Söin vahingossa ulkomaalaisia marjoja

Onko vaarallista? Marjat oli vadelmia. Kerkesin syömään vain kaksi ennenkuin muistin että nehän pitää kuumentaa, marjat oli tuoreita, ei pakastettuja. Jos jotain tulee, niin toivottavasti ei norovirusta pahepaa (okei ei todellakaan kivaa sekään mut sehän kai menee tietääkseni ohi muutaman päivän kuluessa ?) Toistaiseksi ei ole ilmennyt mitään oireita . Kokemuksia ulkomaalaisista marjoista?
3395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No ihan yhtä vaarallistahan tuo on, kuin että käytät ulkomaisia kolikoita.... kaikkea ne ihmiset jaksaakin panikoida. Tiesithän, että Suomessa liikkuu kaiken aikaa ulkomaalaisia kolikoita & seteleitä ja niiden mukana kulkeutuu ties mitä käsien kautta suuhun...

Äänestä

Vahvistavat kehon omaa puolustusjärjestelmää.

Äänestä

Juuri tuostakin syystä meidän on kiellettävä marjasutenöörejä tuomasta kehitysmaista yritysmäistä marjanharavointiporukkaa meidän metsiimme. Jossakinhan siellä mättäikössä ne tarpeensa tekevät, ja sitten taas marjaan kiinni. Sopikaa te, joilla selkä ja jalat ja kroppa muutenkin kestää, tuttujen kanssa, että ostavat poimimanne marjat tiettyyn hintaan, ja käykää porukoilla poimimassa marjat meidän metsistämme. Täällä olisi yksi raihnainen mummo, joka ostaisi muutaman kymmenen kiloa ihan siihen supermarketin hintaan, kunhan tietäisin, kuka ne poimi. Tämä olisi mielestäni paras tapa romuttaa ahneiden metsänraiskaajien hämäräpuuhat. He käyttävät meidän jokamieheoikeuttamme kaupallisiin tarkoituksiinsa ja vielä ulkomaisella työvoimalla, ilman, että edes maksaisivat veroa. Vaikka ei marjojen raiskausta rahalla korvata. Meillä on edes tämä yksi ilmainen ilo. Pidetään siitä kiinni ja vaalitaan sitä. Terveyttä sinulle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vadelmahillo kirjoitti:

Onko vaarallista? Marjat oli vadelmia. Kerkesin syömään vain kaksi ennenkuin muistin että nehän pitää kuumentaa, marjat oli tuoreita, ei pakastettuja. Jos jotain tulee, niin toivottavasti ei norovirusta pahepaa (okei ei todellakaan kivaa sekään mut sehän kai menee tietääkseni ohi muutaman päivän kuluessa ?) Toistaiseksi ei ole ilmennyt mitään oireita . Kokemuksia ulkomaalaisista marjoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu