Akkujen hintataso

Warum_nix

Lueskelin Australialaista ZEV artikkelia jossa neuvotaan kuinka ja mistä komponenteista ajotekniikka koostuu TI tyyliin.
Siellä LiFePo4 akkujen hinnaksi muutama vuosi sitten kerrottiin 0,37 AUD joka on 0,236€ nykykurssilla.
Siis 24 kWh akkupaketin hinta olisi 5700€ ja 30 kwh 7100€.
Tuo vastaa Nissan Leafin akkujen kokoa, vaikkakin Nissan, Mitsubishi käyttävätkin Litium Ioni akkuja. Niiden eliniäksi arvioidaan 400...1200 jaksoa.
LiFePo4 akkujen eliniäksi oli ilmoitettu 3000...5000 jaksoa. Se puolestaan vastaisi 8...13 vuoden päivittäisiä jaksoja.
Eliniän odote selventää miksi sähköautoja hylätään kuin kesäkissoja 4-6 vuoden ikäisinä.
Vaihtoauton hintana 50% uudesta ja akut lopussa.
Moukan tuurilla 8 vuotta LiFePo4 akuilla.

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lehdellä_soittamaan

      Nyt selvisi hintaso Nissan Leaf akkupaketille.
      USA ssa Nissanin upgrade paketti maksaa 5500 US$, mitä se maksaa Suomessa on edelleenarvoitus. Kurssin mukaan se olisi 4900€. Sillä on siis 8 vuoden takuu.

    • akkulla

      kai oli pakkokin laskea akkun hintaa että jälleen myynti hintaa pysyisi vuosien päästäkin muu tekniikka kun on isältä pojalle auto keston puolesta.

    • Sähköllä

      "LiFePo4 akkujen eliniäksi oli ilmoitettu 3000...5000 jaksoa. Se puolestaan vastaisi 8...13 vuoden päivittäisiä jaksoja."

      Nuo ilmoitetut jaksot ovat tyhjästä täyteen latauksia. Kuka ajaa joka päivä akun täydestä tyhjäksi? Ei kukaan. Joten käytännössä tuon 8 vuotta voi tuplata.

      • Tänäpäivänä akkujen ikä ei ole ongelma. Lithium-akustojen BMS-järjestelmät ovat kehittyneet toimiviksi. Ongelmaksi on muodostunut akkujen toimintalämpötilat ääriolosuhteissa. Nissan Leaf luottaa ilmajäähdytykseen levyakkuilla, kun taas amerikkalainen haastaja Tesla luottaa nestejäähdytykseen ja 18650 li-Lion sauvakennoihin.


    • Lithium akkuja ei pidä, eikä saakkaan ajaa tyhjiksi ja ladata aina 100% . Ylilämpö ja ylilataus ovat suurimmat syyt miksi esim. Nissan Leaf:n akut vaurioituvat.

      Leaf:n 12-sekmenttisen polttoainemittarin varaustaso ei saa pudota 40 000km ajorupeaman jälkeen enempää kuin 1-2 pykälää. Helpoiten tämä on todetavissa ottamalla digikuva kameralla vaihdokin mittaristosta, kun auto on ajovalmis ja yön yli ladattu eli akusto täynnä.

      Monessa yli 80 000km ajetussa autossa on edelleen 10-pykälää mittarin näytössä jäljellä. Ilmajäähdytteiset levyakut (mitkä Leaf:lla) ovat käytössä, eivät pidä helteestä, eivätkä liian paljosta ajokilometreistä jo 16 000km per vuosi saattaa olla niille liikaa. 100-120km päivätaipaleet latausten välissä ovat suositeltavat.
      Latauksesta: mielummin 8/10h hidaslataus 16A kuin 32A ja välttää pikalatausasemien jatkuvaa käyttöä.
      Saksasta www.mobile.de löytyy sähköautoja reiluun puoleen hintaan, mitä niistä suomessa pyydetään. Verot n.2300-2500e huolinta n.800e Suomeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      106
      10704
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      159
      8962
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6127
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      91
      5147
    5. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      28
      4822
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      72
      4423
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      66
      4293
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4121
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      20
      3690
    Aihe