joko me kohta kärytään :
31.3.2016 - 08.10
Puheenaihe
Virolaislehti: Ulkomailla varastetut luksusautot ”pestiin puhtaiksi” Tallinnassa – Porscheja, Mersuja, kalliita Bemareita…
Tätä autoa Viron maantievirasto ei ole pessyt puhtaaksi - vanha kunnon Mosse kuvattuna Tallinnan Köie-kadulla.
Tallinna24
Virolainen Postimees-lehti kertoo laajassa artikkelissaan siitä, miten ulkomailla varastettujen luksusautojen tiet ovat vieneet Tallinnaan.
Varastettujen, Viroon toimitettujen kalliimman sortin autojen joukossa on ollut Porscheja, Mersuja, Audeja, kalliita Bemareita…
Viron maantieviraston, joka vastaa suomalaista Trafia, konttorissa Tallinnan Mustamällä varastetut autot on ”pesty” eli ne on rekisteröity Viroon.
Trafin korruptoituneet virkailijat ovat pelanneet yhteen autovarasten kanssa ja rekisteröineet varastettuja autoja lahjuksia vastaan.
Postimees-lehden mukaan varastettujen luksusautojen ralli Euroopasta Tallinnan Mustamäelle on kestänyt todennäköisesti vuosia, jos ei vuosikymmeniä, mutta poliisi on selvittänyt vain vuoden 2015 ja 2016 tapaukset.
Seteleitä vaan haalarintaskuun.
Niitä on ollut noin 20.
Maantieviraston virkailijoiden varkailta saamat palkkiot ovat olleet pieniä suhteessa varastettujen autojen arvoon, ilmeisesti vain joitakin satasia per auto.
Viron maantieviraston tämänkertainen suuri korruptiotapaus on taas yksi vahvistus tai ainakin vahva epäily sille, että koko virasto on yksi korruptiopesä.
Aiemmin on jo selvinnyt, että Virossa voi ostaa ajokortin ajokoetta suorittamatta, ja sekin, että auton saa rekisteriin vaikka se olisi teipattu ja liimattu kasaan kolariosista ja olisi hengenvaarallinen.
On vain tarvinnut sujauttaa pari seteliä maantieviraston virkailijan haalarintaskuun.
Samaisen maantieviraston kanssa oli viime vuoden puolella ongelmia myös suomalaisella Onnibusilla, tai Superbusilla, jolle virasto ei suostunut myöntämään liikennöintilupaa.
Onnibusin suomalainen toimitusjohtaja Lauri Helke syytti Viron maantievirastoa korruptoituneeksi, mistä siellä oltiin käärmeissään.
Viron maantieviraston johtaja sai potkut viime keväänä. Hänen edeltäjänsä sai potkut korruption vuoksi vuonna 2012.
Viraston tuorein johtaja Priit Sauk toimi 2012 – 2015 suomalaisen rakennusyhtiön SRV:n Viron tytäryhtiön toimitusjohtajana.
http://www.tallinna24.ee/artikkeli/379483-virolaislehti-ulkomailla-varastetut-luksusautot-pestiin-puhtaiksi-tallinnassa
viron tuontiautot kuumottaa
pelokasostojana
0
88
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2582001Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151458Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101287Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851135- 69998
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60933TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18914- 51856
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126830Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61823