Ajai, siinähän se yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.
Kyllä ne talouslehdessä tietää hyvän päälle.
http://www.taloussanomat.fi/harrastukset/2014/11/30/kiinalaisten-aika-yllattaa-kellomarkkinat/201416465/139?pos=related
Talouslehtien ylistämän kellomerkit
10
282
Vastaukset
- tosiLaatuaProlopojalle
Juu, niihän siinä sanotan, että kinki kellojen hintaluokka kirjoitetaan yhdellä numerolla.
- hyviäkelloja
Kiinasta tulee kohtuullisen hyviä rannekelloja ja edulliseen hintaan. Sitäpiatis kaikki halvat ja keskiluokan kellot melkein jopa thdään Kiinassa oikeasti.
- Thaimaalaisia_kelloja
ETAlla on isot tehtaat Pekingissä ja Thaimassa (Samut Prakan), joista tulee koneistot kaikkiin swatch groupin kelloihin. Nykyisin siis kaikki eta-koneistot eivät enää kiinasta tule, kiinan palkkataso sen verran noussut että siltä tulee enää vain kalleimpien eta-kellojen koneistot. Keskihintaiset ja halvat thaimaasta.
- sieltäNeOikeatKellotTule
Sveitsissä on myös isot koneisto ja kellotehtaat.
- tääpelionmenetetty
Nerokasta. Maailma on kommunistien hallussa 2020. Ahneella kapitalistilla on haiseva loppu.
- hintaonkingi
Se on kuningas hinta joka määrää markkinat. Suurin osa väestöstä on suhteellisen vähävaraista eikä useimmilla ihmisillä ole mitään tarvetta kalliille arvokelloille. Kiina vie markkinat siksi, että Kiina pystyy puskemaan markkinoille halpoja kelloja nopeassa tahdissa. Suurin osa ihmisistä on täysin tyytyväisiä saadessaan kellon alle 20 eurolla ranteeseensa. Kehitys on tervettäkin kun kellojen hinnat laskevat Kiinan koneiston ansiosta eikä tarvitse enää maksaa järjettömiä hintoja rannekellosta.
Mutta kyllä, ahneella kapitalistilla on paskainen loppu. Sen on todistanut jo mm. ilmailuteollisuuskin. Halpalentoyhtiöiden suosio kasvaa huikeaa vauhtia ja vastaavasti Finnairin ryöstöhintaisilla lentolipuilla ei kohta lennä enää kukaan. Jos saman lipun saa parilla kympillä Ryanairilta tai muulta halpalentoyhtiöltä niin väki lentää niillä halpayhtiöillä eikä maksa satoja tai tuhansia euroja Finnairille. En itsekään matkusta Finnairilla mihinkään enää nykyisin kun vaihtoehtojakin on tarjolla.
Länsimaisten valmistajien on pakko laskea tuotteidensa hinnat Kiinan hintojen tasolle voidakseen kilpailla Kiinaa vastaan. Siinä on kapitalistin ihan pakko nöyrtyä. - opitEhkäToivottavasti
Rikkaita ei mikään hetkauta, vai luuletko niin?
Noita halpiskelloja on ollut kymmeniä vuosia, mutta silti arvokellot porskuttaa ja useilla ihmisellä on halu hankkia hyviä, laadukkaita ja aikaa kestäviä tavaroita ennen kuin kertakäyttökamaa. Suomalainen on tuossakin asiassa jälkijunassa ja sivistystä vailla. Kestävä kehitys on järkevää, ei halpa kertakäyttökama joita paiskotaan ojiin ja roskiin huoletta kun patteri hyytyy tai lelu hajoaa.
Tuo lentoihin vertaaminen ontuu todella pahasti, sori vaan. - halpaonkuningas
Ei se lentoihin vertaaminen ole mitenkään ontuvaa. Jos tarjolla on kallis ja oletettavasti muka hyvälläkin palvelulla Finnairin lippu ja halpa lippu ilman oheispalveluja niin suurin osa valitsee sen halvan lentolipun, niin minäkin teen. Miksi maksaisin koneessa palvelusta jota en lennolla kuitenkaan tarvitse?
Halpa hinta on KAIKESSA se kuningas jonka mukaan kansa valitsee. En ostaisi Finnairin sikakallista lentolippua missään olosuhteissa enkä osta muutenkaan kotimaista ylikallista tavaraa mistään vaan tilaan Euroopan Amazonista halpaa tavaraa jos tarvitsen.
- Anonyymi
Kiina jyrää, työn, osien, ja valmiin tuotteen laatukin on nykypäivänä samalla tasolla mitä sveitsiläisillä kollegoilla 🤗
- Anonyymi
Noup!
Ei ainakaan arvokelloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110984
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452463- 302153
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311260Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351196Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317902