Perustulo vs arvo

KiperäPerustulo

Päättäjät ovat kovasti yrittämässä saada perustuloa suomeen, joka korvaisi työttömyys ja toimeentulotuen. Ensin olisi perustulon kokeiluvaihe ja sen jälkeen mahdollisesti perustulo 550€/kk, jonka saisi jokainen suomessa asuva.
RKP ja Kristilliset suhtautuvat perustuloon varauksellisesti.
Mitäs mieltä olette perustulosta, eikö se ole vastoin Raamatun opetusta, koska ihmisenhän tulee hankkia leipänsä otsa hiessä eli työtä tekemällä.
Eikö se ole vähän ristiriitaista, että rahaa saisi tekemättä työtä. Rahan eteenhän on tehtävä työtä, että ansaitsee saada rahaa.

Jos perustulo toteutuu, niin eikö kristityn tulisi kieltäytyä sellaisesta rahasta, joka annetaan tekemättä työtä saamansa rahan eteen. Olen ollut tulottomana vuodesta 2008 alkaen, koska en terveydellisistä syistä mm. väsymys, selkäkivut, jalkakivut ole töihin oikein pysytynyt, joten en ole myöskään näinollen työnhakijana, koska työnhakijana velvoittaa, että pystyy myöskin työtä tekemään.

Perustulohan on vapaaehtoinen, eikä pakko ja tuskin siitä tarvitsee kieltäytyä. Ne jotka ovat työvoimatoimistossa kirjoilla työnhakijoina, niin jos perustulo toteutuu, niin heille työttömyys korvaus automaattisesti muuntuu perustuloksi, mutta en usko, että sitä tullaan esittämään niille, jotka eivät ole mitään yhteiskunnan tukia hakeneet.
Jos tilanne olisi se, että perustulo maksettaisiin pakolla, niin eihän sitä voisi maksaa, jos ei anna tilinumeroa mihin maksaa.

1

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perustulo on verotus- ja sosiaaliavustusjärjestely. Se että jokainen saa perustulon, vaikka "ansaitsisi leipäänsä otsansa hiessä" tarkoittaa vain että osa hänen verotuksestaan kierrätetään perustulon kautta. Mutta jos haluat lahjoittaa valtiolle 550€/kk niin eiköhän se onnistu.
      Raamattu aika vahvasti julistaa heikkojen auttamista - etenkin se loppupuoli. Alkuosahan on vain taustojenselitysteoksen asemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6298
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      138
      5692
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      474
      3542
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      113
      1944
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1331
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      387
      1310
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1118
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1014
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      952
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      920
    Aihe