Priorisointi vauhdittaa vanhusten kuolemia

taaltapesee

Muutamat nuorehkot lääkärit ovat unohtaneet lääkärinvalansa heti lausuttuaan sen. He ovat valmiita priorisoimaan hoitoja mitä pikimmin.

Raaimmillaan se tarkoittaa, että rahaton vanhus ei saisi enää mitään hoitoa tai ainakin heidän hoitotarpeensa määriteltäisiin niukimman mahdollisen hoidon perusteella. Varakkailla vanhuksilla olisi mahdollista saada itselleen parhaiten räätälöityä hoitoa niin kauan kuin heidän rahansa riittäisivät.

Myös köyhät eläkeläiset olisivat vaarassa menettää nykyiset hoitomahdollisuutensa. Eläkeläiset jalautuisivat käytännössä kahteen kastiin heidän varallisuutensa perusteella: varakkaat saisivat hoitoa, köyhät eivät.

Meillä on enemmän lääkäreitä, hoitajia ja hoitopaikkoja kuin koskaan, mutta silti hoidoista aletaan tinkiä pelkästään rahan takia. Onko raha tärkempi kuin ihmishenki?

17

269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4021

      Illuminatin valtaa toteuttavan porvarihallituksen käskyläiset toteuttavat käytännössä luonollisen poistuman nopeuttamista kaikin mahdollisin tavoin ! .

    • Paikallapäivittäin

      Ainakin vielä toistaiseksi Suomessa saavat kaikki ihan tyydyttävää hoitoa. Jopa kaikki ne, jotka eivät ole ikipäivänä osanneet ja ymmärtäneet hoitaa itse itseään. Joten voisitko aloittaja käsitellä asioita, joista mahdollisesti ymmärrät jotain. Terveydenhoitopuolesta ei ilmiselvästi ole käsityskykyä joten hyppää sen yli, jooko.

      • hoit_su

        Yli 100-vuotiaiden määrä on lisääntynyt rajusti, yleensäkin ihmiset elää keskimäärin reilusti yli kahdeksankymppisiksi. Mutta jos tiedonlähteenä on Iltalehden valheet, niin noinhan sitä sitten luulee.


      • Hoito-onhyvää

        Mitä meinaat? Osaatko ajatella miksi satavuotiaitten määrä on lisääntynyt niin rajusti?


    • pohtijakolmonen

      Tarkoitatko, että lähes satavuotiaat eivät saa erikoisairaanhoitoa tai tehohoitoa?
      Mielestäni on tärkein, että ikääntynyt saa kuntoonsa nähden hyvää hoitoa. Jos hoito ei aiheuta lisää kärsimystä (esim. sytostaatit???) niin miksei.... Kuitenkin olisi tärkeää miettiä, että hyötyisikö vanhus aktiivisesta oireenmukaisesta hoidosta vai ehkä rankasta parantavasta hoidosta? Yksillösesti?

    • taaltapesee

      Paikallapäivittäin et taida olla kirjoituksestasi päätellen paikalla koskaan. Kerroin aloituksessani priorisoinnista ja pysyn väitteeni takana. Sinä et vastannut väitteeseeni millään tavalla, vaan otit minut sylkykupiksesi. Miksi?

      • Otaselvääparemmin

        Lukutaitoni ja käsityskykyni mukaan sinä syljeskelet suuntaan mistä et tiedä mitään. Pirujen maalailu ja ihmisten pelotteleminen sillä että ei tule hoidetuksi jos tarvetta ilmaantuu on halpamaista ja säälittävää.

        Se on totta että päivän sana on priorisointi, kaikki resurssit ovat kortilla ainakin julkisella puolella. Mutta sitä se ei tarkoita, että ihmiset eivät saisi hoitoa, joskus jopa hyvää sellaista, tarvitessaan. Eikä siihen vaikuta ihmisen varallisuus mitenkään, koska Suomi ei ole Amerikka ainakaan siinä suhteessa.


      • ilmankoseutanasiaa
        Otaselvääparemmin kirjoitti:

        Lukutaitoni ja käsityskykyni mukaan sinä syljeskelet suuntaan mistä et tiedä mitään. Pirujen maalailu ja ihmisten pelotteleminen sillä että ei tule hoidetuksi jos tarvetta ilmaantuu on halpamaista ja säälittävää.

        Se on totta että päivän sana on priorisointi, kaikki resurssit ovat kortilla ainakin julkisella puolella. Mutta sitä se ei tarkoita, että ihmiset eivät saisi hoitoa, joskus jopa hyvää sellaista, tarvitessaan. Eikä siihen vaikuta ihmisen varallisuus mitenkään, koska Suomi ei ole Amerikka ainakaan siinä suhteessa.

        Kyllä hoitoihin jo rahakin vaikuttaa, ehkä ei vielä oma, tai omakin, mutta ainakin asuinkunnan kyky ostaa esim. kalliita erikoishoitoja. Ja totuus on kyllä, että mitä vanhempana sairastut, sinun todella oletetaan jo pelkän iän vuokjsi olevan niin huonossa kunnossa, että antaa kuolla vaan. Ja säästyyhän taas eläkkeissä, kun saadaan turhat menoerät pois.


      • Meinaatkoelääiäti

        Aiheesta ollaan niin montaa mieltä kuin on ihmistäkin, mutta ihan järjellisesti ajatellen: kannattaako 90 - 100 vuotiaan syöpää enää tehohoitaa kun sitä kuitenkin hoidetaan jollakin tavalla.

        Kallis erikois- ja tehohoito täytyy kyllä ihan järjellisesti ajatellen säästää lapsille, nuorille ja työikäisille, joilla kaikilla on vielä elämä edessään. Silti, vaikka ajatus tuntuisi kuinka kovalta ja kylmältä niin kuin se tuntuu silloin, kun kyseessä on oma läheinen.

