Ongelmana missä paikkakunnalla asuttais..

meowwwi

Olemme olleet mieheni kanssa kihloissa nyt kolme vuotta ja rakastamme toisiamme. Ongelmana on enemmänkin paikkakunta kuin mikään muu. Asuimme pohjoisessa molemmat silloin kun tapasimme. Mies on sieltä kotoisin ja itse olin paikkakunnalla opiskelemassa. Vuosi sitten muutimme yhdessä keski-suomeen.. Minä etelän tyttönä viihdyn täällä ja kaupunki elämä on ok, mies taas vihaa tätä ja haluaa takaisin pohjoiseen..

Olen umpikujassa koko asian kanssa.. Välillä tuntuu, että joudun miettimään että haittaako mua enemmän mahdollinen "pakkomuutto" pohjoiseen sitten joskus vai se, ettei mies anna mun itse valita.. Saattaisi olla, että jos valitsisin itse ja hän antaisi mulle vapauden päättää asioista myös - ottaisin pohjoisen. Nyt lähinnä lyö vastaan sekin, että mies on päättänyt kaiken jo itse: Sitten kun koulut loppuu, niin takaisin pohjoiseen..

Ongelmana on myös se, että omat kaverini, perhe on etelässä.. Tuntuu pahalta kun en voi täysin luottaa, että pysyykö suhteemme kasassa vai hajoaako se etäisyyksien ja mieltymysten mukaan.

Miten te tekisitte? Miten tästä saisi järkevää ilman tappelua?

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myösetelästää

      ööp no voin kertoa että saat kyllä helposti ystäviä pohjoisesta, täällä mukavia ihmisiä. Perhe..no siihen taas ei auta kuin luona käyminen, eli sitten kyttäät halpoja lentoja ,junalippuja. Kaikki tämä jos haluat olla miehesi kanssa, erohan tuossa muuten tulee..

      • mekkk

        Kavereita kyllä saa mutta saako töitä mitä ei tuolla pohjoisuomessa välttämättä ole. Itsekkin nuoruudeessa asunut noin 10000 asukkaan pikkukylässä ja en viihtynyt ollenkaan ja jo teini-iässä kattelin että tuota 3 tietä jhonkin suuntaan ja mieluummin etelään. Olen asunut jo vuodesta -87 pääkaupunkiseudulla ja pois en muuta kun kaikki jutut on täällä ja niin nuoruuden kavereita näekee muutaman kerrna vuodessa. Siellä missä nuoruuteni vietin ei ole yhtään mitään ja naapurit tietää asioista ihan liikaa mutta isossa kaupungissa saa olla ihna rauhassa juoruilta tai sitten niitä ei kuule.


    • mekkk

      Menet siine mistä töitä saat ja mies seuraa jos haluaa ja miehesi taitta olla aika juntti kun ei sopeudu uuteen paikkakuntaan ja haikailee kotipuoleen. Siellä asuttaan mistä töitä saadaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2318
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      146
      1887
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      109
      1471
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      31
      1445
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1086
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1085
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe