Akkujen hintataso

Warum_nix

Lueskelin Australialaista ZEV artikkelia jossa neuvotaan kuinka ja mistä komponenteista ajotekniikka koostuu TI tyyliin.
Siellä LiFePo4 akkujen hinnaksi muutama vuosi sitten kerrottiin 0,37 AUD joka on 0,236€ nykykurssilla.
Siis 24 kWh akkupaketin hinta olisi 5700€ ja 30 kwh 7100€.
Tuo vastaa Nissan Leafin akkujen kokoa, vaikkakin Nissan, Mitsubishi käyttävätkin Litium Ioni akkuja. Niiden eliniäksi arvioidaan 400...1200 jaksoa.
LiFePo4 akkujen eliniäksi oli ilmoitettu 3000...5000 jaksoa. Se puolestaan vastaisi 8...13 vuoden päivittäisiä jaksoja.
Eliniän odote selventää miksi sähköautoja hylätään kuin kesäkissoja 4-6 vuoden ikäisinä.
Vaihtoauton hintana 50% uudesta ja akut lopussa.
Moukan tuurilla 8 vuotta LiFePo4 akuilla.

5

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lehdellä_soittamaan

      Nyt selvisi hintaso Nissan Leaf akkupaketille.
      USA ssa Nissanin upgrade paketti maksaa 5500 US$, mitä se maksaa Suomessa on edelleenarvoitus. Kurssin mukaan se olisi 4900€. Sillä on siis 8 vuoden takuu.

    • akkulla

      kai oli pakkokin laskea akkun hintaa että jälleen myynti hintaa pysyisi vuosien päästäkin muu tekniikka kun on isältä pojalle auto keston puolesta.

    • Sähköllä

      "LiFePo4 akkujen eliniäksi oli ilmoitettu 3000...5000 jaksoa. Se puolestaan vastaisi 8...13 vuoden päivittäisiä jaksoja."

      Nuo ilmoitetut jaksot ovat tyhjästä täyteen latauksia. Kuka ajaa joka päivä akun täydestä tyhjäksi? Ei kukaan. Joten käytännössä tuon 8 vuotta voi tuplata.

      • Tänäpäivänä akkujen ikä ei ole ongelma. Lithium-akustojen BMS-järjestelmät ovat kehittyneet toimiviksi. Ongelmaksi on muodostunut akkujen toimintalämpötilat ääriolosuhteissa. Nissan Leaf luottaa ilmajäähdytykseen levyakkuilla, kun taas amerikkalainen haastaja Tesla luottaa nestejäähdytykseen ja 18650 li-Lion sauvakennoihin.


    • Lithium akkuja ei pidä, eikä saakkaan ajaa tyhjiksi ja ladata aina 100% . Ylilämpö ja ylilataus ovat suurimmat syyt miksi esim. Nissan Leaf:n akut vaurioituvat.

      Leaf:n 12-sekmenttisen polttoainemittarin varaustaso ei saa pudota 40 000km ajorupeaman jälkeen enempää kuin 1-2 pykälää. Helpoiten tämä on todetavissa ottamalla digikuva kameralla vaihdokin mittaristosta, kun auto on ajovalmis ja yön yli ladattu eli akusto täynnä.

      Monessa yli 80 000km ajetussa autossa on edelleen 10-pykälää mittarin näytössä jäljellä. Ilmajäähdytteiset levyakut (mitkä Leaf:lla) ovat käytössä, eivät pidä helteestä, eivätkä liian paljosta ajokilometreistä jo 16 000km per vuosi saattaa olla niille liikaa. 100-120km päivätaipaleet latausten välissä ovat suositeltavat.
      Latauksesta: mielummin 8/10h hidaslataus 16A kuin 32A ja välttää pikalatausasemien jatkuvaa käyttöä.
      Saksasta www.mobile.de löytyy sähköautoja reiluun puoleen hintaan, mitä niistä suomessa pyydetään. Verot n.2300-2500e huolinta n.800e Suomeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5500
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3389
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3289
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      74
      2450
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      53
      2337
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1867
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1685
    8. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      20
      1041
    9. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1036
    10. Kuinka kauan

      Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä
      Ikävä
      63
      923
    Aihe