Uskovien lankeemukset eivät kumoa Jumalaa

Yksi ateistien tapa yrittää vakuuttaa, että Jumalaa ei ole, on kertoa kirkon keskiaikaisista inkvisitioista, noitavainoista tai ristiretkistä. Samoin uskovien tai uskovina pidettyjen henkilöiden lankeemukset, pedofiliat tms on suosittu "vetonaula" ateistien keskuudessa.
Näille kaikille on yhteistä se, että ne eivät kumoa millään tavalla Jumalan olemassaoloa, eivätkä ole edes todiste, että kristinuskossa olisi jotain vialla.

Kristinusko on sitä, mitä Jeesus ja uusi testamentti opettavat, eikä sitä mitä uskovat tekevät. Jumala ja kristinusko ovat siten kokonaan eri asia kuin se, mitä uskovat ovat tehneet ja tekevät. Kristinuskoa ei myöskään ole kaikki se, mitä sen nimissä on tehty. Paljon pahaa on tehty myös demokratian, vapauden ja ihmisoikeuksien nimissä.

Jumala on täysin suvereeni ja riippumaton siitä, mitä ihmiset tekevät, uskovat, ajattelevat. Hänen olemassaolonsa ei ole riippuvainen siitä, onko Hänestä olemassa todisteita vai ei. Hänen olemassaolonsa ei ole riippuvainen siitä, pilkataanko Häntä satuolennoksi vai ei. Hän on kuitenkin luvannut, että kerran kaikki asiat tullaan korjaamaan.

4

83

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Yksi ateistien tapa yrittää vakuuttaa, että Jumalaa ei ole, on kertoa kirkon keskiaikaisista inkvisitioista, noitavainoista tai ristiretkistä."
      Minun mielestäni kyse on kertoa siitä, miten usko ja uskonto korruptoi ihmisen. Sillä, miten uskovaisia arvostellaan heidän sanomistensa ja tekemistensä ristiriidasta, ei ole mitään tekemistä minkään jumalolennon kanssa. Ymmärrä jo - se että tätä samaa joutuu sinulle toistelemaan kertoo uskosi korruptoivasta luonteesta - ateistit eivät usko minkään jumalan olemassaoloon, joten he arvostelevat ihmistä, hänen sanojaan tai tekojaan.
      Jos minä kirjoitan, että sinä valehtelet ja väistelet kysymyksiä, niin onko se hyökkäys jumalaasi vastaan?

    • xoxoxoxo

      Aivan. Ateistit osoittavat sormella jotakuta tai joitakuita uskovia, ja huomauttavat etteivät nämä toteuta Jumalan hyvyyttä. Sitten he täysin irrationaalisesti tekevät sen johtopäätelmän, ettei Jumalaa ole tai ettei Jumala ole hyvä.

      Ei ole aatetta, minkä nimissä ei olisi pahaa tehty. Eikä ole asiaa, joka ideaalitasolla on hyvä, mutta jonka ihminen voi kääntää päälaelleen, pahaksi. Vapauden puolesta ja demokratian puolesta on ihmisiä tapettu, ja tapetaan paraikaa.

      • "Ateistit osoittavat sormella jotakuta tai joitakuita uskovia, ja huomauttavat etteivät nämä toteuta Jumalan hyvyyttä. Sitten he täysin irrationaalisesti tekevät sen johtopäätelmän, ettei Jumalaa ole tai ettei Jumala ole hyvä."
        Ei, vaan ateistit eivät usko persoonalliseen jumalaan. Tuskinpa yhdenkään ateistin uskomiseen tai uskomatta jättämiseen vaikuttaa se, onko joku hellaripappa jäänyt kiinni housut nilkoissa ja muna kädessä päiväkodin pihalla.


    • pohtiiii

      "Yksi ateistien tapa yrittää vakuuttaa, että Jumalaa ei ole, on kertoa kirkon keskiaikaisista inkvisitioista, noitavainoista tai ristiretkistä. Samoin uskovien tai uskovina pidettyjen henkilöiden lankeemukset, pedofiliat tms on suosittu "vetonaula" ateistien keskuudessa."
      Kuinka joku voikin onnistua käsittämään kaiken noin totaalisesti väärin. Tuo vaatii jo erityislahjakkuutta. Tietääkseni yksikään ateisti ei ole koskaan yrittänyt todistaa jumalan olemattomuutta sillä, että siihen uskovat tekevät rikollisia tekoja tämän nimissä. Jos jonkun valtiaan olemattomuuden osoitus olisi se, että tämän nimissä tapahtuu rikollisia tekoja, silloinhan Hitler olisi todistettu olemattomaksi! Täysin naurettavaa.
      Moraalittomien ja rikollisten tekojen nostaminen esiin arvosteltaessa uskontoja, on lähes aina tehty sen osoittamiseksi, että uskonto ei tuo parempaa moraalia ja uskonto päin vastoin johtaa pahoihin tekoihin. Tai yksinkertaisesti siksi, koska uskovainen on syyttänyt ateismia joistakin, vaikka kommunismin nimissä tehdyistä teoista.
      "Kristinusko on sitä, mitä Jeesus ja uusi testamentti opettavat, eikä sitä mitä uskovat tekevät."
      Ei, vaan kristinusko on juuri kaikkea sitä, mitä kristityt sen nimissä tekevät ja miten kulloinkin kristityt tulkitsevat uskonsa oppeja.
      "Jumala on täysin suvereeni ja riippumaton siitä, mitä ihmiset tekevät, uskovat, ajattelevat."
      Minkälaisen jumalan tahansa todellinen olemassaolo ja ominaisuudet on todella täysin riippumaton ihmisten uskosta. Joko jokin jumaluus on olemassa, tai ei ole. Tällä jumaluudella on ominaisuutensa, riippumatta siitä, mitä me teemme, uskomme tai tahdomme.
      Erilaiset jumalakuvitelmat taas, jollainen kristinuskon Jumala on, riippuvat täysin ihmisten näille kuvittelemista olemassaoloista ja ominaisuuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe