Tilit ovat joutuneet syyniin niin Sveitsissä kuin muuallakin.
Veroparatiisit on vuodettu julkisuuteen... mutta miksi?
"Yksityiset rahavirrat ja eri syistä piilotettavat yritysomaisuudet ovat siirtymässä perinteisistä veroparatiiseista Yhdysvaltoihin. Peiteyhtiöiden joukkomuutto Yhdysvaltoihin on jo alkanut niin Sveitsistä kuin Karibian saarivaltioista ja Keski-Amerikastakin."
http://yle.fi/uutiset/yhdysvalloista_tulossa_suurin_veroparatiisi__ei_tarvetta_panamalle/8799576
Veroparatiisit on vuodettu julkisuuteen... mutta miksi?
"Yksityiset rahavirrat ja eri syistä piilotettavat yritysomaisuudet ovat siirtymässä perinteisistä veroparatiiseista Yhdysvaltoihin. Peiteyhtiöiden joukkomuutto Yhdysvaltoihin on jo alkanut niin Sveitsistä kuin Karibian saarivaltioista ja Keski-Amerikastakin."
http://yle.fi/uutiset/yhdysvalloista_tulossa_suurin_veroparatiisi__ei_tarvetta_panamalle/8799576
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämä selittää myöskin Venäjän talouden saartamisen:
"Lännen ja Venäjän valtataistelua ei käydä enää sotilaallisesti, vaan talouspakotteilla. Tämä muuttaa ratkaisevalla tavalla Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, sanoo Matti Vanhanen."
http://www.hs.fi/kotimaa/a1405134729268
Kun yritykset ovat kirjoilla USAssa, USA alkaa verottaa niitä.
Tuokin asia olisi selvinnyt PANAMA-listoista. Mutta oikeisto-YLEkään ei niitä halunnut julkaista. Ja sen verran oikeisto-yle nyt sittern raottaa verhoa
IMPPERIALISTIA ei näet mainittu lainkaan edes MAAN-luettelossa....
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14233888/suomalaiset-porrrrvarillisen-sensuurin-kourissa
Hallituksen talouspoliittinen vatulointi on tuomittu epäonnistumaan
Tuleeko kasvua ja työpaikkoja?
13.04.2016 11:29, 22 lukukertaa
Osta päivän MV-lehti
Hallituksen kasvu- ja työllisyysponnistelut ovat tarpeen, sillä juuri kasvusta ja työpaikoista Suomessa on pulaa.
Eivät nämä ponnistelut silti sitä muuta, että hallitus painaa raskaammin talouden jarrua kuin kaasua. Hallitus aikoo taittaa valtion velkaantumisen ja panna neljän miljardin euron sopeutukset toteen.
Hallitus aikoo siis kiristää julkisen talouden vyötä neljän miljardin euron “sopeutuksin” eli julkisen talouden kuluja leikkaamalla ja tuloja kasvattamalla eli veroja nostamalla. Kehysriihen esittelyssä korostuivat julkisten menojen uudet leikkaukset.
Sipilä, valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) ja ulkoministeri Timo Soini (ps.) esittelivät viikko sitten yhteensä lähemmäs 400 miljoonan euron uudet kululeikkaukset, kuten lukuisten eri tukien juustohöyläleikkaukset.
Tiistaina oli vuorossa talouspoliittisen jatkokertomuksen seuraava show, jonka päärooliin hallitus nosti kasvua ja työllisyyttä tukevia toimia. Niitä esitteli hallituksen kakkosketju, ministerikolmikko Olli Rehn (kesk.), Jari Lindström (ps.) ja Lenita Toivakka (kok.).
Jos viimeviikkoiset leikkauslistat ja niiden selittäminen maistuivat happamilta, oli tällä kertaa tarkoitus saada suut makeaksi.
Toki kaikki toimet kasvun ja työllisyyden kohentamiseksi tulevatkin tarpeeseen, sillä juuri kasvun ja työpaikkojen puutteesta Suomen talous parhaillaan kärsii – ei työvoimapulasta.
Suomen talous on pysynyt edes aneemisessa kasvussa ja joten kuten hitaasti nousemassa taantumasta pääosin kotimaisen kulutuskysynnän sekä julkisen kysynnän ja julkisten investointien ansiosta.
Sen sijaan nettovienti ja yksityiset investoinnit ovat olleet lamaannuksissa.
Seuraavaksi myös kotitalouksien kulutuskysyntä on vaarassa heikentyä, sillä hallituksen ilmoittamat julkisen talouden vyönkiristykset heikentävät täydellä painollaan kotitalouksien esimerkiksi juuri kulutukseen käytettävissä olevia tuloja.
työministeri
Työ- ja oikeusministeri Jari Lindström (Persut) – ei uskalla luvata mitään. Hallitus pelaa Suomen työttömyydellä Venäläistä Rulettia.
Leikkausten kokonaiskysyntää heikentävää vaikutusta lieventää puolestaan se, että samaan aikaan leikkausten kanssa hallitus ohjaa esimerkiksi liikenneväylien rakentamiseen ja yritystoiminnan tukemiseen uutta rahaa.
Näiden keskenään vastakkaisiin suuntiin vaikuttavien leikkaus- ja elvytystoimien yhteisvaikutuksia on vaikea arvioida luotettavasti, mutta silti niiden yhteismäärät kertovat enemmän talousjarrun kuin -kaasun painamisesta.
Jos vyönkiristykset heikentävät taloutta enemmän kuin kasvu- ja työllisyystoimet elvyttävät sitä, on lopputulos entistä heikompi talous.
Riski kasvaa, että velkaantuminen kiihtyy eikä taitu. Niin kuin on viime vuosina käynyt.
Hallituksen havittelema “velkaisuuden taittaminen” onnistuu yhtä hyvin talouskasvun avulla kuin velkamäärää pienentämällä.
Varmimmin tavoite toki toteutuisi, jos talous kasvaisi ja valtion velkamäärä painuisi laskuun, mutta sekin riittää, että talous kasvaa nopeammin kuin velkaa kertyy lisää.
Veroja laskemalla ja investoimalla tulisi talouskasvua ja työpaikkoja – hallituksen talouspoliittinen linja ei tue tätä kehitystä.
Lähde: Taloussanomat
T10/MV
[email protected]
ottamalla lisää työttömiä suomeen tuhotaan suomen talous lopullisesti kun vienti ei elvy?
yritys verotuksella olisi voitu estää palkkojen leikkaus aikeet-.
Ehkä USA on hoitanut tämän parhaiten. Se on jäänyt tietojenvaihtosopimuksen ulkopuolelle niin, että se kyllä itse saa tiedot rahaliikenteestä muualta mutta ei itse luovuta mitään tietoja. USA ssa on myös osvaltioita joissa voi vapaasti perustaa paperifirmoja sekä olla maksamatta veroja. Vaatimalla muilta mailta tiukempia sääntöjä se on vapauttanut itsesä tästä järjestelmästä ja tarjoaa nyt mailmalle verosuunnittelua eli kerää voitot kotiin. Tavallaan ovat osanneet hyödyntää tilanteen hyvin. Mutta siellähän kaikenlaisen yrittäminen on sallittua ja toivottavaa. Eurooppa taas näivettyy innovaatioiden puutteeseen ja säöntöviidakkoon. USA on vapaa maa ja kaiken a ja o on tuloksen tekeminen. Sillä jos ei kilpailussa pärjää ei pärjää missään. Kun ei ole valtiota jonka tehtävä on taata hyvinvointi niinkuin Euroopassa.