Äiti ei olekaan aina oikeassa.

2t1p

Minulla on äiti, eläkeläinen. Minulla on myös isä, eläkeläinen hänkin ja sisaruksia. On nuorempia ja on vanhempia sisaruksia.

Äitini on varmaan monen tuttumme mielestä kiva ja välitön ihminen. Niin minustakin, mutta hänessä on myös monta huonoa puolta, jotka uskallan vasta nyt sanoa ääneen.

Äitini on kova puhumaan seläntakana. Ei uskalla sanoa suoraan, mitä on mieltä, vaan kertoo sen toisille joskus myöhemmin, kun asianomainen ei ole paikalla.

Hän on helposti manipuloitavissa. Jos löytyy riittävän vahva ja uskottava henkilö, äiti vakuuttuu eikä hänen päätään käännä mikään. Ei, vaikka faktat puhuisivat ihan muuta.

Äiti rakastaa olla marttyyri. Mutta vain heille, joilta saa gloriaa. Antaa vaikka viimeisen lanttinsa, jos se näyttää hyvältä.

Ei välitä lasten lapsistaan tasapuolisesti, vaan heistä, joiden vanhemmat nuoleskelevat häntä; kehuvat ja mielistelevät.

Haukkuu ja arvostelee isääni eli aviomiestään takanapäin, mutta ei uskalla sanoa miehelleen rehellisesti asioita ja mielipiteitä.

Haali lapsuudessamme lapsistaan liittolaisia itselleen ja oli todella vaikeuksissa, kun nuorin sisaruksistamme muutti kotoa pois. Ei ollut ketään, kenen kanssa liittoutua.

Olen viimeiset vuodet miettinyt, mitä teen äitini kanssa. Suostunko mielistelemään vai otanko etäisyyttä?

Toivon, että saisin oikeasti neuvoja ja vinkkejä. Kiitos jo etukäteen.

7

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitijapoikanen

      Itse näytin kaapin paikan. En siedä uhriutumista, manipulointia ja en suostunut elämään äitini tarpeita varten. Siinä voi mennä vuosikin ettei juuri nähty mutta ajan kanssa suhde parani. Nyt tiedostan hänen olevan vanhus, jolla on omat oikkunsa. Niiden kanssa on vaan elettävä.

    • 9786

      Itsehän toimit nyt samalla tavalla. Sinuun on ehkä iskostunut sama ajatustapa kuin häneenkin, joko mielistely tai etäisyydenotto sen sijaan, että näkisit monia muitakin vaihtoehtoja.

      Ehkä äitisi on liian kiltti, jolle oman mielipiteen sanominen on vaikeaa, mutta kuitenkin haluaa purkaa tuntojaan selän takana. Ketään ei voi muuttaa, ei varsinkaan arvostelemalla. Sinua ärsyttää ehkä tuo piirre sen vuoksi, että itsestäsi löytyy samaa.

      Toisista pahan puhumiseen on yksi normaali tapa eli se, että ilmaisee pahanpuhujalle, ettei halua kuunnella pahanpuhumista. Suurin osa lopettaa sen siihen ja ne jotka eivät lopeta, voi yhä uudelleen muistuttaa ja vaihtaa puheenaihetta.

      Kaikissa meissä on huonoja ja hyviä puolia, joten yksi osa aikuistumista on nähdä ne huonot puolet vanhemmissaan ja miettiä, miten se on itseen vaikuttanut.

    • Yxmutsi

      Missä sinua on opetettu niin, että äidit olisivat aina oikeassa? Kaikki äidit ovat myös vain ihmisiä, erehtyväisiä, osaamattomia, taitamattomia, tietämättömiä ... Inhimillisiä niin kuin kaikki muutkin ovat. - Ole sinä edes rehellinen että et ole samanlainen kuin äitisi.

    • 2t1p

      Minulle oma äiti oli pitkään henkilö, jota ei saanut arvostella. Ja hän oli nk. hyväihminen. En edes osaa sanoa, mistä tällainen juontaa juurensa. Ehkä kunnioituksesta vanhempiani kohtaan ja nyt ymmärrän, että myös vanhempien tarvitsee ansaita lastensa kunnioitus.

      Olen kyllä sanonut nämä asiat äidillenikin, joten hän kyllä tietää, mitä mieltä minä olen. Äitini reaktio vaan on se, että alkaa itkemään ja minusta se on jotenkin niin teennäistä. Ja sitten sanoo myös, että on niin huono ihminen.

      Tiedän kyllä, että kaikissa meissä on hyvät ja huonot puolet ja tiedostan kyllä omat heikot kohtani.

      Haluan tiedostaa asioita, jotta voin kehittää itseäni ja oppia pois huonoista, kotoa opituista, tavoista.

      Olen ottanut vanhempiini etäisyyttä ja minun on huomattavasti helpompi olla. Ei tarvitse miettiä, mitä ja miten sanomisiani vääristellään ja kerrotaan eteenpäin.

      Rehellinen olen pyrkinyt aina olemaan ja lapsuudenperheeni ei siitä pidä, koska ovat saaneet mallin opportunismiin.

      Elämä jatkuu ja minä aion nauttia siitä, vaikka ilman lapsuudenperhettäni.

    • lyylialeelia

      huomaatko, puhut koko ajan äitisi selän takana hänen luonteestaan ja negatiivisesti.
      Et sinä rehellinen ole. Sinä vain kerrot oman mielipiteesi. Sinun mielipide on sinun mielipide, et sinäkään ole aina oikeassa.

      Jostain syystä näet äitisi teennäisenä ja piiloikävänä ja katalana ihmisenä.
      Entäpä jos äitisi onkin arka ja epävarma ja hän pyrkii tekemään itsensä tarpeelliseksi ja hakee muiden hyväksyntää noilla puheillaan. Entä jos äitisi yrittää olla päteä ja näyttää olevansa ajan hermolla tietäessään muiden asioista?

      Minusta sinä olet liian jyrkkä mielipiteissäsi, vähän ilkeä ja ikävä ihminen äitiäsi kohtaan. Toisella lailla ikävä ihminen kuin äitisi.
      Koetko jääneesi lapsena vähemmälle huomiolle vai mistähän johtuu myös tuo pienenpieni sisarkateus joka pilkahtaa esiin muutamissa lauseissa.
      Mutta tämä on minun mielipiteeni, enkä minäkään aina ole oikeassa :).

      • Twelvepoints

        Niiih, mutta kirjoitit silti kymppikommentin, "lyylialeelia", eli kymmenen pistettä ja papukaijamerkki ajatuksen juoksutuksestasi.


    • lyylialeeia

      twelvepoints, ymmärsit kommenttini 100%:sti.
      Hyvä juttu, kerrankin joku tajuaa villakoiran ytimen kerrasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      49
      5862
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe