En ole itse uskovainen, mutta sanotaa että nämä asiat ovat olleet mielessäni pitkään..Haluaisin tavata ja tutustua uskovaiseen mieheen, joka olisi myös karismaattinen. Mistä johtuu, että ajattelen helposti, että kaikki uskovaiset miehet ovat "lukutoukka" tyyppisiä miehiä. En halua ketään loukata enkä tahdo kuulostaa pinnalliselta, mutta haluisin kommenttejanne asiaan. Kiitos jo etukäteen:)
Voiko uskovaista miestä löytää....
ennakkoluuloinen nainen
211107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Karismaattiset ovat harhaoppisia. Suosittelen raamatullista luterilaisuutta, esim. Suomen Tunnustuksellinen Luterilainen Kirkko (STLK), www.luterilainen.com
harhaoppia? kehoittaisin kirjoittajaa ystävällisesti tutustumaan apostolien tekoihin,evankeliumeihin ja korinttolaiskirjeisiin, missä eletään todeksi/puhutaan karismaattisuudesta, tietenkin on mahdollista, että kirjoittaja ehkä tarkoittaa uskonnollisessa kentässä myös sijaa saannutta "yltiökarismaattisuutta", mikä on luku sinänsä
Voin kertoa, että olen ollut karismaattinen baptisti monta vuotta sekä tavallisessa että yltiömerkityksessä, kunnes lopulta Jumala armossaan ohjasi minut pois siitä helvetistä. Takaisin en mene!
Asiallisen miehen täysin ateistista!
Eivät ole niin yksisilmäisiä eivätkä todellakaan mitään riippuvaisia...uskonto on monelle huumetta...josta ei pääse eroon ja mielestäni se tuhoaa ihmisen elämän yhtälailla kuin mitkä tahansa päihteet. Meni nyt vähän ohi asiasta, mut sitä vaan että uskovainen ei elä tässä todellisuudessa.
eivät eläisi tässä todellisuudessa? itse ainakin mielestäni elän, käyn töissä yms. ja olen tunnustava kristitty, yhtä perustellusti voisi sanoa esim. että laskettelijat tai surffaajat jne. eivät elä tässä todellisuudessa
Sanoa että se mihin uskot on totta!? Et sitä voi perustella/näyttää sitä toteen? Voit vain arvailla. Lskettelijat ja surffaajat pystyvät sen tunteensa kokemaan järjellisesti. Tiedätkö, että tuntemuksesi jumallalisesta "hengestä" syntyy vain päässäsi...siellä aivot saavat ns.vääriä sähköisiä ärsykkeitä mistä esim.kaikki ns.näyt ja läsnäolon tuntemukset onvat peräisin. Esim.epilepsia ja skitsoferenia johtuu juuri näistä aivojen häiriöistä.
"Tiedätkö, että tuntemuksesi jumallalisesta "hengestä" syntyy vain päässäsi...siellä aivot saavat ns.vääriä sähköisiä ärsykkeitä mistä esim.kaikki ns.näyt ja läsnäolon tuntemukset onvat peräisin. Esim.epilepsia ja skitsoferenia johtuu juuri näistä aivojen häiriöistä."
En ole koskaan tuntenut mitään tuollaista (että joku olisi läsnä). Itse vain uskon Jeesuksen olevan syntieni sovittaja, toiset taas ei usko - se on niin yksinkertaista.
Saat siis tehdä syntisiä asioita koska kuitenkin saat ne kuiutenkin anteeksi???!!...vastuutonta porukkaahan te uskovaiset olette aina olleet!!!
perustella, että joku ihmisryhmä elää/ei elä todellisuudessa, meidän täytyisi todella tuntea:a)ihmiset, joista puhumme b) se asia jota ko. ihmiset edustavat ja vasta sitten voimme tehdä perusteltuja johtopäätöksiä
että ihminen joka uskoo menninkäisiin, tonttuihin, joulupukkiin, teräsmieheen yms. Ei olisi vaan tullut höynäytetyksi toisen ihmisen keksimällä sadulla?
Ohessa linkkejä sivuille, missä on karismaattisia ihmisiä miehiä ja naisia. Voin suositella, olen käynyt kaikkien tilaisuuksissa. Nämä kyllä painottuu aika paljon Etelä-Suomeen...
http://www.kaantopiiri.org/suomi/ohjelma/ohjelma.htm
http://www.arken.org/finnish/
http://www.arkki.org/
http://www.rukousystavat.fi/illat.html
http://www.siion.net/ohjelma.htm
http://www.suhe.net/kokoustoiminta/index.html
http://www.tuomasmessu.fi/?sid=3
http://www.risteyspaikka.fi/ohj.html
http://www.cityseurakunta.com/kkohjelma.htm
http://www.elavasana.net/viikko.html
http://www.markkukoivisto.com/
http://www.nokiamissio.com/
http://www.visiokustannus.net/nayn_t.htm
Mikä olis Hesan alueella sellanen paikka, mihin ekaa kertaa vois mennä, suositelkaa. tossa oli vaihtoehtoja kokemattomalle monta, mutta kiitos niistä.
on: www.netmission.fi, sieltä löytää erilaisia paikkoja, joissa myös voi käydä tutustumassa
Joo itse kävin eilen Kääntöpiirissä, mutta se on Lahdessa...
http://www.kaantopiiri.org/suomi/ohjelma/ohjelma.htm
Hesa...
http://www.siion.net/ohjelma.htm
perinteisempää karismaattista hellaritouhua, käyn yleensä ke tai su ilt.
http://www.suhe.net/kokoustoiminta/index.html
sulle vois olla hyvä paikka suhe, sinne voi mennä anonyyminä seuraan meininkiä, sunnuntain kokouksen jälkeen kahvio, jossa voi jutella ihmisten kanssa. Käyn itse välillä ylistämässä ja tuttuja tapailemassa.
http://www.tuomasmessu.fi/?sid=3
Kevätkausi alkaa seuraavasti
Tuomasmessu Agricolassa 16.1.2005
Su ilta klo 18.00 teetä 20.00->
Messuun voi osallistua anonyymisti ja teejatkoilla tehdä tuttavuuksia. Käyn itse su iltaisin hiljentymässä, hyvä paikka rukoilla itsekseen yhdessä muiden kanssa.
http://www.risteyspaikka.fi/ohj.html
Itse menen tänään (su 17.00)todennäköisesti tänne, siellä on ryhmä Toronton Airport seurakunnan raamattukoulusta vieraina, olivat eilen Lahden Kääntöpiirissä. Kahvio kokousten aikana, aika vapaata meininkiä ja Jumalan puhetta sisimpään.
Nämä nyt tuli mieleen, missä ensikertaa voisi käydä.
...lukutoukkia(?) päinvastoin,ovat tiedoissaan vajaavaisia,kö ?!?
Miksi ihmeessä moisiin kammotuksiin tahtoisitkaan tutustua ?!?
lol
;-)
miestä niin kauan, kun et ole antanut elämääsi Jeesukselle! Anna uskovaisten miesten olla rauhassa, sillä sinun ei kuulu niin tehdä.
Uskovalla ja uskomattomalla ei seurustelun suhteen ole mitään yhteistä, eikä ole Raamatun mukaista seurustella avioliittoaikeissa.
"Älkäämme antautuko kantamaan vierasta iestä yhdessä uskottomien kanssa; sillä mitä yhteistä on vanhurskaalla ja vääryydellä? Tai mitä yhteyttä on valkeudella ja pimeydellä? Ja miten sopivat yhteen Kristus ja Beliar? Tai mitä yhteistä osaa uskovaisella on uskottomien kanssa?II Kor.6:14-15
Etsi ensin Jeesusta ja anna pelastaa itsesi - sitten Jumala on johdattava sinulle uskovaisen puolison. Siunausta sillä tiellä!
Voi murhetta,kun uskovan nimeä käyttävät ovat näin kovia ja rakkaudettomia. Ihan vilpittömään kysymykseen taas tulta ja tulikiveä tuli niskaan.Jumalan tiet ovat tutkimattomat ja etsivä löytää...miksei sitten rakkauden kautta.
Muista,millainen itse olit ennen uskoon tuloa.
ja kysymykseen tuosta mieslajista...ovat aivan yhtä karismaattisia ja huumorintajuisia jne.kuin vielä uskoa löytämättömät. Molemmista löytyy hyviä ja vaikeita tapauksia.
Onnea etsintään ja siunausta sinulle rohkea etsijä.Kaikki ajallaan.Jumala sinua ohjaa ja rakastaa.
sinulle, joka haluat tutustua uskoviin ihmisiin, olet tervetullut tutustumaan meihin esim. paltalkissa (äänichatti), www.paltalk.com , ryhmä christians, sieltä löytyy uskonsa tunnustavia kristittyjä eli kansankielellä sanottuna: uskovia ihmisiä, miehiä ja naisia, eri ikäisiä
hyvää talvenjatkoa sinulle!
Sillä se on taas yksi rahastussampo muiden joukossa !?!
Tuo $:n mahti kun tuntuu noilla uskiksilla olevan tuo päämäärä,kö ?!?
;-)
Oletko nyt etsimässä itsellesi elämänkumppania vai käyttöesinettä?
Eikö olisi parempi asennoitua ilman erityisiä ennakkoehtoja etsimään ihmistä, jonka kanssa voisit kuvitella tulevasi toimeen ja jolle ilman epäröintiä haluaisit antaa rakkautesi?
http://www.adlanlive.com/