikki on pysyvää eikä aina tehdä muutoksia. Onhan täällä esitetty Suomun terapiapolkukin esitetty sellaiseksi, että ohjelma on joka kerta ihan samanlainen. Alku "näytelmähallista" ja sitten se kävely Suomun rinteille, huuto osa, ylhäällä SUOMU=HALLI, jossa rentoudutaan pleksikaton alla ja paluu syömään yrtti, sieni ja hirviruokaa. Aina sama toistuu, luo turvaa, kun on tuttuja kaavoja ja rutiineja. Kotiseutu vaalii perinnettä.

        Ei, Kotiseutu menestyy vaan siten että osaat yhdistää vanhan uuteen, ei säilyttämällä jo mennyttä, vaan luomalla siihen uusia elementtejä.

        Minä kyllä ymmärrän ettei tahdota luopua menneestä, mutta kun se ei vie kaupunkia eteenpäin, vaan pysäyttää sen, ja sitä kautta se häviää olemattomiin.


      • Suomu-koti

        Perinne vie myös kaupunkia eteenpäin. Suomullekin pitäisi saada luonnosta voimatekijöitä, ne on olleet satoja vuosia jo Kemijärvellä, tuhansiakin, tulleet lappalaiset ja eläneet kodissa. Nyt on Suomun kotarakennuskin palanut. Nouseeko se tuhkasta? Paloi lappalaisillakin kotia. Me emme tarvitse tulevaisuutta, meidän voimamme on menneisyydessä, muuttumattomuudessa. Astutaan taaksepäin, astummeko tulevaisuuteen? Ei visioita enää, vain strategiaa! Suomun ajaton keskus olisi erikoinen tulevaisuuden kotimme?


      • oispahantöitä
        juhlajuhla kirjoitti:

        Ei, Kotiseutu menestyy vaan siten että osaat yhdistää vanhan uuteen, ei säilyttämällä jo mennyttä, vaan luomalla siihen uusia elementtejä.

        Minä kyllä ymmärrän ettei tahdota luopua menneestä, mutta kun se ei vie kaupunkia eteenpäin, vaan pysäyttää sen, ja sitä kautta se häviää olemattomiin.

        Kemijärven voima on sen historiassa, olemme menneisyyden kaupunki. Silti meillä voi olla tulevaisuus. Miksi puhutte vain Suomusta? Nouseeko Kemijärvi vain Suomulla? Onko muuta vaihtoehtoa kuin Suomu? Joku kirjoitti Suomu nousee kuin Felix-kissa tuhkasta, se on Feenix-LINTU, ei kissa! Suomusta höpöttely on vähän trollien hommaa, kun vaikka joku sanoisi, että olipa hyvää tai huonoa palvelua kaupassa, niin toinen kirjoittaa: Mene Suomulle!


      • Anonyymi
        juhlajuhla kirjoitti:

        Ei, Kotiseutu menestyy vaan siten että osaat yhdistää vanhan uuteen, ei säilyttämällä jo mennyttä, vaan luomalla siihen uusia elementtejä.

        Minä kyllä ymmärrän ettei tahdota luopua menneestä, mutta kun se ei vie kaupunkia eteenpäin, vaan pysäyttää sen, ja sitä kautta se häviää olemattomiin.

        Kun korona tulee, niin haluan sen tutun ohjelman nähdä KOTISEUDUN JUHLASSA!

        Kaupungin iloa ja valoa teille tarjoaa elämän virran vuo, KEMIJOKI!

        Runon lausuntaa, musiikkia, senioritanssijat ja lauduskuoro sekä haitarimusiikkia. Kiitos, kiitos!


    • Kaarlo.toimii

      Kotikiekerö on kotiseutuyhdistys, jonka puheenjohtaja oli legendaarinen Sauli Pääkkö, nyt se on Narki-Pekka. (ei Koivu-Pekka, on eri henkilö)

      Kemijärvi on kaupunki, jolla on menneisyys. Onko myös tulevaisuus? Jos ei ole menneisyyttä, ei voi tulla tulevaakaan? Täällä on useasti sanottu se erikoinen ajatelma: Kemijoen virrasta voimansa saa sähkölaitos, miksi ei myös ihminen?

      • hyvä-mieli

        Kaarlo ei toimi tietääksemme Kotikiekerössä. Tämä nimimerkille Kaarlo.toimii kommenttina. Muuten on Kaarlo (Nurmikumpu) ihan OK tyyppi! Tsemppiä siis Kaarlolle ja Narki-Pekalle ja muille kaikille, myös ketjun avaaja Oilille! Tsemppiä Oilille Suomun hankkeeseen! Museoväelle museon hankkeeseen!


