Kysymys otsikossa. Tuntuu, ettei kieli mahdu kunnolla suuhun vinojen hampaiden takia, ja muutenkin edes vähänkin järkevänkuuloinen puhe vaatii paljon fyysistä ponnistelua. Tästä seurauksena sosiaalisten tilanteiden pelkoa, ja en edes muista, milloin olisin jutustellut silleen luontevasti. En jaksa tätä enää, mutta eipä ole maksaa satoja euroja omasta pussista.
Olen melko varma, ettei puheterapiasta apua ole, koska jo silmällä näkee, että kaikki on hampaissa päin mäntyä.
Olen melko varma, ettei puheterapiasta apua ole, koska jo silmällä näkee, että kaikki on hampaissa päin mäntyä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voi voi, miksi ei ole korjattu aiemmin? Varmaan jotakin on tehtävissä, mutta riippuu iästäsi ja miten sinnikkäästi uskallat hakea itsellesi apua. Ihan terveyskeskuslääkärikin voisi arvioida näitä juttuja, tai hammaslääkäri. Rahapulaan eivät tärkeät asiat saa tyssätä, ei nyt ihan Jenkkilässä olla. Jos koet että haittaa on ja paljon, niin asia on sitten niin.
Seurakunta, julkinen puoli tai sosiaalitoimi auttaa sinnikästä. Tarvittaessa käytä vaikka oikeusaputoimistoa saadaksesi asiasi kuntoon.
Olen parikymppinen. Oikomishoitoja tehtiin lapsena, mutta niillä ei saatu "aivan" haluttua lopputulosta, ja lopulta lääkäri käski palaamaan takaisin vain jos joitain elämää haittaavia kipuja ilmenee.
Tuntuu jopa, että puhevika oli paljon harmittomampi ennen tätä oikomisyritystä.
Tuntuu olevan - vakuutusyhtiöltä kun hammalääkäriltä ei saa palvelua.
Oikojat tosin ovat häviämässä kuten on ilmoitettu.
Ei ole, valitettavasti.
Ala opiskelemaan/harrastamaan laulua. Ainakin laulajille tehdään paljon erilaisia suun alueen toimenpiteitä. Sitten sinulla on "ammatilliset perusteet".