Vahingonvastuu energiantuotannossa

Millaisen vahingonvastuun laki asettaa eri energiantuotantotavoille, ja niiden vertailu ydinvoimalle säädettyyn Ydinvastuulakiin?

Energiantuotantoon liittyy vahingonriski, joka voi olla suuri, esimerkiksi öljytankkerin upotesssa, vesivoimalan padon murtuessa tai ydinvoimalaonnettomuudessa.

Ydivastuulaki 8.6.1972/484 §18
"Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukainen vastuu samasta ydintapahtumasta johtuneista, Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on rajoittamaton. Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukaisen vastuun enimmäismäärä samasta ydintapahtumasta johtuneista, muualla kuin Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on 600 miljoonaa erityisnosto-oikeutta"
7170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Huomasin, että palstalla on jo ollut pyyntö keskustelulle energiantuotannon korvausvastuista. Tämä avaamani keskustelu on sitä varten, olkaa hyvä!

COkaksi
4.11.2015 21:33
Kertoisitko lisäksi, miten hiili- ja öljyvastuulaeissa on määrätty korvausvastuut

stuxnet
4.11.2015 21:35
kerro sinnä, mieluummin eri keskustelussa, koska ne ei ole tämän keskustelun aihe, kiitos.

Äänestä
  • Herätys! Huomasit että olet avannut keskustelun aiheesta ja vastausviestissä sitä ihmettelet. Eikös tätä öljytankkerikinaa joskus takavuosina jo käyty. Toisekseen mikään vakuutus ei korvaa ainakaan täysin luonnononnettomuudesta johtuvaa vahinko oli se sitten missä tahansa. Pohdittiin myös todennäköisenpiä tapauksia, jopa meteoriitin putoaminen päälle. Ei kannata hätkähtää myöskään siitä, että joku komentaa toiseen ketjuun, koska komentajat yleensä itse ovat pahimpia keskustelun sekoittajia.

    Äänestä

Selvennyksenä avausviestiini;
Tässä ketjussa on tarkoitus keskustella siitä, millaisen vahingonvastuun laki asettaa eri energiantuotantotavoille Suomessa.

Tässä ketjun aiheena ei ole energiantuotannossa tapahtuvien onnettomuuksien syyt.

Äänestä
  • Voihan totaalinen sähkökatkos tulla vaikka ukonilmasta salaman iskiessä kohtaan, jolla kantaverkon osa pimenee. Kukaan ei mitään korvauksia pyytänyt vaikka katkos oli pitkä. Kuluttajilla on omat vakuutukset, mutta niissä on erilaiset korvauspykälät.

    Äänestä

Aika vähän noita ulkopuolisille aiheutetun vahingon korvausvastuita on. Öljyvahingot jo mainittiin alaksi jossa korvausten saaminen on aika epävarmaa. Melusta kärsivät joutuvat muuttamaan pois omalla kustannuksellaan. Pienhiukkasten aiheuttamista sairauksista ja kuolemista ei ole korvausvelvollisuutta. Ilmastonmuutoksesta puhumattakaan.

Äänestä

Ydinlaitoksen haltijan rajoittamation vastuu ydinonnettomuuden aiheuttamiin vahinkoihin.

"Vastuu.vahingoista
8.4.2016 12:53
...
Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukainen vastuu samasta ydintapahtumasta johtuneista, Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on rajoittamaton."

Koska termiä "rajoittamaton korvastuu" ei (ehkä tahallisesti) ymärretä oikein, väänsin siitä rautalankamallin /1/ aiheesta avaamaani ketjuun. Tiiviisti sanoen: aiheutettu vahinko ulkopuolisille korvataan tarvittaessa vahingonaiheuttajan varallisuudesta - joka voi olla jopa negatiivinen :D, jolloin tietenkään vahingonaiheuttaja ei voi korvata yhtään mitään.

/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/13643081/ydinvastuulaki--tae-ydinvoiman-kannattavuudelle#comment-84115053

1Äänestä

Vesivoimaloita rakennettaessa jäi vuosiksi toistuvat vedenpinnanvaihtelujen aiheuttamat haitat ainakin Kainuuseen. Hyvin huonosti niitäkin on korvattu ja jälkiä puhdistettu. Kaikessa tuotannossa syntyy haittoja ja ne yiedostettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vastuu.vahingoista kirjoitti:

Millaisen vahingonvastuun laki asettaa eri energiantuotantotavoille, ja niiden vertailu ydinvoimalle säädettyyn Ydinvastuulakiin?

Energiantuotantoon liittyy vahingonriski, joka voi olla suuri, esimerkiksi öljytankkerin upotesssa, vesivoimalan padon murtuessa tai ydinvoimalaonnettomuudessa.

Ydivastuulaki 8.6.1972/484 §18
"Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukainen vastuu samasta ydintapahtumasta johtuneista, Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on rajoittamaton. Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukaisen vastuun enimmäismäärä samasta ydintapahtumasta johtuneista, muualla kuin Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on 600 miljoonaa erityisnosto-oikeutta"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu