Päivän Hesarissa on sivuilla D8–D9 matkailuaiheinen juttu ”Villihanhien reittiä halki Ruotsin”. Siinä on mainittu yliopistokaupunki nimeltä Uppsala.
Kaupunki on ollut meille suomalaisille perinteisesti Upsala aivan samoin kuin Ruotsin pääkaupunki on meille Tukholma eikä Stockholm.
Onko tuo vanha suomenkielinen nimi yhdellä p:llä haudattu jo ”virallisestikin”, ts. onko olemassa kielenhuollon suosituksia asiasta?
Olen ollut panevinani merkille, että moni muukin naapurimaiden paikannimien suomalaismuoto on jäämässä pois käytöstä. Monikaan ei puhu enää Piitimestä (Piteå), vaikka puhuisikin yhä Uumajasta ja Luulajasta. Entäpä Alattio, Vuoreija ja Vesisaari (Alta, Vardø, Vadsø)? Pähkinälinna (Шлиссельбург/Šlisselburg)?
Uppsala vai Upsala?
Tahtoo_tietää
1
330
Vastaukset
Kirjoitusasu ”Upsala” on nimenomaan virallisesti haudattu. Tosin kannanotot ovat kaartelevia, mutta kyllä kielenhuollon ajatuksena on selvästikin ohjata kohti asua ”Uppsala”. Sitä perustellaan Yhdistyneiden kansakuntien paikannimikonferenssien suosituksilla, joista maailmassa välitetään yleensä melko vähän, mutta Kotus tuntuu nostavan ne liki Jumalan sanaksi.
Kannanottojen sitaatteja ja kommentointia:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/normit.html#omakieliset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195