    • junnauas

      Kuka tahansa voi perustaa perinneyhdistyksen. Toinen juttu se, saako siihen jäseniä. Luulen, että kiekrröstäkin on kadunnut aktiiveja. Samat henkilöt vuosikymmeniä. Jäsenkampanja käyntkiin ja nuorennusleikkaus, sekä jonkinlainen periaateohjelma. Voisi liittyä sitten.

      • peri.aate

        Millainen olisi kotiseutuyhdistyksen periaateohjelma? Kemijärvi elää!


    • niin.se.on

      Otetaan voimat käyttöön. Kotiseutumuseo ja Suomun keskus (Harjulan idea) eivät ole pois toisilta. Molemmat ovat kaupungin kehityshankkeita. Samoin Boreal Bioref ja Nivalan tehdas. Kaupunki nousee räjähdysmäisesti, kun tulee työtä ja kulttuuria. Nautimme biosellusta ja maisemista, hiljaisuudesta. Tuulivoimaloita myös Mäntyvaaraan, mutta järvimaisema jätetään rauhaan.

      • Joulu-kulma

        Joulumaa on muutakin kuin toiveunta. Joulu aiheinen matka
        Kohde Kemijärvelle. Kiitos! Napapiiri on Rovaniemellä. Voisiko meillä olla Joulu-kulma? Tule Jouluksi tänne!


    • kyselenpä
    • L.A.Pena

      Kotiseutu yhdistys, mikä on mielipiteenne:
      1. puustellin auki pitäminen (kotilappi lehti kirjoitus) 2. Suomun toiminta (keskustelu FACEB. Kemijärvi ryhä) 4´. kokonaisuus ympäristön tilasta, Bioref tehdas, päästöt vesistöön?

      • Anonyymi

        Miksi Puustelli on kiinni? Korona ajan jälkeen pitää Puustellia voida taas vuokrata! Eihän se ilmaista ole, vaan asiakkaat maksaa. Miksi ei anneta vuokralle? Laiskuus? Häpeä?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi Puustelli on kiinni? Korona ajan jälkeen pitää Puustellia voida taas vuokrata! Eihän se ilmaista ole, vaan asiakkaat maksaa. Miksi ei anneta vuokralle? Laiskuus? Häpeä?!

        Mikä on Kemijärven kotiseutu yhdistyksen toiminta-strategia?


    • Kaikkuskurppa

      1: Puustelli auki ja käyttöön. 2. Suomu ei nouse, jos rikos tapahtunut? 4) Uusi tehdas tulkoon, Ympäristöasioista kyllä huolehditaan lupaehtojen mukaan

      • missä.on.numero

        Mikä oli kysymys numero kolme? Miksi on vain 1, 2 ja 4. Missä on numero 3?


      • tulenumero3

        Kolmonen on hukassa, voi vietävä! Mitä nyt tehdään? Missä on numero kolme?

        Ahdistaa eikä unta saa, tosi inhoittavaa! 3 tule 3 tule 3 tule tule jo... Tonkopuron possuko sen tietää?


      • Anonyymi
        tulenumero3 kirjoitti:

        Kolmonen on hukassa, voi vietävä! Mitä nyt tehdään? Missä on numero kolme?

        Ahdistaa eikä unta saa, tosi inhoittavaa! 3 tule 3 tule 3 tule tule jo... Tonkopuron possuko sen tietää?

        Taivaan tulien aukion nimi muutettava Boreal Bioref aukioksi.
        Tällekkin autiolle torille tulee joskus elämää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taivaan tulien aukion nimi muutettava Boreal Bioref aukioksi.
        Tällekkin autiolle torille tulee joskus elämää?

        Ei todellakaan muuteta! Emme hyväksy!

        Nimimerkki: Meitä on monta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei todellakaan muuteta! Emme hyväksy!

        Nimimerkki: Meitä on monta

        Kotiseutujuhla Kemijärvelle! Toimikaa!


    • Anonyymi

      Suomutunturia kehitys huomioon

    • Anonyymi

      Kotiseudun voima!

      • Anonyymi

        Kotikiekerö vois pohtia, miten se Suomun keskus


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kotikiekerö vois pohtia, miten se Suomun keskus

        Niin onko se Suomu-keskus nyt tulossa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      195
      3924
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      53
      2799
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      80
      1370
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1276
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1199
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      991
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      964
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      911
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      225
      907
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      696
    Aihe