        Näihin asioihin eutanasia ei liity millään lailla, joten voisiko jättää sen pois ajatusmaailmastaan, jos ei siitä mitään tiedä eikä ymmärrä.


    • Vasta.72.v.M

      Priorisointi on ollut tosiasia aina. Ja pitää ollakin. Ei kaikille voi tarjota rajattomia hoitomahdollisuuksia ja jossain se raja on. Toki kivun lievitys kuolevalle pitäisi olla pakollista, mutta kun ei ole. Äitini kuoli 1986 Raahen sairaalassa hitaan ja erittäin tuskallisen kuoleman, mutta morfiinia ei annettu vaikka kuolema oli täysin varma "ettei sitten tule siitä riippuvaiseksi". Upporikkaiksi itsensä huijanneet saavat huippuhoitoa huippuhintaan, köyhä kuolee mörskäänsä kenenkään homaamatta. Näin se vain aina menee!
      Tulee vielä aika, että vanhat, vammaiset, köyhät ja kaikki joista ei ole hallitsevalle eliitille välitöntä hyötyä, tapetaan ja poltetaan. Tämän ennusti unissasaarnaaja Helena Konttinen (kuoli 1916) tapahtuvan sitten kun "tiet tervataan". Asfalttiteitä ei silloin vielä ollut keksittykään.

      • kdkmlkl

        "Tulee vielä aika, että vanhat, vammaiset, köyhät ja kaikki joista ei ole hallitsevalle eliitille välitöntä hyötyä, tapetaan ja poltetaan. Tämän ennusti unissasaarnaaja Helena Konttinen (kuoli 1916) tapahtuvan sitten kun "tiet tervataan". Asfalttiteitä ei silloin vielä ollut keksittykään."

        Siihen suuntaan olemme menossa, nykyinen hallitus ajaa asiaa voimakkasti, mutta faktoja piilotellen. Laitospaikkoja vähennetään, yli 75 vuotiailta vammaisilta viedään avustaja jne.. kaikki tähtää tähän samaan. Odotaan kauhulla tulevaa. Toivottavasti kykenen vielä itse päättämään päiväni siinä vaiheessa kun olen laitoshoitokunnossa, että en joutuisi sinne makamaan vaipoissa rääkättävänä.


      • konkariesh

        Olen ikääntynyt myös ja ymmärrän hyvin että on pakko priorisoida. Ei yhteiskunnan veroeurot ( meiltä kansalaisilta kerätyt) riitä tehokkaaseen hoitoon kaiken ikäisille. Käsittääkseni priorisointia on ollut aina ja tulee olemaan ja on pakko priorisoida.
        Se minkä ikäistä kannattaa hoitaa ja miten riippuu monista seikoista.
        Ikä, kunto arvioitavissa olevan loppuelämän laatu jne. Tiedän, että 85v:lle voidaan tehdä sydänleikkaus, jos on ns kunnossa kaikin puolin. Fyysisesti ja psyykkisesti.
        Ihmisen kuuluu saada tarvittava kivunlievitys aina ja on kummallista, että se ei vieläkään ole toteutunut kaikissa hoitolaitoksissa. Ei ole mitään väliä vaikka tulisi elämän loppumetreillä "riippuvaiseksi" morfiinille tai muulle huumavalle kipulääkkelle.


    • pinkitlasitsimmuilla

      Priorisointi koskee kyllä huomattavasti nuorempia kuin satavuotiaita. Se koskee mm. alkoholisteja, työttömiä, eläkeläisiä. Muunmuassa:)

    • Kivunlievitys

      Ja mikä helpoin tapa saada henki pois kuin kipu.

      • Tiedä-eitartteluulla

        Kuka sulle on sanonut, että henki lähtee kivulla? Kipu on hyvin yksilöllinen kokemus ja siksi sitä on vaikeaa arvioida. Jopa kivun kokijan, saatika ulkopuolisen ihmisen.

        Ihmisen mieli on sillä lailla kummallinen juttu, että jotkut kykenevät manipuloimaan itselleen olemattomia kipuja ja ovat niiin kipeitä, niiiiin kipeitä ... ja valitus ja vuodatus kivusta on loputonta vinkumista.

        Päinvastaiset tyypit, jotka hallitsevat mielensä jotenkin, pitävät suuretkin kiputuntemuksensa omana tietonaan ja vain ilmeestä tai habituksen asennosta, kouristuksesta tms. eleestä saattaa saada selville, että ihminen kärsii jostakin, jota ei syystä tai toisesta saa sanottua ääneen.

        Arvaas kummat poistuvat tästä maasta nopeammin?


    • laskennallinenjuttu

      Siihenhän tähdätään että saataisiin vanhukset pois jotta heidän eläkerahat saisi hallitus käyttöön. Siksi heille ei anenta kunnon ruokaa eikä hoitoa ja maksut ovat niin korkeat ettei kaikki pysty maksamaan, juuri nuo asiat tehdään vanhuksille jotta poistuisi nopeesti kuluttamasta.

    • Anonyymi

      Onhan tuo jo denialismia jos joku on niin tietämätön ettei tiedä miten vanhustenhoito on täysin priorisoitu. Palvelukotiin kun ihminen päätyy niin se on käytännössä vanhuksien heitteillejättö paikka, liika lääkitys ja syöttämättä ja juottamatta jättäminen , jos eläimiä kohdeltaisi samalla periaatteella , niin eduskunnassa olisi siihen puututtu ja syytteeseen joutuisi hoitopaikka. Mutta kun kyseessä on Suomen kansalainen niin sen saa luvan kanssa priorisoida, ja kukaan ei saa syytettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe