Miellyttävä ääni kuunnella puhetta?

Tässä kun on tullut youtubesta katseltua ja kuunneltua kaikenmaailman vlogeja, let's play videotia yms.. niin eilen hammaslääkärikäynnin jälkeen lojuessani sängyllä huomasin, että jotkin puheäänet ovat huomattavasti miellyttävämpiä kuunnella.

Esimerkiksi https://www.youtube.com/user/bigclivedotcom tämän henkilön ääni on sellainen, jota kuunteli vaikka en kovin kiinnostunut ollutkaan itse videoissa käsitellystä asiasta.

Muita tällaisia puheääniä ovat esimerkiksi;
https://www.youtube.com/user/szyzyg
https://www.youtube.com/user/NikaHarper
https://www.youtube.com/user/delonewolf
https://www.youtube.com/user/tarronto

Minkälaia puheääniä on teidän mielestänne miellyttävä kuunnella, vaikka ette välttämättä itse asiasta olisi pätkääkään kiinnostuneita?

15

1936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miellyttävässä äänessä pitäisi olla jonkin verran syvyyttä ja matalia ääniä.

      Äänialan ammattilaisena, noista listan videoista jäi negatiivisesti mieleen NikaHarper, voimakkaan kohinan takia sekä tarronto purkkimaisen äänen takia. Itseäni varmaan häiritsee keskivertokuuntelijaa enemmän tekniset puutteet äänityksissä.

      • Kieltämättä tekniset puutteet jonkin verran häiritsee, mutta itselläni nuo aika usein peittyvät suht vanhojen langattomien FM-kuulokkeiden normaaliin taustakohinaan.


    • Yksi videobloggaaja nousee kyllä äänensä miellyttävyyden osalta yli muiden:
      https://www.youtube.com/watch?v=K099Uc-KGZ4
      En ole yleisesti ottaen lainkaan kiinnostunut katselemaan/kuuntelemaan videoblogeja, mutta MrFixit2000:een olen törmännyt joskus ja hänen äänessään on jotain todella rentouttavaa. Tai ehkä äänen ja puhetyylin yhdistelmässä.
      Tuon tarronton ääni oli myös tosi kiva, ja ihan supersöpöä kun hän lausuu tuossa videossa suomea. :3


    • Tämän henkilön videoita tulee myös kuunneltua paljon.
      https://youtu.be/j1ceXjFRht4

    • Eräkettu

      Mulla on tosi matala ääni...

      Melkein rikkoo astiat.

      • Usein lukijan äänenä käytetään mustaa mieshenkilöä, matala miesääni koetaan miellyttävänä.
        Itsellä kontra-altto..


      • Usein lukijan äänenä käytetään mustaa mieshenkilöä, matala miesääni koetaan miellyttävänä.
        Itsellä kontra-altto..


    • Sordiino

      Tässä joskus taannoin tuolla julkisuudessa ohiliukuvana arjen hetkenä joku vastaankävelevä nainen pysäytti ja kysyi katuosoitetta. Mietin ja mietin sitten siinä tunnistamatta kyseisen kadun sijaintia ja näinollen kykenemättä olemaan hänelle avuksi tässä nimenomaisessa pähkinässä. Mutta, hänen puheäänensä. Voivoi, kun se oli niin sointuva lisättynä hyppysellisen verran kaihoisuutta. Kuuntelin sitä ääntä ja samalla yhtäjaksoisen aidon auttamishalun kanssa yritin parhaani mukaan tekohengittää sitä lyhyttä hetkeä hänen äänensä vuoksi.
      Joskus tapaa lajitoverin, tässä aiheessa naisen, joka saattaa pälpättää vaikka puutaheinää mutta jota ei malta äänensä vuoksi ennenaikojaan keskeyttää. Herkkua. Korvalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6295
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1223
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1154
    Aihe