Auttaako vain koko sisäkumin vaihto uuteen, kuten olen antanut itselleni ymmärtää?
Presta-venttiili rikki. Mitä tehdä?
14
11644
Vastaukset
Presta-venttiiliäkin on kahta sorttia, sielulla ja ilman. Eli joissakin venttiilin sisäosa lähtee kierteellä auki ja voi vaihtaa, useimmiten nykyään ei. Eli vaihtoon menee silloin rengas.
- Anonyymi
Upeaa että velogi jaksaa nakella viisauksia tällä asiantuntijapalstalla
- Vaihda_jo
Sisäkumi venttiileineen maksaa 4-9 euroa, vähän ostopaikasta riippuen. Ei pitäisi olla kauhean kauan pohdittava ongelma. Vaihtaminen vie taidoista riippuen 2-20 minuuttia.
- toimivakinroskiinvai
venttiilin sielu maksaa 2 euroa, jos ei itsellä ole puhjenneista sisäkumeista otettuja tallessa. sielu kannattaa vaihtaa ehjään jos sisärengas muuten on hyvä, onhan se paitsi taloudellista myös ekologista.
- Anonyymi
Ongelmallinen on toi presta ja etenkin jos joutuu ruuvattavilla adaptereilla pumppaamaan, mutta onhan se sporttisen solakka. Sille on oma pumppunsa, onneksi löysin Clasulta parinkympin painemittarilla varustetun ison kahden käden pystyssä seisovan pumpun jossa on toisella puolella Schrader (ns autonventtiili, hybrideissä ja maastopyörissä yleinen) ja toisella puolen sellainen joka sopii sekä dunlop- (vanhanaikainen pyöränventtiiili) että presta-venttiilieille. Yleensä noi normi pyörän (dunlop)-venttiilille tarkoitetut ei toimi Prestan kanssa, mutta tämä toimii hyvin.
Samasta firmasta löytyy myös käsipumppu joka toimii dunlop/presta mutta siinä pitää vähän käännellä sisuskaluja jos haluaa vaihtaa venttiilityyppiä.Itselläni ei Prestan kanssa ole missään vaiheessa ollut mitään ongelmaa, ja en kyllä oikein tiedä mistä tuo Schrader venttiilin yleisyyden maastopyörissä oikein vedit, itselläni kuusi maastopyöräksi laskettavaa pyörää ja joikaisessa vain Prestaventtiilin mentävä aukko vanteessa (vanteen heikoin ja sitä heikompi kohta mitä isompi reikä siinä on ja Presta menee pienimmästä aukosta läpi), itse sanoisin että Presta on yleisin venttiili maastopuolella (sekä maantiepyörissä)
- Anonyymi
Ei ole ongelmia täälläkään ollut prestan kanssa. Maantiekiekoissa lateksisisurit prestalla ja noita on tullut pumpattua jokusen kerran 5 vuoden aikana kun lateksisiurit pitää pumpata ennen jokaista lenkkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole ongelmia täälläkään ollut prestan kanssa. Maantiekiekoissa lateksisisurit prestalla ja noita on tullut pumpattua jokusen kerran 5 vuoden aikana kun lateksisiurit pitää pumpata ennen jokaista lenkkiä.
Tuubeilla pääsisit vielä kovempaa kuin pelkillä latex-sisureilla.
- Anonyymi
Käännät sen venttiilin toisin päin, pitäisi toimia sen jälkeen
- Anonyymi
Presta on paras venttiilimalli. Vähiten ongelmia on ollut niiden kanssa.
- Anonyymi
Prestan reikä on 0.5mm pienempi,oon laskenut poralla läpi ja vaihtanut autonventtiilit kaikkiin pyöriin koska on paras
- Anonyymi
Itse en lähtisi poraamaan ja muuttamaan vanteen rakenteen lujuutta.
Kerrotko miksi se "autonventtiili" (Schrader venttiili) on mielestäsi paras polkupyöriin, mutta silti lähes kaikki merkkivalmistajat käyttävät pyörissään lähinnä Presta venttiiliä?
Ja on tuossa noiden venttiilien halkaisijassa on kyllä hieman isompi kuin 0,5mm ero.
Prestan halkaisija on 6mm kun Schraderin ulohalkaisija on 8mm.
20mm leveässä kiekossa on tasan tarkkaan merkitystä onko kiekkoon tehty reikä 6,5mm vaiko 8,5mm.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Kerrotko miksi se "autonventtiili" (Schrader venttiili) on mielestäsi paras polkupyöriin, mutta silti lähes kaikki merkkivalmistajat käyttävät pyörissään lähinnä Presta venttiiliä?
Ja on tuossa noiden venttiilien halkaisijassa on kyllä hieman isompi kuin 0,5mm ero.
Prestan halkaisija on 6mm kun Schraderin ulohalkaisija on 8mm.
20mm leveässä kiekossa on tasan tarkkaan merkitystä onko kiekkoon tehty reikä 6,5mm vaiko 8,5mm.Schrader on helpompi käsiteltävä nakkisormin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1767343Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul654080Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3713563Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden1363158Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota902967Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma272495Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp602010- 211943
- 181803
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51724