irti revitty sydän

musertunutsydän

Tuntuu niin pahalta.. Olen 19- vuotias nainen. Seurustelin 3 vuotta miehen kanssa, oltiin hyvin läheisiä ja rakkautta oli paljon. Mies kosi ja mentiin kihloihin.

Noin kuukausi sitten sain tietää miehen pettäneen minua yli puoli vuotta saman naisen kanssa. Nainen oli yöpynyt kihlattuni luona aina kun en ollut siellä, ollut jopa raskaana jossain vaiheessa hänelle. Riideltiin miehen kanssa ja olin niin tuskissani ja järkyttynyt, että pyysin häntä takaisin ja että jatkettaisiin elämäämme siitä mihin jäätiinkin. Mies ensin ei halunnut jatkaa suhdetta, mutta nyt pyytää minua odottamaan, että saa asiat hoidettua ja silloin voisimme taas olla yhdessä. En ole vieläkään saanut mieheltä kunnollista vastausta pettämiseen. Sattuu niin paljon, että tahdon kuolla. Pelkään etten pysty enää ikinä olemaan onnellinen. En osaa päästää hänestä irti. Mitä teen?

7

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemiinytvaan

      hyivittu, mä vaan en osaa edes kuvitella miltä susta tuntuu... tsemiä girl. omasta mielestä, jätä hänet. kukaan joka oikeasti rakastaa sua ei edes harkitsisi tollasia asioita.. joo suhteessa on ala- ja ylämäet mutta toi on aivan liikaa.. its all about honesty. pää pystyyn ja kohti uusia, ihan varmasti löytyy joku sellanen joka kohtelee sua siten miten sua kuuluiskin:-)!

    • oppeliini1

      Mistä sinä oletkaan loytänyt tuon tason juntin? Ja että vielä muka rakastat tuollaista roskaläjää?

      Kuulehan nainen, kipaiseppa ostamassa iso pulloharja , jynssää sillä oikein kunnolla korviesi väli! Huomaat eetä saadessasi nuo typerät haihatutukset sieltä ulos, tilaa tulee raikkaimmimmille ajatuksille, kuten huomata että suurin osa miehistä EI edusta kuvaamaasi jätekasaa vaan rehellista, huomiovaa, toista arvostavaa ja luotettavaa ihmistä.

      Sinun VELVOLLISUUTESI itseäsi kohtaan Luojan luomana yksilonä on KUNNIOITTAA itseäsi eikä tyontää sitä kertomasi jätekasan alle!!!!!!!

    • hipheihai

      Miksi annat kohdella itseäsi noin huonosti. Kannattaisi erota. Varmasti löytyy sinulle luotettavampi ja parempi mies ajan kanssa.

    • k234

      Olen niin pahoillani puolestasi. Ymmärrän tuskasi, jota kenenkään ei pitäisi kokea. Olet menettänyt rakkaan ihmisen ja luottamuksen toiseen. Toivottavasti sinulla on ystäviä tai muita ihmisiä tukenasi. Mielestäni sinun olisi parasta päästää nyt irti, koska ansaitset parempaa. Tunteitesi käsittelyyn menee pitkä aika, mutta kyllä sinä selviät, voimia <3

    • Kiharapilvi00

      Hei olen ollut samassa tilanteessa ja tiedän että irti päästäminen ja eteenpäin meneminen on mahdollista. Minun poikaystäväni teki saman tempun 9 vuoden suhteen jälkeen. Jätin hänet ja se oli aivan järkyttävän tuskallista, koska rakastin häntä kovin. Poikaystävä ei olisi teoistaan huolimatta halunnut erota. Pari ekaa kuukautta eron jälkeen itkin jatkuvasti, soitin äidilleni varmaan 20 kertaa päivässä ja jauhoin samoja asioita kerta toisensa jälkeen ja täytin päiväni ohjelmalla ja ystävillä.

      Kunnes tuli se päivä että alkoi helpottaa. Nyt 1,5 vuotta eron jälkeen olen päässyt aika hyvin asiasta yli ja tiedän, että jossain minua odottaa ihana uusi parisuhde, joka on mahdollinen vain koska uskalsin päästää edellisestä irti. Olen tyytyväinen ratkaisuuni, vaikka se oli äärimmäisen tuskallinen silloin aikanaan.

      Mulle tärkeintä eron jälkeen oli se, että saatoin soittaa äidilleni monta kertaa päivässä mihin aikaan tahansa. Ja myös se, että ekat 2 viikkoa mulla oli koko ajan joku ystävä yökylässä "pitämässä poikaystävän paikkaa" ja näin paljon kavereitani ja vietin aikaa heidän kanssa (myös sellaista, jolloin ei puitu eroani). Ilman läheisiäni en olisi selvinnyt!

      • musertunuysydän

        Jätin hänet eilen. Tuntuu pahalta, koska rakastan edelleen paljon. En tahtoisi muuta kuin vain olla hänen vierellään uudestaan. Tuntuu ettei minulla ole ketään kenelle puhua asiasta. Kukaan ei ymmärrä miten vaikeaa minulla on. Ahdistaa olla kavereiden kanssa ja tahdon vaan aina päästä eroon heistä, jotta voisin lopettaa teennäisen hymyilyin ja itkeä yksin. Mies sanoo rakastavansa ja odottavansa minua, pelkään sortuvani ja palaavani taas hänen luokseen. Olen niin hukassa, niin heikko. En pysty syömään mitään ja oksentelen jatkuvasti. Tuntuu, että ainoa apu pahoinvointiin on anteeksi antaminen, vaikka sisimmissäni en antaisi koskaan anteeksi.


      • riittääjo

        On asioita joita ei voi eikä tarvitse antaa anteeksi. Toisen luottamuksen pettäminen on yksi niitä.
        Sinä voit hyväksyä tosiasian että mies oli täysin mätä ja olla tyytyväinen että huomasit sen tarpeeksi ajoissa; ennen avioliittoa ja - ennenkaikkiea- lapsia. Mitä sinä nyt tunnet tuota mätäpaisetta kohtaan, on kaukana rakkaudesta! Se kuulostaa enemmänkin itsehankitulta draamalta.

        Mikä sinuun kaikista eniten sattuu, on havaita että et ollutkaan tuolle oksetukselle tarpeeksi. Se levittäytyi muidenkin naisten kimppuun. Siis täydellinen ameeba-aivoinen, yksisoluinen idiootti!
        Sinun on täydellisen tarpeetonta kehitellä tosta idiootista enää enempää draamaa. Jo riittää. Olet nyt jo yliampunut mittasuhteet.

        Pese kasvosi, kuivaa kyyneleesi. ala syomään, nukkumaan ja anna tuon mätäpaiseen jo vihdoinkin mädäntyä omaan typeryyteensä.
        Ole hyvä, anna jo olla ja mene eteenpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe