Kaupunki on rakentamassa Areenan yhteyteen 2 miljoonalla (arvioitu budjetti) keilahallin joka tietty lopulta maksaa 3-4 miljoonaa.
Mihin moista tarvitaan? Eikös uimahallilla ole jo hyvä keilahalli ja SQB:llä toinen hyvä joka usein näkyy olevan vajaakäytöllä.
Mihin moista tarvitaan? Eikös uimahallilla ole jo hyvä keilahalli ja SQB:llä toinen hyvä joka usein näkyy olevan vajaakäytöllä.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Vois ehostaa keskustaa, joka ei näytä kaupungilta. Koko ruukintien varsi sileäksi patruunasta pikapesuun, uutta korkeaa tilalle. Aseman hehtaariparkkipaikka parkkitaloon, ja mahtuu muutakin liiketilaa aseman viereen. Ruma tavaramakasiini ja käyttämättömät raiteet pois, ja sinne kerrostaloja, kävelysilta ratapihan yli. Asuntoja yleensäkin lisää ydinkeskustaan, niin tulee ihmisvilinää ja eloa keskuataankin.
Pelkkää urheilua rakennetaan.
Vanhukset lojuvat nurkissaan sairaana.
SQB yksityinen...Kaupunkia ei kiinnosta paskan vertaa yksityisten tarj.
Mutta eikös uimahallillakin ole keilahalli?
Uimahallin keilahalli on purettu jo aikaa sitte. Näin kaupunki tukee yrittäjyyttä, p*rkeleen porsaat! Ei menesty kaks keilahallia Seinäjoen kokosessa kaupungissa, joten molemmilla jää lopulta pää vetävän kätee...
Missä tällainen uutinen on ollut ja milloin?
Olet katsonut vanhoja esityksiä.
Seinäjoki on käytännössä Forssan kokoinen kärpäsenpaska Suomen kartalla. Eikä se kuntarajoja siirtämällä yhtään kaupunkimaisemmaksi muutu. Itseasias Forssa näyttää enemmän kaupungilta kuin Seinäjoki.
Asia on maanantaina kaupunginhallituksen kokouksessa käsittelyssä. Asia on vielä puolisalainen mutta siitä kerrotaan julkisuuteen kun on ensin asia saatu päätettyä.
Veronmaksajat ei tiedäkään minne Seinäjoen kaupunki tuhlaa miljoonia täysin salaa ja kansalaisille kertomatta. Juuri mm. ostettiin keskenjäänyt ravitalli miljoonalla ja suunnitellaan salassa uuden useita miljoonia maksavan hevosmaneesin rakentamista.
Ois siistii käydä keilaamassa, kunnan omistamassa keilahallissa.
Mites siinä kokouksessa kävi maanantaina? Yritin saada pöytäkirjoja mutta niitä ei suostuttu antamaan kaupungintalolta kun asia vielä muka keskeneräinen??? Siis mitä hittoa???
Pari miljoonaa keilahalliin (Jolle ei ole tarvetta, kun kaupungissa jo nyt ylitarjontaa..) ja samaan aikaan mietitään, että mistä säästettäisiin miljoonia, kun rahat ei riitä!
Saisiko seuraavissa kunnallisvaaleissa ihan simppelin älykkyystestin? Näitä päätöksiä kun katselee, niin kovinkaan moni valtuutettu ei kovin korkeaa rimaa ylittäisi.
Miljoonia sinne, miljoonia tuonne... Samaan aikaan kun rahaa ei ole edes peruspalveluihin!
Mitä jos ruvettaisiin elämään sen mukaan mihin on oikeasti varaa? Kaikki hölmöimmät miljoonahankkeet jäähän odottamaan sitä päivää, kun niihin oikeasti on varaa! Investointeja pitää tehdä, mutta miljoonien Areena-laajennuksi, miljoonien keilahalleja ja muuta ei tarvita, kun nykyistäkään kapasiteettia ei tarvita. Ei ole käyttöä!
Mitä hittoa. Kaupunginhallituksen pöytäkirja on salainen eikä julkisuuteen kerrota päätettiinkö antaa 2 miljoonaa keilahallille.
Siellä on kyllä varmaan jotain isompiakin salaisuuksia, Ei pöytäkirjaa salata pelkän keilahallin vuoksi.
Olkaa huoleti.
Keilahallia ei halliin rakenneta.
No mää kans yritin lukea siitä viimeisestä päätöksestä, että missä siinä keilahallista mainitaan jotan?
Katso k.hallituksen esityslista kokouspäivälle 18.4.15
Kokouksen pöytäkirja on salattu.
Ja katso valtuuston esityslista kokoukselle 25.4.16
jossa asia on menossa lopulliseen käsittelyyn.
Hallin rakentaminen etenee ja asia menossa valtuuston käsittelyyn. Kaupunki ei hallia pyöritä vaan verovaroilla rakennetaan yksityinen halli jonka kaupunki vuokraa uudelle yrittäjälle:
https://listat.seinajoki.fi/ktwebbin/ktproxy2.dll?doctype=3&docid=54306
Suunnitelmissa on rakentaa kaupungin varoilla myös kaupungin suurin Grilli joka kilpailisi nykyisten yrittäjien kanssa. Hienoa että kaupunki lähtee tappamaan oman kaupungin yrittäjiä ja kilpailee nämä kuoliaksi.
Keilahallin rakentaminen tänään valtuuston päätettävissä kokouksessa klo 17:00
Ei rakenna kaupunki keilahallia. Vitun idiootit. Se oli silloin ennen ku tuli SQB . Otte te kyl ihan pihalla
Asia oli tänään valtuuston käsittelyssä mutta kuinka siinä kävi?
Olkaa tyytyväisiä Seinäjoella. Ähtärin tuppukylä aikoo tehdä keilahallin vanhaan Sokkariin. Siinä ei paljoa järki pakota.