Ongelmana missä paikkakunnalla asuttais..

meowwwi

Olemme olleet mieheni kanssa kihloissa nyt kolme vuotta ja rakastamme toisiamme. Ongelmana on enemmänkin paikkakunta kuin mikään muu. Asuimme pohjoisessa molemmat silloin kun tapasimme. Mies on sieltä kotoisin ja itse olin paikkakunnalla opiskelemassa. Vuosi sitten muutimme yhdessä keski-suomeen.. Minä etelän tyttönä viihdyn täällä ja kaupunki elämä on ok, mies taas vihaa tätä ja haluaa takaisin pohjoiseen..

Olen umpikujassa koko asian kanssa.. Välillä tuntuu, että joudun miettimään että haittaako mua enemmän mahdollinen "pakkomuutto" pohjoiseen sitten joskus vai se, ettei mies anna mun itse valita.. Saattaisi olla, että jos valitsisin itse ja hän antaisi mulle vapauden päättää asioista myös - ottaisin pohjoisen. Nyt lähinnä lyö vastaan sekin, että mies on päättänyt kaiken jo itse: Sitten kun koulut loppuu, niin takaisin pohjoiseen..

Ongelmana on myös se, että omat kaverini, perhe on etelässä.. Tuntuu pahalta kun en voi täysin luottaa, että pysyykö suhteemme kasassa vai hajoaako se etäisyyksien ja mieltymysten mukaan.

Miten te tekisitte? Miten tästä saisi järkevää ilman tappelua?

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myösetelästää

      ööp no voin kertoa että saat kyllä helposti ystäviä pohjoisesta, täällä mukavia ihmisiä. Perhe..no siihen taas ei auta kuin luona käyminen, eli sitten kyttäät halpoja lentoja ,junalippuja. Kaikki tämä jos haluat olla miehesi kanssa, erohan tuossa muuten tulee..

      • mekkk

        Kavereita kyllä saa mutta saako töitä mitä ei tuolla pohjoisuomessa välttämättä ole. Itsekkin nuoruudeessa asunut noin 10000 asukkaan pikkukylässä ja en viihtynyt ollenkaan ja jo teini-iässä kattelin että tuota 3 tietä jhonkin suuntaan ja mieluummin etelään. Olen asunut jo vuodesta -87 pääkaupunkiseudulla ja pois en muuta kun kaikki jutut on täällä ja niin nuoruuden kavereita näekee muutaman kerrna vuodessa. Siellä missä nuoruuteni vietin ei ole yhtään mitään ja naapurit tietää asioista ihan liikaa mutta isossa kaupungissa saa olla ihna rauhassa juoruilta tai sitten niitä ei kuule.


    • mekkk

      Menet siine mistä töitä saat ja mies seuraa jos haluaa ja miehesi taitta olla aika juntti kun ei sopeudu uuteen paikkakuntaan ja haikailee kotipuoleen. Siellä asuttaan mistä töitä saadaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      125
      5242
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2322
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1325
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1309
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1010
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      100
      957
    Aihe