USA pullistelee Itämerellä

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001158601.html

Mitä v*ttua USA tekee Itämerellä?! Sotarikoksia suunnittelemassa vai muuten vaan lietsomassa levottomuuksia? Painukoon paska romuineen takaisin omalle mantereelleen!
995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viro kuuluu NATOon ja NATO on yhtä kuin USA

Äänestä

  • No ilves on rusetti kaulainen peto. Viron lahja maailmanrauhalle

    Äänestä

On taas uutisoijilla fantasiat, kun lentokone lentää muutamien kymmenien metrien päästä laivasta on se "hyökkäyssimulaatio"?

Onkohan toimittaja/propagandaagentuuri lainkaan tietoinen siitä millaisilla matkoilla nykysodankäyntiä käydään? Jos venäläinen lentokone lentää KYMMENIEN METRIEN päässä SOTALAIVASTA jolla on epäilemättä moderni käyttökelpoinen puolustuslaitteisto, on se enemmänkin äärimmäisen rauhanomaisuuden ja luottavaisuuden osoitus kuin minkääntasoinen aggressio.

Ainoa teoreettinen aggressio manööverissä on passiivis-agressiivinen, tarkastaa että ampuvatko jenkit venäläistä konetta vai eivät.

Jokainen lentokone tipahtaa taivaalta - riippumatta oikeastaan mistään - jos se eksyy alle kahden kilometrin päähän moderneista aktivoiduista ilmapuolustusvälineistä ja maalataan tuhottavaksi. Tässä vaiheessa stealth/tutkahäirinnästä ei ole apua koska lentokonetta aletaan jytkyttämään ballistisilla aseilla jotka tuolta etäisyydeltä osuvat takuuvarmasti.

Mikään hyökkäysmalli modernissa ilma/merisodankäynnissä ei lähde siitä että vihollisista oltaisiin alle 10 kilometrin päässä tarkoituksellisesti.

Äänestä
  • .

    "Ugli ryccän naama häiritsi kunnon ihmisiä merellä"

    har!1

    .

    Äänestä

.

"Ja lopettakaa se # PASKANJAUHAMINEN #"

har!1

.

Äänestä
  • Näin on!

    Lopettakaa tyhmä trollaaminen ja palauttakaa Karjala.

    Äänestä

  • Palautin jo kaikki Karjala-tölkit kauppaan. Nyt palauttelen Karhuja samaan kauppaan

    Äänestä

Mixwarte jenkki tuo ohjustorjuntaan tarkoitettuja

ohjusveneitä Putinin nenän alle???

Kuuban kriisin aikona oli ydinasesodan syttyminen

vailla hyppyselisen kananmunaa silloin,

muinainen Neuvostoliitto viritteli ydinohjuxia Kuubaan

160km päässä Floridan Key Westistä?

Haisiko neukkumerisotlaitten muona, kaalisoppa

liikaa Maiamin aurinkarannoille, joissa kunnianarvois ministeri Stubb

vietti rilluvuosiansa, ennen polkupyöräjääkäri ylennystästä

kokoomusskorpraalixi


glada vapen sodankäyntitaitoiset

"GRA..TOmaatteja sataa, maahan suojaan...

mitäs widdua, kukas jäääri tomaatteja pelkää"?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vtuttaa-- kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001158601.html

Mitä v*ttua USA tekee Itämerellä?! Sotarikoksia suunnittelemassa vai muuten vaan lietsomassa levottomuuksia? Painukoon paska romuineen takaisin omalle mantereelleen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu