Kurdien puolisoilta kyselisin, että onko jonkun puolisolle lasten hankkiminen ollut ongelmallista syystä, ettei kumppani ole muslimi?
Kuulun kirkkoon mutten ole kuin tapakristitty, eikä"islamiin palaaminen" ole sonällään mikään ehdoton nounou. Minulle on ihan sama olisivatko lapset muslimeja vai kristittyjä ja voin uskonnonmukaista kasvatusta osaltani tukea.
Mies haluaa elää kanssani, mutta lasten hankkimisesta (minulle tärkeää, hän kokee voivansa olla ilman) puhuttaessa hän sanoo ettei öapsi ole muslimi, jos ei tule muslimivanhemmista (koskee siis myös äitiä).
Olemme 35-vuotiaita. Mies on aikanaan ollut kihloissa kurditytön kanssa, mutta eronnut. Itse olen ollut suomalaisissa naimisissa ja eronnut. Lapsia meillä kummallakaan ei ole. Mies on elänyt Euroopassa yli 10 vuotta ja on sikäli länsimaistunut. Pikkuveljellään on kurdipuoliso Suomessa ja kaksi lasta.
Mutta täytyykö todella kummankin vanhemman olla muslimi, jotta lapset yleisesti koetaan oikeiksi muslimeiksi. Mies kyllä sanoo että joku ratkaisu asiaan keksitään... Kasten jankkiminen ei ole juuri nyt akuuttia, mutta kun yhteenmuutosta puhutaan, niin samalla myös tämä tuli puheeksi.
Kuulun kirkkoon mutten ole kuin tapakristitty, eikä"islamiin palaaminen" ole sonällään mikään ehdoton nounou. Minulle on ihan sama olisivatko lapset muslimeja vai kristittyjä ja voin uskonnonmukaista kasvatusta osaltani tukea.
Mies haluaa elää kanssani, mutta lasten hankkimisesta (minulle tärkeää, hän kokee voivansa olla ilman) puhuttaessa hän sanoo ettei öapsi ole muslimi, jos ei tule muslimivanhemmista (koskee siis myös äitiä).
Olemme 35-vuotiaita. Mies on aikanaan ollut kihloissa kurditytön kanssa, mutta eronnut. Itse olen ollut suomalaisissa naimisissa ja eronnut. Lapsia meillä kummallakaan ei ole. Mies on elänyt Euroopassa yli 10 vuotta ja on sikäli länsimaistunut. Pikkuveljellään on kurdipuoliso Suomessa ja kaksi lasta.
Mutta täytyykö todella kummankin vanhemman olla muslimi, jotta lapset yleisesti koetaan oikeiksi muslimeiksi. Mies kyllä sanoo että joku ratkaisu asiaan keksitään... Kasten jankkiminen ei ole juuri nyt akuuttia, mutta kun yhteenmuutosta puhutaan, niin samalla myös tämä tuli puheeksi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siis miksi teidän lasten pitäisi olla muslimeja? Jos uskonto on sinulle samantekevää, niin eikö ole parempi olla kuulumatta mihinkään niistä.
Uskonto ei ole minulle samantekevää, paitsi se mihin uskoo. Usko, sellainen lapsenusko, toi itselleni lapsena jonkinlaista turvaa ja minä haluan kyllä kasvattaa tulevat lapseni uskomaan johonkin "tapauskonnollisessa" mielessä.
Ja siksi että se on miehelle tärkeää.
Kasvata tapakristityksi. Islamissa avioeron jälkeen lapset kuuluu isälle, jotta hän voisi kasvattaa lapsista oikeita muslimeja - muslimitytöstä tulee nöyrä kotiäiti ja muslimipojasta tulee islamin sanomaa levittävä muslimi. Kuitenkin ajattelisin, että älkää tehkö lapsia. Yli 30-vuotiaana lapsen kehitysvamma, autismi yms. riskit kasvaa.
olet 35 vuotias ja lastenhankinta aikasi on pian ohi. Islamissa uskonto määräytyy isän mukaan, suomessa äidin mukaan. Vaikka suostuisit siihen, että lapset ovat muslimeita tuskin kuitenkaan itse kasvattaisit heitä muslimeiksi, kun et itsekään sitä ole, joten siinä mielessä miehesi on oikeassa, että hänen on hankalampi kasvattaa lapsista kuuliaisia ja kurinalaisia muslimeita, jos sinäkään et sitä ole. Ja kyseessä ei ole ainoastaan kerran viikossa moskeijaan menosta, vaan se koskettaisi koko elämää vaatetuksesta ruoanlaittoon, ystävyyssuhteisiin, harrastuksiin jne. Olen sitä mieltä, ettei teidän kannata hankkia lapsia ja jos niitä halajat etsi henkilö kenen kanssa ideologiat ja arvot eivät mene ristiin, tai pitäisikö sanoa puolikuuhun :D
Kyllä minä olen ajatellut kasvattaa lapsistani vaikka sitten kristittyjä, vaikken itse uskokaan. Samalla tavalla kykenen tukemaan lasta varmaan kasvamaan muslimiksi, kuin kummilapsenikin vanhempia kummin tehtävässä tukea lapsen kristillustä kasvatusta.
Olen todellakin jo 35-vuotias ja lastenhankinta-aikani on pian ohi, kuten sanoit.Ei ole aikaisemmin löytynyt miestä jonka kanssa olisin lapsia halukas hankkimaan ja johon olisin valmis niin suuresti sitoutumaan, kuin nyt, joten mistähän sellaisen muilta osin kriteerini täyttävän sitten vielä tässä iässä löytää ennen vaihdevuosia?
Kun olen "vertaiseni" kohdannut, niin en nyt todellakaan aio vaihtoon laittaa vain uskon vuoksi. Mies ei käy moskeijassa, tai ole muutenkaan niin harras uskovainen. Lapsistaan hän kuitenkin haluaa muslimeita.
Älä tee lapsia kärsimään, jos sulla yhtään on järkeä päässä. Sulla ei ole mitään valtaa omaan lapseesi jos siitä tulee muslimi. Eikä äidin pitäs ajatella lapsen parasta. Onko kiva katsella vierestä kun lapsesi kärsii.
Säälin jo lapsiasi.
Kurdit ovat niin muslimeita?
Yksi asia sinun täytyy ymmärtää kun puhut kurdeista. Irakin, Iranin, Syyrian and Turkin kurdit puhuvat eri kieltä, heillä on eri kultuuri, uskonto ja tavat.
Jos kyseessä on Irakin kurdi, niin on hyvin todennäköistä että kyseinen henkilö on muslimi ja vielä todennäköisemmin, että hän toivoo sinun kääntyvän muslimiksi. Irakin kurdit ovat uskonnollisimpia kurdeja.
Jos puhutaan Turkin kurdeista, niin uskonto on heille yhtä tärkeää kuin dallaspulla. Hyvin suurella todennäköisyydellä, he eivät tule edes puhumaan Islamista tai yhtään muusta uskonnosta. Heillä on yleensä vasemmistolaistaustaisuus.
Kasta lapsesi kristityksi.
Islam on kauhea "uskonto".
Lue tästä mitä islami on:
https://aikapommi.wordpress.com/#islam2
Ihan kauheeta!
Elä mee miehen mukaan! Googlaile miten kauheaa islam on, mikä pervo se heidän muhammed oli, pedofiili, seuraa miten muslimit kohtelee naisia, mitä kauheuksia.
Lue tuo artikkeli ja elä missään nimessä käänny muslimiksi ja älä anna lapsesi kääntyä muslimiksi!
Täällä lisää juttua:
Jos ymmärrätte tuotsia, niin katsokaa tämä, täällä saa tosiaan kuulla mitä se islam oikein on:
https://www.youtube.com/watch?v=PXDz5EBojg8
Kertoo että naista "kunnioitetaan" saman verran kuin koiraa tai aasia!!
Lukee että on suomenkielinen tekstitys, mutta ei olekaan. Mutta varmasti löytyy joku suomeksikin.
Tässä suomeksi tekstiä:
http://yle.fi/uutiset/fatima_luopui_islamista_mutta_ei_voi_riisua_huivia__islamista_eroaminen_on_suomessa_tabu/8903751
Löytyi englanniksi:
https://www.youtube.com/watch?v=d4Q8bImiPCM
https://www.youtube.com/watch?v=NnRFCcjglFw
Todella rohkea ja fiksu nainen tämä Mona Walter, kiitos hänelle että hän kertoo mitä koraanissa oikeasti sanotaan ja että minkälainen tää Mohammed oli, miten koraani opettaa vain vihaamaan ja tappamaan.
Kun kuuntelette nämä kertomukset, niin todella huomaatte itsekin, että ei TODELLAKAAN kannata kääntyä muslimiksi!
Hyvät suomalaiset sisaret, älkää uskoko näitä muslimimiehiä ja heidän tarinoitaan
Katsokaa tosiasiat ja olkaa järkeviä 2016-ajan naisia!
Hyi juma**** Ihan ystävällisesti ehdotan, että miksi ette menisi sinne profeetta mohammedin kotiseudulle harrastamaan islamia musulmaanimiehesi ja mulattilastesi kanssa. Lupaan maksaa matkat.
Islamin mukan jokainen lapsi syntyy muslimiksi, ihan sama mikä vanhempien usko on.